Dėl pažeistos dujų trasos A. Jakšto gatvėje daugiau nei valandą tvyrojo galimo sprogimo grėsmė.

Panevėžiečiai brovėsi į mirties nagus

Panevėžiečiai brovėsi į mirties nagus

Nuo rudens rekonstruojama A. Jakšto gatvė vos netapo keliu į tragediją. Čia dirbantys kelininkai pažeidė dujų trasą ir ant kojų sukėlė visas gelbėjimo tarnybas. Tuo metu praeivių sprogimo pavojus nė kiek neišgąsdino – jie veržte veržėsi į grėsmės zonoje atsidūrusią valgyklą, kad tik suspėtų per pietų pertrauką pavalgyti.

 

Amerikiečių sukurtas filmas „Černobylis“, prikaustęs daugybės žiūrovų dėmesį visame pasaulyje, pačioje pirmoje serijoje rodo rytą po naktį nutikusios ekologinės katastrofos Ukrainoje. Netoli sprogusios atominės elektrinės Pripetės miestelio aikštėje vaikšto laimingos mamos su vežimėliais, į mokyklą skuba mokiniai.

Panašiai buvo galima pasijusti ir ketvirtadienį Panevėžyje, kai dėl dujų nuotėkio miesto centre prieš pat vidurdienį kilo rimtas sprogimo pavojus. Čia A. Jakšto gatvės rekonstrukciją atliekantys darbininkai prie pat tilto J. Basanavičiaus gatvėje mechaniškai pažeidė dujų trasą. Į įvykio vietą tuoj pat sulėkė visos gelbėjimo tarnybos – policijos, ugniagesių, greitosios ekipažai, dujininkai, situaciją stebėti nusiųstas Panevėžio savivaldybės civilinės saugos specialistas.

Daugiau nei valandą rizikos teritorija alsavo galima nelaime. Aptvertą teritoriją saugoję pareigūnai kartojo, kad į aplinką patekusios dujos gali bet kada sprogti. Tik žmonės aplink vaikščiojo ramūs, stengėsi pasiekti sau reikalingas vietas verždamiesi per grėsmės zoną ir netgi emocingai piktinosi jiems kelią pastojusiais pareigūnais.

Teko ginti nuo pavojaus

„Tereikėjo kibirkšties ir viskas būtų sprogę“, – sakė įvykio vietoje budėjęs už civilinę saugą atsakingas Panevėžio savivaldybės vyresnysis specialistas Kęstutis Klungis.

Su juo kartu dirbo kelios ugniagesių gelbėtojų komandos, saugojusios vamzdžius nuo ugnies. Pareigūnai dideliu spinduliu tuoj pat aptvėrė grėsmės zoną aplink nelaimės židinį ir budėjo, kad užkardų neperžengtų nė viena pašalinė koja.

Kai kurie pėstieji bandė budėjusių ugniagesių kantrybę primygtinai reikalaudami praleisti į užtvertą vietą, kad kuo greičiau pasiektų autobusų stotį, darbus ar net dienos pietų vietas.

Sustabdytas transporto eismas viena judriausių Smėlynės gatve. Ja važiavę autobusai, lengvieji automobiliai pateko į ilgas spūstis ir artimiausiame posūkyje ieškojo vietos apsigręžti atgal. Užsikimšusioje gatvėje tą padaryti, ypač maršrutiniams autobusams, sekėsi sunkiai.

O pėstieji bandė budėjusių ugniagesių kantrybę ir taip greitai kaip mašinos apsigręžti ir ieškoti kito kelio nenorėjo. Būnant įvykio vietoje atrodė, kad kai kurie panevėžiečiai mano esantys nemirtingi ir jų galimas dujų sprogimas miesto centre nė nedrįstų paliesti. Praeiviai primygtinai prašėsi į užtvertą vietą, kad nuo Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės kuo greičiau pasiektų autobusų stotį, darbus ar net dienos pietų vietas.

„Tai tegu sprogsta, man į darbą reikia, ir taip jau iš to Panevėžio nieko nebėra“, – stebindami drąsiais pasisakymais kai kurie panevėžiečiai tiesiog griebė už „stop“ juostos ir piktinosi ugniagesių įrengtomis neva nereikalingomis kliūtimis.

Kiti budėjusiems pareigūnams dievagojosi pereisiantys pro juostas labai greitai – atsargiai, tik krašteliu. Treti klausė kito kelio į kitapus Nevėžio esančią miesto dalį. Tai tebuvo galima padaryti per Skaistakalnį ir A. Jakšto gatvėje esantį tiltą ties Konsultacijų poliklinika.

Vyresni žmonės, būriavęsi prie užtvarų, dalijosi įspūdžiais, kad atpėdino net nuo Šermukšnių gatvės, kur juos paleido centrą aplenkę autobusai. Kai kurie ragino nekantrius praeivius išlikti protingus ir neiti ieškoti nelaimės. Netrukus pėsčiųjų srautams raminti teko prisijungti net policijai.

Tapo buitine avarija

Saujelė panevėžiečių iki pat avarijos likvidavimo pabaigos kantriai stovėjo prie užkardų ir stebėjo tarnybų darbą. Dujų trasa sutvarkyta beveik po pusantros valandos – dujininkams pavyko darbą atlikti be skaudžių pasekmių.

„Laimė, buvo vėjuota, drėgna, budėjo ugniagesiai. Šis įvykis pasibaigė kaip paprasta buitinė avarija“, – teigė K. Klungis.

Įvykiams pasisukus kita linkme, anot jo, būtų reikėję skelbti ekstremalią situaciją ir burti ją valdančią komisiją.

Suremontavus dujų vamzdžius, A. Jakšto gatvę rekonstruojantys kelininkai grįžo į savo darbo vietas.

Į įprastas vėžes sugrįžo ir prie pat užtvertos nelaimės vietos dirbusios verslininkės Stasės Navickienės valgyklos kolektyvas. Nors pavojaus metu ne vienas miestietis sugebėjo prasprukti į aptvertoje grėsmės zonoje atsidūrusią maitinimo įstaigą papietauti, virėjos sutrukdytą laiką išnaudojo kitiems darbams.

„Gatvę uždarė per pačius pietus, tai mes ir likome be darbo prisigaminę maisto nuo ryto. Vienas kitas prasmuko pro juostas ir pavalgė – žmonės juokavo, kad pas Staselę ir malūnsparniu atskristų. O mes per tą laiką valėmės, kitus darbus darėme. Niekis, dar kažkiek išsiparduosim po pietų“, – po dujų trasos avarijos gana linksmai kalbėjo S. Navickienė.

Ji patikino nei pati, nei kolegos šio įvykio neišsigandę – netikėjo, jog nutiks kas nors blogo.

Nepanikavo ir į pačią grėsmės zoną patekusio viešbučio „Smėlynė“ kolektyvas. Ne vienas pro viešbučio langą vis išlįsdavo pasmalsauti, kas vyksta kaimynystėje.

Pabaigtuvės rudenį

A. Jakšto gatvės rekonstrukcija pradėta pernai rudenį. Dabar darbai vyksta gatvės dalyje nuo Smėlynės g. iki A. Jakšto g. 6A pastato. Iki rugpjūčio 31 dienos ši atkarpa vis dar liks uždaryta.

Panevėžiečiai šiuo metu gali vaikščioti tik A. Jakšto gatvės atkarpa nuo Liepų alėjos iki Panevėžio konsultacijų poliklinikos. Ši dalis neuždaryta, kad gyventojai galėtų sėkmingai atvažiuoti ir į šią gydymo įstaigą, ir į Respublikinę Panevėžio ligoninę.

Visą A. Jakšto gatvę sutvarkyti kainuos per 1,7 mln. eurų Europos Sąjungos ir miesto biudžeto lėšų. Pastarosios siekia apie 400 tūkst. eurų.

Rangos darbus planuojama baigti rudenį. Juos atlieka bendrovė „Eurovia Lietuva“.

Komentarai

  • Nu kieti tie panevėžiečiai – nors ir karas, kad tik pavalgyti.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų