P. Židonio nuotr.

Panevėžietės sode – tulpė rekordininkė

Panevėžietės sode – tulpė rekordininkė

Panevėžietės sode pražydusi tulpė net su aštuoniais žiedais pretenduoja tapti išskirtiniu gėlininkystės pasiekimu ir bene pirmąja registruota rekordininke tarp savo giminaičių.

Vaida Dainevičienė  visą tulpės neįprastumą ir grožį išvydo tik ją nuskynusi dar gerai neišsiskleidusią ir prieš savaitę parsivežusi į namus.

Nors buvo akivaizdu, kad tulpė daugiažiedė, tik visiškai išsiskleidus visiems pumpurams panevėžietė suprato, kokią retenybę užaugino.
„Kad bus daugiau žiedų nei vienas, matėsi, bet, kad net aštuoni, neįsivaizdavau“, – stebisi V. Dainevičienė.
Tiesa, paskutinysis, aštuntasis, žiedas pasimatė tik kitiems beveik peržydėjus – buvo pasislėpęs už didžiojo.
„Balta kaip gulbė, graži tulpė, – gėrisi sodininkė, pirmą kartą gyvenime matanti šią gėlę su tiek žiedų. – Ir kaimynė, daug ilgiau nei aš auginanti tulpes, tokios nebuvo mačiusi. Manau, daug kas tą patį pasakytų.“
V. Dainevičienė net paskambino Vytautui Navaičiui, agentūros „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo direktoriui, paklausti, ar panašus pasiekimas kada nors buvo registruotas.

Bandys ir kitais metais

Nuskinta tulpė, matuojant iki stambiausio žiedo, kiek aukštesnė nei pusmetrio, o maždaug 30 cm aukštyje išsišakojusi į daugybę žiedkočių.
Pasak V. Dainevičienės, augo gėlė sode įprastai – jokių ypatingų sąlygų tulpėms ji nesudaranti, net netręšianti.
Kokių veislių tulpių turi, panevėžietė prisipažįsta taip pat sunkiai beatrinksianti.

Tiesiog rudenį keliuose prekybos centruose per akcijas nusipirko įvairių svogūnėlių ir susodino savo sode Panevėžio rajone.
„Kas patiko, tą ir pirkau su mintimi kiek išdygs, tiek išdygs“, – šypsosi moteris.
Tiesa, vienoje pakuotėje buvo net kelios dešimtys tulpių svogūnėlių. Visus juos šeimininkė sodino skirtingose vietose, kad pavasarį džiugintų žiedais. Dabar, V. Dainauskienė spėja, pražydo ir kita tos pačios veislės tulpė, tik jau – nebe rekordininkė, vos su trimis žiedais.
Panevėžietė juokauja maždaug pamenanti, kur augo nuskintoji tulpė, tad bandys, iškasusi svogūnėlį, laikyti jį atskirai. Gal ir kitais metais nustebins įspūdingu žiedų skaičiumi?

Tulpių – nė vienos

Agentūros „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo direktorius Vytautas Navaitis sako, kad su augalais susijusių rekordų registruojama nedaug. Paskutinis toks, susijęs su žiedų gausa, fiksuotas bene prieš dešimtmetį. Bet su tulpėmis – kol kas nėra nė vieno.
Ar panevėžietės išauginta tulpė taps išskirtiniu pasiekimu, dar paaiškės vėliau. V. Navaičio teigimu, pirmiausia reikia surinkti ir apibendrinti rekordą patvirtinsiančius ar paneigsiančius duomenis.
„Su gėlėmis retai pasitaiko išskirtinių dalykų“, – sako specialistas.
V. Navaičio pasakojimu, 2006 metais mažeikiškiai gėlininkai Lidija ir Algimantas Sarakauskai išaugino daugiausia žiedų turinčią azijinę leliją. Ji buvo ‘Marlene’ veislės ir turėjo net 135 žiedus.
Įdomu tai, kad Sarakauskams savo augintinę taip išpuoselėti pavyko itin sausringą vasarą, kai dieną temperatūra siekdavo 29 laipsnius karščio.
Vitalija ir Gintaras Grigaravičiai 2007 metais Vilniaus rajone išaugino pelargoniją su 68 žiedynais arba 634 žiedais.
Kretingiškių Petronėlės ir Aleksejaus Pupininų orchidėja pražydino net 190 žiedų.
Skuode 2004-aisiais lapinis kaktusas buvo pražydęs 147 žiedais.
Bene paskutinis daugiausia žiedų turinčios gėlės pasiekimas fiksuotas prieš dešimtmetį, 2013-aisiais. Tuomet Vidos ir Arvydo Šlikių sodyboje išsiskleidė 75 begonijos žiedai.

Verta atidžiau apsidairyti

V. Navaičio teigimu, daugiausia rekordų paprastai registruojama didmiesčiuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje. Tai yra ten, kur gyvena daugiau žmonių.
Tačiau dažniau niekas tiesiog net nepagalvoja kokį nors įdomų pasiekimą užregistruoti. Arba tai daroma netinkamai.
„Užpraeitą rudenį rado žmonės raudonikį labai didele kepure. Parašė laišką, surašė matmenis, bet rekordui reikia, kad išmatuotų ne radėjas. Be to, reikalingos ir fotografijos“, – kaip deramai surinkti įrodymus, priminė specialistas.

Galerija

 

 

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų