Po poros vadovavimo Etikos komisijai metų T. Josas ir opoziciją, ir valdančiuosius nustebino atsistatydindamas. „Sekundės“ nuotr.

Visuomenės atstovui kirto dėl amžiaus (papildyta)

Visuomenės atstovui kirto dėl amžiaus (papildyta)

 

Didžiulį ažiotažą sukėlusi Panevėžio savivaldybės tarybos Etikos komisijos pirmininko pareigybė atiteko ne politinės organizacijos, o visuomenės atstovui Tomui Josui.

Vienos miesto neįgaliųjų organizacijos į Etikos komisiją deleguotą T. Josą į jos pirmininkus pasiūlė meras Rytis Račkauskas po to, kai Tarybos dauguma jau tris kartus atmetė opozicijos į šias pareigas teiktą judėjimo „Kartu“ atstovės Viktorijos Polzunovaitės kandidatūrą.

„Ketvirtą kartą opozicijai teikiant tą pačią, tris kartus jau atmestą kandidatūrą, Taryba atsiduria keistoje pozicijoje. Taip ne tik pažeidžiamas reglamentas, bet ir demonstruojama nepagarba Tarybai – juk akivaizdu, kad tris kartus balsavus prieš siūlomą vis tą pačią kandidatūrą ketvirtą kartą kitokio rezultato sunku tikėtis. Negana to, tokie opozicijos veiksmai vis labiau panašėja į mėginimą blokuoti Etikos komisijos suformavimą ir darbą“, – situaciją pakomentavo meras.

Anot jo, T. Josas yra didžiausią gyvenimo patirtį turintis Etikos komisijos narys.

„Jo patirtis dirbant ir Tarybos nariu, ir miesto vadovu, ir apskrities viršininku yra nenuginčijama. Svarbu ir tai, kad į Etikos komisiją jį delegavo visuomeninė organizacija, taigi T. Josas neatstovauja nei daugumai, nei opozicijai. Esu tikras, kad jis sugebės užtikrinti sklandų komisijos darbą“, – teigė R. Račkauskas.

Etikos komisiją sudaro 11 narių: keturi visuomenės, tiek pat valdančiųjų ir trys opozicijos atstovai.

Nebalsuotų net ketvirčiuojama

T. Joso kandidatūrą palaikė 15-ika Tarybos narių. Opozicijos atstovai balsavime nedalyvavo motyvuodami, jog nepalaikydama jų kandidatės į pirmininkus Taryba pažeidžia Vietos savivaldos įstatymą.

Judėjimo „Kartu“ atstovės miesto Taryboje Erikos Kosej teigimu, Seimo valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas išaiškinęs, kad įstatymas nenumato apribojimo opozicijai į Etikos komisijos pirmininkus siūlyti tą patį kandidatą pakartotinai. Šiam Seimo komitetui priklauso ir Panevėžyje išrinktas parlamentaras, „Kartu“ lyderis Povilas Urbšys.

Opozicija valdančiuosius, triskart atmetusius jos į etikos sargų pirmininkus teiktą V. Polzunovaitės kandidatūrą, kaltina pamynus opozicijos teises, nesilaikant įstatymų ir įspėja, jog kreipsis į teisėsaugą.

Tokie kaltinimai papiktino daugumos atstovus.

„Mes, Tarybos nariai, davėme priesaiką ir niekas mūsų negali priversti balsuoti taip, kaip kažkas nori. Opozicijos užsispyrimas nedaro jai garbės“, – pareiškė Petras Luomanas.

Daugumai priklausanti Birutė Valkiūnienė teigė už „Kartu“ atstovės V. Polzunovaitės kandidatūrą į Etikos komisijos pirmininkus niekada nebalsuosianti.

„Tai mano, laisvo žmogaus, pozicija. Gali mane ketvirčiuoti, vis tiek niekas manęs neprivers atsisakyti laisvo balsavimo mandato, kokį užtikrina Lietuvos įstatymai“, – pabrėžė B. Valkiūnienė.

Tarybos opozicija reikalavo dėl Etikos komisijos pirmininko balsuoti slaptai. Vis dėlto dauguma Tarybos narių pasisakė prieš tokį pasiūlymą.

Senjorams – tik gulėti ant pečiaus

Kova dėl Etikos komisijos pirmininko vietos apnuogino Tarybos narių požiūrį ne tik į kolegas, bet ir jų pačių suvokimą apie moralę. Opozicijos atstovas, Žaliųjų partijos narys Mantas Leliukas be užuolankų pareiškė, kad 79-erių metų žmogui tetinka „gulėti ant pečiaus“ ir pats tokio amžiaus net nenorėtų sulaukti.

„Žiūrėdamas į mero siūlomą kandidatūrą visų pirma jis yra net ne opozicijoje, antras dalykas, neaiškios ten, kaip sakant, kompanijos atstovas ir dar vienas niuansas yra tai, kad žmogui reiktų pažiūrėti vieną kartą gyvenime į pasą ir tiesiog gal ant pečiaus pagulėti, o ne užsiiminėti kažkokiom etikos normom pats kurias labai sunkiai supranta. Suprantu, kad gal gyvenime man irgi bus tiek pat metų, neduok Dieve sulaukti, bet tikrai aš nesiruošiu eiti toliau į politiką ir vaidinti etikos sargą“, – rėžė 39-erių M. Leliukas.

Laikosi reglamento

Tarybos sekretoriaus Mantas Navaruckis motyvuoja, jog pati opozicija, keletą kartų iš eilės teikusi vis tą pačią kandidatę į pirmininkus, nesilaikė Tarybos veiklos reglamento. Jame nurodyta, kad „Tarybai nepritarus siūlomai kandidatūrai, mažuma (opozicija) raštu per 1 savaitę po Tarybos posėdžio teikia merui kitą komisijos pirmininko kandidatūrą“.

Šis reglamentas patvirtintas daugiau nei prieš ketvertą metų ir per tą laiką Vyriausybės atstovas Panevėžio apskrityje nėra Tarybai pateikęs pastabų, jog dokumentas prieštarauja šalies įstatymams.

Su politikais išsiskyręs

T. Josą į Etikos komisijos narius pasiūlė Panevėžio aklųjų ir silpnaregių draugija „Žvilgsnis“. Jis jau ketvertą metų nepriklauso jokiai politinei organizacijai. Anksčiau yra buvęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariu, tačiau pradėjęs viešai kritikuoti buvusios šios partijos atstovės Seime Gretos Kildišienės ir valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio skandalą, vos po kelių mėnesių narystės buvo pašalintas iš sąjungos gretų.

Praėjusią kadenciją T. Josas buvo išrinktas į miesto Tarybą, joje dirbo kaip nepartinis.

Posėdyje kaip prie baro

T. Josas teigia Tarybos posėdžio nestebėjęs ir negirdėjęs, ką apie jį kalbėję Tarybos nariai. Visgi pripažįsta, kad, nepaisant to, jog į etikos sargus deleguotas ne politikų, o nešališkos neįgaliųjų organizacijos, vadovauti Etikos komisijai prireiks daug išminties ir nebus lengva.

„Bus labai sudėtinga dirbti. Nemanau, kad mūsų Savivaldybėje yra opozicija. Man atrodo, kad labiau norima Tarybos posėdžiuose padaryti anarchiją. Ten girdisi tokių posakių, kad kai kurių net pakartoti nedrįsčiau“, – kalbėjo T. Josas.

Jo nuomone, politikams net jo amžius užkliuvęs ne dėl to, kad asmeniškai pačiam norėta įgelti. T. Josas įsitikinęs, jog tokio nepasitenkinimo priežastys tėra politiniai išskaičiavimai.

„Ne dėl manęs tokios aistros. Šitą dalyką bandoma kiek įmanoma labiau suvelti, nes neišsirinkus Etikos komisijos pirmininko Vidaus reikalų ministerija grasina tiesioginiu valdymu. Kai kurie viską daro, kad tai įvyktų. Tokiu atveju Panevėžiui grėstų nauji savivaldos rinkimai“, – įžvelgia naujasis Etikos komisijos pirmininkas.

T. Josas tikina esąs palankus visiems, kurie dirba, neskirstantis opozicijos ir valdančiosios daugumos.

„Ir visiškai nepalankus tiems, kurie elgiasi ne kaip Tarybos nariai, o kaip susirinkusieji prie baro“, – kalbėjo Panevėžio politikų etikos sargas.

Komentarai

 • Padarytas puikus sprendimas, o rinkėjai panevėžiečiai jau įvertino labai neigiamai opozicijos bandymą prisišaukti tiesioginį valdymą ir tuo pačiu anuliuoti tuos savivaldybės rinkimus kuriuos opozicija gėdingai prakišo.

  • gėda Umbrazienės chebrai į kurią įstojinėja vis stipriau urpšininkai su koncervais

   • nesuprantu logikos kai kone mažiausiai balsų rinkimuose gavusei Gema konservatoriai atiduoda ruporo, ale lyderės statusą nors ji gavo apgailėtinai mažai balsu per rinkimus ir jos politiniai sauleliai vakaras

 • Kaip mažius griūnu ant grindų ir spardausi iš užsispyrimo kai NORIU NORIU NORIU NORIU NORIU NORIU

 • papapapapakartotinai

 • pečiaus, deja, yra tiesa…kaip norit ten moralizuokit

 • Per rinkimus kai balsuodavau žinodavau kodėl nebalsuoju už Gemos Leliuko kandidatūras o dabar žinau kodėl nebebalsuosiu už Urbšį ir konservatorius.

 • LTV žiniose rašo kad Panevėžys išvengė tiesioginio valdymo miesto Tarybai paskyrus Etikos komisijos pirmininką. Štai kas įvyko! Neeilinių rinkimų Panevėžyje nebus tai ir lipa sienomis aršūs „demokratai“ kabutėse kuriems baisingas nefasonas pralaimėjimas rinkimuose praėjusį pavasarį.

  • Atsakyti
 • neimanoma taves iš kaimo kaip ir kaimo iš taves

  • Atsakyti
 • Alternatyvus lyderiavimas opozicijos gretose rodo rinkėjų nepaisymą kas matosi is per 2019 rinkimus gautu balsu rinkeju skaiciaus. Leliukas 476 Umbrasiene 620 Kosej 816 Polzonovaite 818 Bakanauskas 863 Grebliunas 962 Girdzijauskiene 975 Ridikas 993 Vitalijus 1292 Malisauskas 1355 Indiana 1837 Uz Leliuka daugiau rinkeju balsu gavo 11 konservatoriu bet del istatymu idomumo i taryba papuole penki kuriems vadovauja opozicijos lydere Umbrasiene 🙂 🙂 🙂

  • Atsakyti
  • savigarbos neturint ir kitiems pagarbos nera

   • Atsakyti
  • pagal ką ta lyderyste? Kad ne pagal rinkeju balsavima – tai faktas.

  • 2015 metais per rinkimus Umbrasiene gavo 1507, Leliukas 1110 balsus, o bet 2019 metais Umbrasiene gavo 620, Leliukas 476 balsus.

   • kodėl jie abu tokie pikti ir tokie nekultūringi

 • Iš citatų straipsnyje matosi, kas yra kas. Inteligentiškas Josas ir tarpuvartės leksikos platintojas – nėra net kaip juos lygint.

 • Leliukas, pasiūlęs eiti ant pečiaus ir pareiškęs, kad neduok dieve sulaukti tokio amziaus, turėtų viešai atsiprašyti. Ne Joso, o visų senjorų, nes juos visus labai labai pažemino. Pagal šio politiko išsakytą logiką, senjorai – nurašyti žmonės. Bjauru klausytis ir apima svetima gėda tokių paistalų klausantis.

 • „Tokio amžiaus sulaukti“ pirmiausia„ jaunuoliui“ politikui ne norėti reikia, o galėti. O toks pasakymas rodo dar nesupratimą apie tai ką kalba, kaip „vyreniojo“ nesupratimą, kad laikas garbiai palikti politiką.

 • Ir mokys velnias laikytis Švento Rašto kitus

 • Ir vėl tas veikėjas prisi…š..nekėjo… Nesulauks jis garbaus amžiaus. Gal tik amžiaus, jeigu pasiseks.

  • Atsakyti
 • Gerb. Leliukai, žinok, kad yra labai geras pasakymas, „Vienas senas ir gimsta, kitas jaunas ir numiršta“. Tai gerb. prašom nesityčioti iš senjorų, nes kai kurie protingesni yra už tuos jaunus, kurie šokinėja per aukštai.

  • Atsakyti
 • Nelabai turiu gerą nuomonę apie „lnteligentiškąjį Josą“ . Žmogų pažinsi smulkmenose. O susidūrimas įvyko prieš daugelį metų miesto degalinėje. Nesitikėjau, kad žinomas politikas taip greit be eilės sugebės užlįsti.Esu senjora, todėl dvigubai keista.

  • prieš daugelį metų… miesto… degalinėje… Ak, senjorita, ak, senjorita 🙂

 • Ir kokie čia šunys pastoviai loja ant Leliuko? Jis juk tiesą pasakė. Ir prie ko čia „visi senjorai“? Gražu yra sulaukti tokio amžiaus kaip Josas. Bet tokio amžiaus užimti svarbesnį postą yra juokinga. Be to, Josas neturi nieko bendro su etika. Jo visa etika susideda iš to, kaip prie ko nors prisiplakt ir užimt šiltesnę vietelę

  • Atsakyti
  • Tai Leliukas neprisiplakė? Partijas keičia prisiplakęs prie Gemos. O juokinga kai jaunas varle pasipuošęs be kultūros žmogus dedasi didžiu politiku. Etikos komisijos pirmininku gal Leliuką siūlote? Nei rašyti nei kalbėti jam nesiseka. Gėda už jį ir jo kalbas.

   • Atsakyti
  • Kur žiūri gyvūnų apsauga, jeigu šunys pastoviai loja ant Leliuko? Nejau visi penki jo šunys?

   • Atsakyti
 • pirmiausia tai reikėtų tą Leliuką pletkiniką iš ten išdrėbt.O šiaip,konservatorių smarvė kaip seime,taip ir čia,stengiasi sukelt sąmyšį,neduot normaliai dirbt

 • Kad Leliukas nevaldo liežuvio, yra karštakošis, tai čia aš pritariu. Bet, juk tokia ir turi būti opozicija. Ir dar, jis draugų neišduoda kaip Josas

  • Atsakyti
  • Dar tokios nesąmonės negirdėjau… Nuo kada opozicija yra atitikmuo neadekvačiam ir chamiškam elgesiui?

   • Atsakyti
   • kai jai vadovauja apačios

 • O kaip elgiasi valdantieji, neišrinkdami Etikos pirmininkės , kurią pagal įstatymus siūlo opozicija? Kaip meras Račkauskas bendrauja su opozicija? Gal pasiteiraukite, jei nežinote. Tada Leliukas pasirodys kaip angelėlis prieš valdančiuosius

  • Atsakyti
  • šiurpnaktis ar per ilgas ar per tamsus?

Rodyti visus komentarus (31)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų