Pusę amžiaus skaičiuojantį fontaną Senvagėje dar šiais metais turėtų pakeisti modernus – ne tik šokantis ir grojantis, bet ir reaguojantis į žiūrinčiųjų veiksmus. M. Garucko nuotr.

Panevėžio fontanų laukia renesansas

Panevėžio fontanų laukia renesansas

Panevėžio gimtadienio vinimi turėjo tapti įspūdingai atnaujintas, grojantis ir šokantis, didžiulis fontanas Senvagėje. Konkursą jam rekonstruoti antrą kartą rengianti Savivaldybė ir kitiems miesto fontanams numačiusi esminius pokyčius.

 

Panevėžio 515-asis gimtadienis galėjo tapti išskirtiniu ne vien dėl penketukais pažymėtos datos. Šventės vinimi turėjo tapti įspūdingai atnaujintas, grojantis ir šokantis, didžiulis fontanas Senvagėje.

Tačiau prieš porą mėnesių miesto Savivaldybės skelbtas konkursas rangos darbams nupirkti nutrauktas, nors pasiūlymų sulaukta iš dviejų įmonių. Šiomis dienomis antrąkart skelbiamos paieškos, kas rekonstruos penktą dešimtį metų skaičiuojantį fontaną. Savivaldybė neatsisako planų jo atidarymo šventę surengti dar šįmet.

Lietuvos miestams varžantis atnaujintų fontanų grožiu, Panevėžį reprezentuoja Senvagės „vizitinė kortelė“ – prieš pusę amžiaus įrengtas 12 metrų fontanas. Jam rekonstruoti Savivaldybė numačiusi pusę milijono eurų.

Projekto vadovės Linos Blažytės teigimu, kitokį vaizdą Senvagėje tikėtasi panevėžiečiams pristatyti ypatinga proga – miesto gimtadienyje. Įspūdingo reginio ant vandens teks palaukti dėl pernelyg ilgai užsitęsusių biurokratinių procedūrų ir derinimų su Viešųjų pirkimų tarnyba.

Paskutinius metus skaičiuoja fontanas Laisvės aikštėje. Kitų metų pavasarį startavus aikštės rekonstrukcijai jį numatyta įrengti grindinyje. V. Bulaičio nuotr.

Keičia reikalavimus

Konkursas fontanui rekonstruoti paskelbtas dar birželio pradžioje. Laimėtoją buvo numatyta rinktis ekonominio naudingumo principu. Vadinasi, konkurso dalyvių pasiūlytoji kaina būtų sudariusi tik 50 proc. vertinimo. Kitą dalį nulemtų net šeši skirtingi kriterijai: architektūrinė plaukiojančio fontano idėja, techninė priežiūra, sutrumpintas darbų atlikimo terminas, darbuotojų kvalifikacija ir patirtis, aplinkosaugos ir kiti.

Rekonstruoti fontaną, iš kurio atpažįstamas Panevėžys, pasisiūlė dvi Lietuvoje registruotos įmonės, turinčios susitarimus su užsienio kompanijomis, tiekiančiomis tokių objektų įrangą.

„Vienas reikalavimų, kad tiekėjas pats būtų siūlomos įrangos gamintojas arba oficialus jo atstovas, partneris, turintis turėti teisę atlikti garantinį aptarnavimą.

Turime užsitikrinti, jog paleidus fontaną būtų suteikta 3 metų garantija ir įmonė prisiimtų visišką atsakomybę už įrenginį“, – teigė L. Blažytė.

Vis dėlto, projekto vadovės teigimu, pasiūlymų vertinimas užtruko tiek, kad laimėtojas fiziškai būtų buvęs nebepajėgus fontano rekonstruoti iki rugsėjo antrąjį savaitgalį vyksiančio Panevėžio gimtadienio.

„Akivaizdu, kad likus per mažai laiko laimėtojas būtų neberizikavęs ir atsisakęs pasirašyti sutartį. Turėjome nutraukti pirkimą, nes nebūtų išpildytas reikalavimas dėl darbų pabaigos“, – teigė L. Blažytė.

Anot jos, tokia situacija susiklostė dėl užtrukusių derinimų su Viešųjų pirkimų tarnyba.

„Pirkimai užsitęsė ne dėl to, jog buvo kažkas negerai, bet siekiant kokybės. Daug ko turėjome paklausti Viešųjų pirkimų tarnybos, kad teisingai įvertintume pasiūlymuose pateiktas nestandartines situacijas. Nežinau, ar dėl vasaros laikotarpio, ar kitų priežasčių, derinimo procedūra užsitęsė“, – aiškino projekto vadovė.

Pirmajam konkursui nepasisekus, dabar Savivaldybė rengiasi skelbti antrąjį. Šį kartą esminis kriterijus, lemsiantis nugalėtoją, vis dėlto bus pasiūlyta mažiausia darbų kaina.

Pasak L. Blažytės, rangos darbus tikimasi nupirkti per porą savaičių ir dar šįmet surengti naujojo fontano atidarymo šventę.

Spektaklis ant vandens

Pastaruosius keletą metų Lietuvos miestai lenktyniauja naujų fontanų unikalumu. Tokie grojantys ir šviečiantys vandens įrenginiai tapo ne tik šalies kurortų ir didmiesčių būtinu akcentu, bet ir mažųjų miestų, kaip kad Biržai, Utena, pasididžiavimu.

„Net ir modernūs fontanai jau nebėra patys išradingiausi, jei įrengti prieš keletą metų. Utenos fontano negalime vadinti morališkai pasenusiu, bet per tą laiką šioje srityje atsirado naujų dalykų ir panevėžietiškas bus modernesnis“, – tvirtina L. Blažytė.

Senvagėje numatyta įrengti plaukiojantį sinchronizuotą muzikinį šviesų ir projekcijų fontaną. Pagal iš anksto suprogramuotą algoritmą ant vandens būtų rodomas ne mažiau nei valandos trukmės fontano spektaklis: šoks vandens srovės, gros muzika, keisis povandeninis srovių apšvietimas, projektuojamas vaizdas ant vandens ekrano. Numatytos dvi spektaklio versijos – šviesiajam ir tamsiajam paros metui.

Fontanas turės būti interaktyvus – įrenginys reaguotų į stebėtojo užsakymus, veiksmus.

„Su rangovais kalbėsime, kad stebėtojas galėtų, pavyzdžiui, trumpąja žinute užsisakyti norimą melodiją“, – pasakojo L. Blažytė.

Pats fontanas turės vėduoklės formos vandens srovę – apie 18 m aukščio, 36 m skersmens. Vaizdo projekcijos bus apie 600 m ploto.

Fontano srovės turės lingavimo į kairę ir į dešinę funkciją. Kiekviena srovė linguos autonomiškai, nepriklausomai viena nuo kitų ir kartu sinchroniškai.

Fontaną apšvies povandeniniai spalvoti šviestuvai.

Atnaujinant Nepriklausomybės aikštę bus demontuotas esamas jos fontaną ir įrengtas naujas – abipus tako į Švč. Trejybės bažnyčią iš grindinio švirkš vandens srovės. M. Garucko nuotr.

Kurstė patriotinius jausmus

Dabartinis Senvagės fontanas įrengtas praėjusio amžiaus 8-ajame dešimtmetyje. Į Panevėžio istoriją jis įėjo ne tik kaip anuomet itin modernus akcentas. Miesto senbuviai dar mena, kad ne vienam patriotui suspausdavo krūtinę einant pro Senvagėje šniokščiantį fontaną. Neįtikėtina, bet apie 1980-uosius pačiame Aukštaitijos sostinės centre naktimis vandenyje suraibuliuodavo lietuviška Trispalvė.

Povandeniniai prožektoriai, turėję sutemus apšviesti aukštyn šaunantį fontaną, į Panevėžį pargabenti iš Kaliningrado srities karinės gamyklos. Kai apšvietimą įjungė, mintyse turbūt aiktelėjo visi – giliu sovietmečiu fontano čiurkšlės nusidažė geltona, žalia ir raudona spalvomis. Nors teigta, kad taip atsitiko netyčia, tačiau patriotinių jausmų neužgesinę panevėžiečiai neabejoja: išrinkusieji prožektorių spalvas turėjo slaptą potekstę.

Šiuo metu Senvagės fontano būklė, pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Tomo Juknos, laikosi „ant garbės žodžio“ – pasenę įrenginiai bet kada gali nustoti veikę.

Atnaujinimo laukia ir kiti Panevėžio fontanai. Šiuo metu vyksta Nepriklausomybės aikštės rekonstrukcijos rangos darbų viešieji pirkimai. Atnaujinant aikštę numatyta demontuoti esamą jos fontaną ir įrengti naują – abipus tako į Švč. Trejybės bažnyčią iš grindinio švirkštų vandens srovės.

Paskutinius metus skaičiuoja ir fontanas Laisvės aikštėje. Čia taip pat numatyta jį įrengti grindinyje. Planuojama, kad aikštės rekonstrukcija startuos kitų metų pavasarį.

Taip pat naujas grindinio fontanas numatytas Jaunimo sodo rekonstrukcijos projekte. Sutartį su rangovais dėl šio parko atnaujinimo Panevėžio savivaldybė planuoja pasirašyti dar ateinantį rudenį.

Komentarai

  • Labai pritariu fontano atnaujinimui, taip pat visų miesto erdvių atnaujinimui iš esmės nes miestas taip įstrigo sovietmetyje, kad nėra ko lyginti su kitais šalies miestais, kurie pasitempė, atsinaujino jau. Tik pirmyn ! Puiki idėja miestui turėti modernų fontaną.

    • na jau toks murzinas kaimas tas panevezys-nieks nesikeicia 20 metu.Smirda ta autobusu stotis dar ir Jaunimo parkas prie Sporto rumu
      Gal kas pasikeis

    • Pasakyta yra gerai,taciau padaryta yra dar geriau. Zmones pavargo jau ketvirtus skaityti,kaip butu jeigu butu. Per daug uzsizaista neigyvendintu ideju pristatymuose. Po keturiu metu valdymo nuveiktus darbus o ne atvirutes rodykite.

      • Atsakyti
  • Gera ideja, pagaliau Senvage bus gyva ir ne tokia, kokia nuo vaikystes atsimenu 🙂

    • Miesto politikai prieš 20 metų norėjo tokį fontaną Senvagėje įrengti, bet dėl lėšų stokos tų darbų neatliko. Dabar, kai pinigai skiriami iš Europos Sąjungos fondų, galima seną idėją. įgyvendinti.

      • Atsakyti
  • Kad tik vėl skundikai visų instancijų skundais neužpiltų… Nė viename mieste taip nekenkia „savi“. Reikėtų, kad tyčia skundžiantys atsakytų už patirtus finansinius ir moralinius nuostolius. Nes dabar, tai skųsk ir mėgaukis..

    • Ponia, nenusišnekėk!

  • Kad tvarkosi miestas gerai, taciau kokios sumos uz tai, net neįvardintos, manau baisu pagalvoti, įdomu, kiek tas fontanas gros?, jei mokėsi pinigus taip, taip ir L. Blazyte komentuoja. Kad kazkas domisi kaip tai viskas vyksta, ar skaidru-labai gerai. Neveltui, uz nieką, kai kurie atstovai priversti nemokamų atostogų. Keista, kad savivaldybė turi tiek lėšų, manau pelningai baigiasi.

Rodyti visus komentarus (8)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų