Renovuoto Liepų alėjos daugiabučio gyventojai bijo lietaus, mat tada į jų kiemą jau reikia plaukti. P. ŽIDONIO nuotr.

Panevėžio centre telkšo mažoji Venecija

Panevėžio centre telkšo mažoji Venecija

Greta sutvarkyto Jaunimo parko esančio vieno Liepų alėjos daugiabučio gyventojai jaučiasi tarsi gyventų Venecijoje: po smarkesnio lietaus ir į panevėžiečių kiemą galima tik įplaukti.

Žmonės guodžiasi, kad jų bėdos prasidėjo tada, kai prieš porą metų renovavo namą, o Savivaldybė sutvarkė buvusią duobėtą gatvę.

Bijo lietaus

Liepų alėjos 3-iajame daugiabutyje gyvenanti Polina nebeišmano, ko šauktis, kad nuo vandens išgelbėtų jos rūsį. Anot panevėžietės, iki namo renovacijos nieko panašaus nebuvo.
„Niekuomet rūsyje nebūna sausa, o po lietaus visai blogai. Tokiame rūsyje nei daržovių gali padėti, nei kokių daiktų. Nuo drėgmės kaimyno jau ir durys pradėjo pūti. Visą dieną laikome rūsio duris atidarytas, kad bent kiek vėdintųsi“, – guodėsi daugiabučio gyventoja.

Kaip tikino Polina, tiek ji, tiek namo pirmininkė ne kartą kreipėsi į namą renovavusią įmonę „Modernaus būsto projektai“. Jos įtaria, kad rūsiuose nebuvo kaip pridera izoliuota siena, taip pat nepabaigti tvarkyti lietvamzdžiai ir latakai.

„Iki renovacijos tokių bėdų neturėjome. Jeigu jau apsiėmė renovuoti, turi būti pabaigta iki galo. Dabar paėmė nemažus pinigus, bet padarė atmestinai – tept lept. Nuo 2019 metų taiso brokus, jeigu tokiu spartumu ir toliau dirbs, greitai prabėgs ir tie penkeri garantinio aptarnavimo metai, tada viską teks patiems tvarkyti“, – piktinosi Polina.

Skęsta visas kiemas

Liepų al. 3-iojo namo pirmininkė Danguolė Kuodienė teigė, kad rangovai neatsisako tvarkyti palikto broko, tačiau tai daro pernelyg lėtai. Arba atvažiuoja, pradeda darbus, bet taip ir nebaigia – tai asfalto pritrūko, tai kokios detalės ar įrenginio.

„Mums aiškino, kad renovuojant buvo sujudintas gruntas, todėl pradėjo drėkti kai kurie rūsiai. Pagrindinė namo bėda, kad nėra lietaus kanalizacijos, tik vietiniai šulinėliai, kurie nėra sujungti su miesto lietaus nuotekų sistema po gatve. Panevėžyje belikę labai nedaug namų, turinčių tokius vietinius šulinėlius“, – pasakojo D. Kuodienė.
Taip sutapo, kad 2019 metais buvo baigti ne tik namo, bet ir Liepų alėjos tvarkymo darbai. Pasak D. Kuodienės, naujasis gatvės asfalto dangos sluoksnis keliais centimetrais aukštesnis, tad per didesnes liūtis vanduo srūva į jų kiemą ir susitvenkia ežerai.

„O kaip perbristi tuos ežerus, jeigu aplink mūsų namą nėra šaligatvių? Tai ne tik mūsų bėda. Pro mūsų namą nuolat eina žmonės į Panevėžio rajono ar Konsultacijų polikliniką“, – kalbėjo bendrijos pirmininkė.
Ji pasakoja prašiusi Savivaldybės sutvarkyti lietaus nuotekas. Iš pradžių buvo žadama, kad pagerėjus orams bus sutvarkyta, vėliau sulaukusi atsakymo, kad įmonė „Panevėžio gatvės“ išvalė užsikimšusią lietaus kanalizaciją.
„Bet kaip galima išvalyti, jeigu tokios kanalizacijos šioje vietoje nėra? Laukiu, kol baigsis karantinas, tada keliausiu į Savivaldybę. Jau antri metai susirašinėjame. Vienintelis pasiekimas, kad mus įtraukė į laukiančiųjų šaligatvio eilę. Esame dvidešimt antri, o eilės pradžioje – užsirašiusieji dar 2008-aisiais“, – guodėsi D. Kuodienė.

„Bet kaip galima išvalyti, jeigu tokios lietaus kanalizacijos šioje vietoje nėra?“

D. Kuodienė

Vanduo tik į gruntą

Liepų alėjos 3-iąjį namą renovavusios bendrovės „Modernaus būsto projektai“ komercijos direktorius Petras Radzevičius teigė problemą žinantis. Pastarąjį kartą prie daugiabučio jis buvo nuvykęs pirmadienio vakarą po liūties, gerai išpraususios miestą. Anot komercijos direktoriaus, dėl skęstančių rūsių gyventojai šiek tiek hiperbolizuoja – net po liūties tik dviejuose rūsiuose šlapo vienos sienos kampas.

„Dar prieš tris savaites su namo gyventojais turėjome susirinkimą. Vienas iš gyventojų minėjo, kad iki namo renovacijos ta problema irgi buvo, gal tik ne tokia apimtimi. Kaip rangovai, mes turime garantinius įsipareigojimus ir jeigu iškyla tam tikrų problemų, tikrai reaguojame. Tačiau šiuo atveju problemos ne dėl mūsų kaltės“, – tvirtino P. Radzevičius.

Pasak direktoriaus, tai ne rangos darbų brokas, o miesto lietaus nuotekų problema. Jau pernai jis su „Panevėžio gatvėmis“ aiškinosi dėl lietaus nuotakyno šiame kieme.

„Pasirodo, kad niekur vanduo negali išbėgti – šiame kieme nėra lietaus nuotekų. Tai kur tam vandeniui dingti – kol įsigeria į gruntą, išgaruoja, tol ir kaupiasi. Jeigu tik randa silpnesnę vietą, ir sunkiasi pro namo pamatus. Esu informavęs ir bendrijos pirmininkę, kad reikia kreiptis į Savivaldybę, nes tai jau net ne bendrijos, o miesto ribose esantis rūpestis. Kol vanduo neturės, kur išbėgti, tol taip ir bus“, – tvirtino P. Radzevičius.

Ne prioritetas

Liepų alėjos 3-iojo namo bėdos – ne naujiena ir Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjui Daliui Vadlugai. Namo pirmininkė jam ne kartą yra atsiuntusi nuotraukų, kuriose matyti apsemta įvaža į kiemą.

Anot jo, gatvės asfalto danga atnaujinta pagal projektą ir dangos nuolydžiai taip padaryti, kad lietaus vanduo būtų surinktas panaudojant esamą nuotekų sistemą. Vedėjo teigimu, bėda, kad Liepų alėjos 3-iojo daugiabučio namo drenažas nėra prijungtas prie paviršinių nuotekų tinklų, kiemo teritorija bei įvaža į ją taip pat neturi įrengtų paviršinio vandens surinkimo tinklų. Artimiausi paviršinių nuotekų tinklai – Liepų alėjos važiuojamoje dalyje esantis lietaus kolektorius.

„Problemai išspręsti reikalinga namo teritorijoje įrengti paviršinio vandens surinkimo tinklus ir prijungti juos prie esamų. „Panevėžio gatvės“, tvarkančios lietaus nuotekų sistemas, šį namą jau įtraukė į laukiančiųjų eilę, tačiau reikia suprasti, kad tai nebus prioritetinis objektas“, – pakomentavo D. Vadluga.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų