Panevėžiečiai konkursui šįmet pateikė tris idėjas.

Panevėžiečiai rinks geriausią idėją

Panevėžiečiai rinks geriausią idėją

Vienai, daugiausia panevėžiečių balsų surinkusiai, idėjai išpildyti šįmet skyrusi tris kartus daugiau lėšų nei ankstesniais metais, Panevėžio savivaldybė gerokai aukščiau iškėlė ir sąlygų kartelę.
Konkursui pateiktų idėjų autoriams teks pasistengti surinkti ne vieną tūkstantį balsų.

Prieš penketą metų Panevėžyje pradėtas rengti bendruomenės iniciatyvų konkursas, skirtas miesto viešųjų erdvių infrastruktūrai gerinti ir patrauklumui didinti. Taip siekiama skatinti gyventojų iniciatyvą gražinti Panevėžį patiems nusprendžiant, kokia idėja verta būti išpildyta už biudžeto lėšas.
Savivaldybės nevyriausybinių organizacijų koordinatorės Godos Voveriūnaitės-Kaminskienės teigimu, šiemet panevėžiečiai konkursui pateikė 4-is projektus. Tiesa, vienas jų neatitiko reikalavimų ir toliau nebus svarstomas.
Jo pateikėjai tik abstrakčiai pasiūlė už Pilėnų mikrorajone nebaigtos statyti mokyklos pardavimą gautus pinigus ar pasitelkiant kitus finansavimo šaltinius įrengti „nors vieną viešąją erdvę šiame mikrorajone“.
Tačiau vien abstrakčios idėjos nepakanka, kad ji virstų realybe.
Konkursui reikėjo pateikti ir idėją, ir jos naudą miesto gyventojams, ir įgyvendinimo preliminarią sąmatą, taip pat vizualizaciją.
Visas šias sąlygas atitiko trys projektai.
Jie bus vertinami komisijos, o vėliau perduoti panevėžiečių teismui. Laimės ir už miesto biudžeto lėšas bus išpildytas tas, kuris surinks daugiausia miesto gyventojų balsų.

Nori sporto aikštynų

Šiemet visi konkursui pateikti projektai susiję su aktyviu poilsiu ir sportu.
„Projektus konkursui teikę gyventojai orientavosi į daugiabučių zonų infrastruktūros atnaujinimą“, – pažymi nevyriausybinių organizacijų koordinatorė.
Marijonų g. gyventojai siekia atnaujinti mikrorajono centrinėje dalyje prieš 58-erius metus įrengtą krepšinio aikštelę, seniai nebeatitinkančią tokiai infrastruktūrai keliamų standartų: jos asfalto danga sutrūkinėjusi, biri ir duobėta, krepšinio stovai nusidėvėję.
Pasak šios idėjos teikėjų, šiltuoju sezonu itin daug sportuojančių sulaukianti aikštelė dėl nusidėvėjusios infrastruktūros nebesaugi, fiziškai ir moraliai pasenusi ir nedera prie masiškai daugiabučius namus renovavusio mikrorajono aplinkos.
Senutėlę aikštelę siūloma rekonstruoti taip, kad joje būtų galima žaisti ne tik krepšinį, bet ir badmintoną, kvadratą, nupiešti ir spalvotas klases vaikams šokinėti.
Seną sporto aikštelę siekia atnaujinti ir Kniaudiškių-Molainių bendruomenės gyventojai. Šioje miesto dalyje siūloma įrengti naują krepšinio aikštelę, stalo teniso, žaidimų stalus. Šalia šios vietos prieš keletą metų buvo įrengta nauja vaikų žaidimo aikštelė, tačiau projekto teikėjai teigia, kad jos vienos nepakanka.
Vietos sportuoti panevėžiečiai pageidauja ir tarp Sirupio, Beržų, J. Basanavičiaus gatvių. Čia siūloma įrengti sporto salę po atviru dangumi: atnaujinti krepšinio aikštelę, pastatyti treniruoklių, teniso stalą.

Aukšta balsų kartelė

Praėjusiais metais konkursui panevėžiečiai buvo pateikę dar mažiau idėjų – tik dvi.
G. Voveriūnaitė-Kaminskienė svarsto, kad menkokas aktyvumas susijęs ir su miesto tvarkymo darbais. Atnaujinta jau daug viešųjų vietų Panevėžyje, jos pritaikytos ir sportuoti, ir kitaip leisti laisvalaikį.
Tai buvo viena priežasčių, kodėl šiemet konkursą paskelbusi Savivaldybė nurodė konkrečias šešias erdves, kur idėjos galėtų būti įgyvendinamos.
Visos jos daugiabučių teritorijose, kad gyventojai patys nuspręstų, ką norėtų matyti šalia savo namų.
Šiųmečiame konkurse yra ir daugiau naujovių.
Visų pirma jam skirta gerokai didesnė suma: anksčiau Savivaldybė panevėžiečių pateiktoms idėjoms įgyvendinti skirdavo iki 30 tūkst. eurų, šįmet – iki 100 tūkst. eurų.
„Bus įgyvendinama viena daugiausia balsų surinkusi idėja, nepriklausomai nuo jos biudžeto“, – sako G. Voveriūnaitė-Kaminskienė.
Tačiau idėjų autoriams šįmet teks gerokai paplušėti, kad laimėtų konkursą.
Finansavimo sulauks tas projektas, kuris surinks daugiausia balsų, bet jų turės būti ne mažiau kaip 2 proc. Panevėžyje gyvenamąją vietą deklaravusių asmenų, tai yra 1 825 balsai.

Šokių terasa Kultūros ir poilsio parke. P. Židonio nuotr.

Šokių terasa Kultūros ir poilsio parke. P. Židonio nuotr.

Stengiasi įtraukti

Pasak G. Voveriūnaitės-Kaminskienės, kasmet panevėžiečiai už konkursui pateiktas idėjas balsuoja labai įvairiai, tačiau tiek daug balsų idėjos nesurinkdavo. Pernai balsavime dalyvavo vos keli šimtai panevėžiečių.
Viena priežasčių, kodėl šįmet reikalaujama daugiau balsų, pasak Savivaldybės atstovės, noras labiau įtraukti gyventojus į sprendimų priėmimą.
Jei nė vienas projektas nesurinks reikiamo balsų skaičiaus, laimėtojų šiemet nebus.
Pasak G. Voveriūnaitės-Kaminskienės, skiriama pinigų suma nemaža ir tai yra biudžeto – miesto gyventojų pinigai. Jie ir turės nuspręsti, kam lėšas panaudoti, balsuojant parodyti, kad konkreti idėja reikalinga.
„Kitose savivaldybėse yra pavyzdžių, kai laimi idėja, surinkusi vos 20 balsų“, – pažymi G. Voveriūnaitė-Kaminskienė.
Tokie skaičiai, jos nuomone, kažin ar tikrai rodo gyventojų įsitraukimą į sprendimų priėmimą.

Nuo sporto iki šokių

Nuo 2020 metų Panevėžyje įgyvendintos jau penkios bendruomenės iniciatyvų konkurso idėjos: sutvarkytas A. Baranausko pušynėlis ir jo prieigos, jame įrengta sveikatingumo-sporto aikštelė, Kultūros ir poilsio parke įrengta šokių terasa. Tiesa, šis projektas dar nebaigtas – laukia antrasis jo etapas.
Taip pat sutvarkyta Kniaudiškių g.–Žvaigždžių g. žaidimų, sporto ir poilsio viešoji erdvė, o Taikos al., buvusios „Nevėžio“ mokyklos teritorijoje įrengta erdvė, pritaikyta renginiams: pastatyti lauko suoliukai, šiukšliadėžės, lauko treniruokliai, pakyla, terasa.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų