Nors A. Stančikas baigęs grafikos studijas ir nemažai kūrybinio laiko praleidęs šioje srityje, vis dėlto daugiausia dėmesio menininkas skiria tapybai. P. Židonio nuotr.

Panevėžiečių dueto parodoje kalba keramika ir tapyba

Panevėžiečių dueto parodoje kalba keramika ir tapyba

 

Panevėžio miesto dailės galerija pristato dvi panevėžiečių dailininkų parodas – Egidijaus Radvensko „ART(e)FAKTAI. Retrospektyva“ ir Artūro Stančiko „Fragmentai“.

Keramikos menininko Egidijaus Radvensko parodoje „ ART(e)FAKTAI. Retrospektyva“ eksponuojami 2009–2020 m. sukurti pavieniai kūriniai ir jų ciklai: „LT identifikacijos objektai“, 2009 m., „(ne)Reikšmingų objektų rekonstrukcija“, 2011 m., „Artefaktai“, 2011–2020 m., „Kultūrų sankirta“, 2014 m., „Refleksijos“, 2015 m., „Įpaminklinimai“, 2018 metai.

„E. Radvensko keramikos objektai raiškiai sudėliojo svarbiausius šiuolaikinės keramikos akcentus: išgrynintą, konstruktyviai paprastą formą, kartais primenančią buities rakandų, technikos įrenginių, liaudiškų dirbinių ar gamtos formų pavidalus bei taktilinius rankos įspaudus fiksuojančias formas. Jis išryškino medžiagą – šamotinį molį, praturtino ir atgaivino jį kitomis medžiagomis (metalu, medžiu, spiralėmis, virvelėmis ir kt.). E. Radvensko keraminiai artefaktai atrodė išbaigti, svarūs pavidalai dėl neutralių spalvinių sprendimų buvo netikėti ir paradoksalūs tikrovės įžvalgomis, organiškomis faktūromis ir glazūromis“, – pastebi menotyrininkė Nijolė Nevčesauskienė.

Valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija) dizaino studijas baigęs E. Radvenskas nuo 1997-ųjų yra Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Nuo 1988 m. dalyvauja parodose, simpoziumuose, rezidencijose ir meno projektuose – Austrijoje, Ispanijoje, JAV, Latvijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, Norvegijoje, Olandijoje, Vokietijoje. Panevėžietis surengęs 15 personalinių parodų, dalyvavo daugiau kaip 100 grupinių parodų, 25 projektuose, simpoziumuose ir rezidencijose Lietuvoje ir užsienyje.

2010 m. menininkas tapo 1-osios Vilniaus keramikos meno bienalės laureatu ir apdovanotas 1-ąja Liudviko Strolio vardo premija, 2016 m. apdovanotas šios bienalės diplomu. 2010 m. išrinktas „Metų panevėžiečiu kultūros ir meno srityje“, 2019 m. apdovanotas Panevėžio miesto kultūros ir meno premija.

E. Radvenskas šamotinį molį praturtino ir atgaivino kitomis medžiagomis – metalu, medžiu, spiralėmis, virvelėmis. „Sekundės“ nuotr.

Gyvenimo fragmentai drobėje

Dailininko Artūro Stančiko parodoje „Fragmentai“ lankytojai išvys trejų pastarųjų metų autoriaus tapybos kūrinius ir objektus.

„Paroda „Fragmentai“ neatsiejama nuo gyvenimo nuotrupų fiksavimo – tarsi nereikšmingų kasdienybės detalių įprasminimo. Juk iš paprasčiausių dalykų susikomponuoja svarbūs prisiminimai, lipdosi gyvenimai. Kartu tai ir kūrybinių etapų fragmentai – visko po truputį iš ne vienerių metų laikotarpio“, – parodos anotacijoje rašo menotyrininkė Aurelija Seilienė.

Nors ir baigęs grafikos studijas ir nemažai kūrybinio laiko praleidęs šioje srityje, vis dėlto daugiausia dėmesio menininkas skiria tapybai. Ir nors pastaruosius keletą metų įvairiose grupinėse parodose A. Stančikas vis pasirodydavo su įdomia instaliacija ar objektu, parodoje „Fragmentai“ dominuoja drobės, dengtos aliejumi, jas tik papildo vienas kitas apimtinis kūrinys.

„Laikas čia nesustojęs, jis slenka lėtai ir tingiai, tekančio vandens, monotoniško darbo, bėgančių kelio juostų pavidalais. Judesys juntamas visur, tik jis tarsi nederantis su šiuolaikinio pasaulio privalomąja dalimi – įpročiu skubėti. Tokį įspūdį kurti padeda ne tik ramios spalvos, bet ir neapkrauti detalėmis siužetai. Autorius lieka ištikimas savo minimalistinei estetikai. Istorijas A. Stančikas pasakoja ženkliškai, su linijų ir dėmių pagalba. Pasivaikščiokite kartu su dailininku po jo ir turbūt jūsų kasdienybės fragmentus“, – rašo A. Seilienė.

A. Stančikas – grafikas, tapytojas – nuo 1997 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Nuo 1983 m. dalyvauja parodose, surengė 15 personalinių parodų, iš jų – Kanadoje, Toronte. Dalyvavo daugiau nei 100 grupinių parodų ir projektų. 2018 m. parodoje „Aukštaitijos dailė. Memento mori“ už instaliaciją „Edeno sodas“ pelnė I premiją.

 

Komentarai

  • jai jau rasote tai rasykite teisinga informacija, gerbiamas Arturas kaip ir didele Panevezio menininku dalis yra baiges Siauliu Pedagogini Instituta, o ne grafikos specialybe, taip,savo kurybinio kelio pradzioje autorius uzsiiminejo gafika, dabar tapo, ir daro ta labai gerai, bet kazkaip susidaro ispudis po tokiu netiksliu straipsnio detaliu,kad menininkas kazkodel tai gedisi savo alma mater,o to tikrai daryti nereikia

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų