BKI federacijos generalinis sekretorius Romas Petrukanecas. J. Kalinsko/ BNS nuotr.

Griežtą nuobaudą irkluotojui lėmė ne tik draudžiamo preparato „svoris“

Griežtą nuobaudą irkluotojui lėmė ne tik draudžiamo preparato „svoris“

Kaip Lietuvoje atsidūrė retas ir pavojingas preparatas ir kas galėjo jį platinti? Tai svarbiausi dar neatsakyti Panevėžio dopingo istorijos klausimai, sulaukę tarptautinio dėmesio.

Pirko mašinų turguje?

Prieš dvi savaites žiniasklaidoje nuskambėjo panevėžiečio, baidarių irkluotojo 20-mečio Donato Žaldoko dopingo atvejis. Dopingo kontrolieriai jo organizme rado Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) draudžiamo GW 1516 preparato pėdsakų.

Tai – ypač kenksmingos organizmui medžiagos.

Panevėžio Kūno kultūros ir sporto centro (PKKSC) trenerio Pavelo Bespalovo auklėtinis įkliuvo dar praėjusių metų vasarą.

Šalies antidopingo agentūra Lietuvos jaunimo rinktinės narį patikrino pernai birželio  pabaigoje per Šiauliuose vykusias moksleivių ir jaunimo pirmenybes. Donatas su kolega nugalėjo 1000 m dvivietėje baidarėje, triumfavo vienviete baidare 1000 m ir 200 m rungtyse.

Po varžybų panevėžietis buvo pakviestas dopingo testui. Atlikus tyrimus ir radus sportininko mėginyje draudžiamų medžiagų, irkluotojas turėjo galimybę prašyti patikrinti papildomą B mėginį, tačiau atletas tokio prašymo neteikė.

Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo (BKI) federacija sudarė drausmės komisiją, kuri ėmė tirti šią istoriją. D. Žaldokas komisijai nurodė, kad neaiškių papildų įsigijo Panevėžio automobilių turguje, nors paprastai papildus pirkdavo parduotuvėse.

Sportininkas teigė, kad dėl sudėtingos materialinės padėties negalėjo įsigyti oficialaus platintojo siūlomų papildų, todėl pirko juos pigiau iš nežinomo asmens, nepasidomėjęs kokia jų sudėtis. Sportininko treneris P. Bespalovas aiškino, kad dėl sportininkų vartojamų papildų konsultuojasi su sporto medikais ir papildus paprastai įsigyja iš gerai mieste žinomos papildų sportui parduotuvės.

Anot jo, auklėtinis neinformavo apie įsigytą medžiagą, nesikonsultavo dėl jos vartojimo. Sportininkas sulaukė ypač griežto federacijos verdikto: diskvalifikacijos ketveriems metams. Tai praktiškai reiškia atleto aktyvios sportinės karjeros pabaigą. Apie šį, pirmą kartą šalies baidarių ir kanojų irklavimo sporto istorijoje pasitaikiusį atvejį plačiau papasakojo federacijos generalinis sekretorius Romas Petrukanecas.

Griežčiausia bausmė

BKI federacija skyrė net ketverių metų diskvalifikaciją, kodėl tokia griežta bausmė jaunam sportininkui, įkliuvusiam pirmą kartą?

Kiekviena antidopingo agentūros draudžiama medžiaga turi savo „svorį“ ir minimalų bausmės dydį. Šis preparatas priskiriamas tai preparatų grupei, už kurių vartojimą gresia ketverių metų diskvalifikacija. Ji galbūt galėjo būti mažesnė, jei sportininkas būtų bendradarbiavęs su mumis, suteikęs naudingų žinių apie šios medžiagos tiekėjus ir platintojus. Tokiu atveju bausmė būtų švelnesnė.

Komisijoje kalbėjome ir apie trenerį. Jis buvo atvykęs į drausmės komisijos posėdį, išdėstė savo versiją. Priėjome išvados, kad jis nelabai žinojo apie sportininko vartotus preparatus, nusprendėme nesiimti prieš jį kažkokių veiksmų. Kai kurie komisijos nariai ne kartą yra buvę tokių situacijų svarstymuose, jų nuomone, nėra aiškaus pagrindo bausti trenerį.

Tačiau federacija vis vien turi įvertinti trenerio „indėlį“ į šią istoriją. Drausmės komisijoje buvo tik du Vykdomojo komiteto nariai: tai aš ir prezidentas. Per artimiausią BKI Vykdomojo komiteto susirinkimą turime trenerį dar kartą išsikviesti ir sulaukti jo pasiaiškinimo. Iš jo pateiktų duomenų spręsime apie galimas nuobaudas. Gal įspėjimą jam duosime už per mažą sportininkų švietimą antidopingo klausimais ir už silpną savo auklėtinių kontrolę.

Jei išaiškėtų nauji faktai, aplinkybės, kurių dar nežinome, sankcijos gali būti griežtesnės. Šiuo metu – ne daug kas federacijos rankose, treneris dirba Panevėžio Kūno kultūros ir sporto centre, o P. Bespalovas yra tik vienas iš federacijos narių. Bet kokiu atveju, treneris Vykdomojo komiteto nariams turės papasakoti savo versiją, o vėliau spręsime, ką toliau daryti.

Ar nėra keista, kad sportininkas vartojo preparatą, kuris didina ištvermę, nors irkluotojui, 200 m distanciją įveikiančiam per keliasdešimt sekundžių ar 1000 m nuotolį įveikiančiam per kelias minutes, ištvermė nėra tokia aktuali? Juk tai ne maratono, ne valandos trukmės varžybos, kur reikalinga išties didelė ištvermė?

Ne visiškai teisingai traktuojate. Irkluojant 1000 metrų ištvermė reikalinga. S. Žaldoko pagrindinė distancija buvo būtent 1000 m nuotolis. Ta draudžiama medžiaga galėjo duoti norimą efektą.

Ar tiesa, kad federacija turėjo vidinės informacijos apie „nešvarius“ sportininkus? Juk paprastai Lietuvos antidopingo agentūros specialistai nesilanko moksleivių ir jaunimo pirmenybėse.

Antidopingo agentūros tyrimus užsakėme prevenciniais tikslais, kad jauni sportininkai matytų, jog yra tokia antidopingo agentūra ir bet kuris iš sportininkų gali būti patikrintas, nepaisant jų amžiaus ir varžybų rango. Pirmas kartas, ir iš karto toks pirmas blynas.

Kaip jūs reagavote sužinojęs šį faktą, kad sportininko dopingo testas buvo teigiamas?

Labai nusiminiau. Kita keista aplinkybė ta, kad dopingą vartojo nelabai aukšto meistriškumo sportininkas. Tokio lygio atletui tikrai nėra prasmės taip rizikuoti. Aukšto meistriškumo sportininkai gali susigundyti, kai jiems iki norimo rezultato, iki svarbaus pasiekimo trūksta kelių sekundžių ar kelių centimetrų. O čia įkliuvo gana vidutinio lygio irkluotojas. Pasikartosiu, šis atvejis mus labai nuliūdino.

Ar jūs asmeniškai tikite ta sportininko pateikta versija, kad kažkur iš mašinų turgaus atsitiktinai iš kažko buvo nusipirkti neaiškios sudėties papildai?

Nėra nuostabos tame, kad jauni sportininkai, nuėję į turgų, perka pigesnius papildus. Bet tokios situacijos būdavo prieš dešimt metų, kai šalies ekonominė situacija buvo dar silpesnė, nei dabar. Šiuo metu pagrindiniai mūsų papildų, vitaminų tiekėjai sportininkams daro gana dideles nuolaidas. Sunku atsakyti, kad sportininku visiškai patikėjau, bet neatmestina ir jo versija, nors kartu yra įvairių abejonių.

Labai gerai šio sportininko nepažįstu, nežinau jo ekonominės situacijos. Kitą vertus, jeigu sudėtinga materialinė padėtis, tegul neperka chemijos, ji tikrai brangiai kainuoja. Jau geriau pilnavertiško, kokybiško maisto nusipirkti, bus daugiau naudos, nei iš chemijos.

– Ar tiesa, kad šiuo atveju susidomėjo Lietuvos antidopingo agentūros kolegos Varšuvoje?

Remiantis sporto medicinos gydytojais, specialistais, šis preparatas yra išties pakankamai stiprus ir kenksmingas organizmui. Tai eksperimentiniai vaistai, juos testuojant ir tiriant jų poveikį, nustatyta jų žala sveikatai, tad buvo nutraukti šio preparato tolimesni tyrimai. Dėl to jis teturi tik šifruotą pavadinimą.

Tarptautinę antidopingo akredituotą laboratoriją Varšuvoje domino, kaip ši medžiaga atsidūrė Lietuvos rinkoje ir kas ją platino. Specialistus stebina šio nuodingo preparato atsiradimas Lietuvoje ir paties jauno sportininko amžius. 

Ieškomas prekeivis, kuris pardavinėjo šią medžiagą. Tai pogrindinė, pavojinga, nusikalstama veikla. Dėl to ir mes pratęsėme savo vidinį tyrimą, jis gana ilgai užtruko.

Kiekviena antidopingo agentūros draudžiama medžiaga turi savo „svorį“ ir minimalų bausmės dydį. Šis preparatas priskiriamas tai preparatų grupei, už kurių vartojimą gresia ketverių metų diskvalifikacija.

Kiek pati federacija skiria dėmesio savo sportininkų švietimui antidopingo klausimais?

Kasmet platiname WADA draudžiamų medikamentų sąrašą, tą publikuojame federacijos internetinėje svetainėje, feisbuko profilyje. Pernai prieš vasarą visiems federacijos treneriams buvo seminaras, kurį vedė Lietuvos antidopingo agentūros specialistė. Po šio dopingo atvejo Panevėžyje, Lietuvos BKI bendro fizinio pasiruošimo čempionato metu visiems sportininkams vyko paskaita šia tema. Taigi, tiek treneriai, tiek sportininkai asmeniškai yra supažindinami su dopingo žala. Olimpinės rinktinės nariams taip pat buvo suteikta visa reikiama informacija.

***

Lietuvos antidopingo agentūros laikinoji vadovė Kristina Jagminienė apie GW 1516:

„Šis preparatas yra labai pavojinga organizmui. Remiantis Pasaulinės Antidopingo agentūros draudžiamųjų medžiagų sąrašu, GW1560 preparatas įėjo į klinikinių tyrimų fazę kaip kandidatas metabolinėms ir širdies-kraujagyslių ligoms gydyti.

2007 m. buvo atmestas, nes bandymai su eksperimentiniais gyvūnais atskleidė, kad vaistinis preparatas sukėlė net keliuose organuose greitai išsivysčiusį vėžį.

Lietuvos antidopingo agentūrai tai pirmas atvejis, kai pas sportininką organizme randama GW 1516 medžiaga. Remiantis WADA informacija, šis preparatas yra labiau paplitęs tarp dviratininkų ir ilgų nuotolių bėgikų.

Dėl šios medžiagos platinimo nesikreipėme į teisėsaugą, patys tyrimu ir žmonių neieškome, kadangi Lietuvos antidopingo agentūra netiria kokiu būdu ir kur sportininkas įsigyja kenksmingų medžiagų. Gavus teigiamą testą iš Pasaulinės antidopingo agentūros akredituotos laboratorijos yra konstatuojamas pažeidimo faktas.

Įrodyti kokiu būdu gauta draudžiama medžiaga, apginti savo nekaltumą, privalo pats sportininkas. Jeigu jis bendradarbiauja su Lietuvos antidopingo agentūra ir suteikia svarią informaciją iš kur ir kaip įsigijo neleistinų medžiagų, tuomet agentūra gali kreiptis į policiją, kuri pradeda tyrimą pagal galiojančią Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso nuostatą.

Vadovaujantis BK dopingo medžiagų laikymas, turint tikslą parduoti ar kitaip platinti, neteisėtai gaminti, perdirbti, įgyti, laikyti, gabenti ar siųsti, parduoti arba kitaip platinti yra baudžiamas bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki 4 metų.

Galima teigti ir neatmetame versijos, kad sporte draudžiamos medžiagos, kaip ir kitos kontrabandinės prekės arba narkotines medžiagos į Lietuvą atkeliauja panašiais keliais, gal net ir tų pačių platintojų. Yra rizika įsigyti papildų bei vaistų, kurie yra vežami ir parduodami nelegaliai ir yra neregistruoti Lietuvos vaistų kontrolės tarnyboje“.

***

PKKSC direktorius Saulius Raziūnas

Šią istoriją žinau tik iš žiniasklaidos, neturiu jokių oficialių dokumentų. Tad nelabai galiu ką komentuoti. Jei yra jau patvirtinti faktai, medžiaga, ji turėtų būti perduota visoms suinteresuotoms įstaigoms. Šiuo atveju BKI federacija turėtų priimti atitinkamus sprendimus ir informuoti konkretaus trenerio darbdavį. Tada jau mes galėsime imtis veiksmų, svarstyti trenerio atsakomybę“, – komentavo S. Raziūnas.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų