P. ŽIDONIO nuotr.

Panevėžį stebės naujos akys

Panevėžį stebės naujos akys

Netrukus Panevėžį stebės beveik dešimtkart daugiau vaizdo kamerų nei anksčiau.

Prie įvažiavimų į Aukštaitijos sostinę, gatvių sankryžose, viešosiose vietose centre, parkuose jau sumontuota per šimtą naujų, modernių įrenginių, kurie leis pareigūnams greičiau pastebėti pažeidimus ir įvairiausius nesusipratimus mieste.

Panevėžiečiai jau atkreipė dėmesį į naujas vaizdo kameras ant pastatų, stulpų ir kitų infrastruktūros objektų. Ypač į akis krenta tokia aparatūra ties įvažiavimais į miestą. Abiem kryptimis nukreiptos kameros matyti sukabintos stulpuose ant kelių į Upytę, Piniavą, Vaivadus.

Įrengimas eina į pabaigą

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus valdymo organizavimo inžinieriaus Vidmanto Kerpiškio teigimu, naująją įrangą mieste kol kas pastebi daugiau žmonės, nei pastaruosius mato pačios kameros.

Atgyvenus senosioms 16 miestą stebėjusių kamerų, šiuo metu vyksta 92 naujų tokių visa matančių akių įrengimo darbai. Jos atsiras 65 Panevėžio vietose. Kai kur – ties įvažiavimais į miestą, pačiame mieste – bus statoma po dvi kameras.

Dalis naujųjų įrenginių jau veikia, bet dauguma dar laukia, kol bus prijungti.

Planuojama, kad iki lapkričio 25 ar 26 dieną turėtų pradėti dirbti visos naujosios kameros. Jas baigia įrengti Savivaldybės viešuosius pirkimus laimėjusi bendrovė „Telia Lietuva“. Modernių kamerų sumontavimas ir penkerių metų priežiūra miestui kainuos maždaug 900 tūkst. eurų.

Jei iki šio laikotarpio pabaigos įranga pernelyg nenusidėvės, pasibaigus terminui, planuojama įsigyti ir pačias kameras.

„Ankstesnės vaizdo stebėjimo kameros, įrengtos dar 2014-aisiais, savo atitarnavo. Ėmė dažnai gesti ir jų teko atsisakyti. Tokios technologijos vietoje nestovi“, – teigė V. Kerpiškis.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Valdys per nuotolį

Iš daugiau nei 90 naujųjų kamerų maždaug šešios dešimtys įrengtos viešosiose Panevėžio erdvėse: parkuose, vaikų žaidimo aikštelėse, aikštėse, judriausiose gatvių sankryžose. Itin didelė jų koncentracija Panevėžio centre. Vien Laisvės aikštę stebės penki tokie įrenginiai, dar šeši – Senvagę.

„Miegamuosiuose mikrorajonuose įrengti vaizdo stebėjimo kamerų neleidžia Asmens apsaugos duomenų įstatymas. Antai Kaunas prisimontavo šimtus kamerų ir dabar dėl to turi problemų. Įstatymai draudžia filmuoti privačius kiemus, namų langus. Nebent tą darytų gyventojai savo iniciatyva“, – paaiškina V. Kerpiškis.

Anot jo, ir Panevėžyje yra tokių viešųjų vietų, kur į vaizdo kamerų akiratį gali patekti neleistinos teritorijos. Tačiau šiuolaikinę įranga, pasak inžinieriaus, galima programuoti taip, kad ji nefilmuotų tam tikrų zonų.

Visos naujosios vaizdo stebėjimo kameros mieste yra modernios. Jos, pasak V. Kerpiškio, veiks keturiais skirtingais būdais. Iki šiol buvo naudojamos tik vienos rūšies per nuotolį valdomos kameros.

„Sumontuotos 32 žiedinės, ratu aplink save filmuojančios kameros. Trisdešimt tokių įrenginių bus galima valdyti ir per nuotolį – priartinti ir sekti įtartiną vaizdą. Dalis kamerų filmuos tik į vieną pusę, bet taip pat bus valdomos iš toli“, – vardijo Savivaldybės atstovas.

Atpažins ir numerius

Dar 23 naujos modernios akys stebės 12 įvažiavimų į Panevėžį.

Pasak V. Kerpiškio, ties įvažiavimais į Aukštaitijos sostinę įrengtos kameros tiesiog stebės įvažiuojančius ir išvažiuojančius automobilius, atpažins jų valstybinius numerius.

Tačiau Kelių eismo taisyklių pažeidimų šie modernūs sargai nefiksuos. Jų paskirtis – saugumas ir tvarkos kontrolė mieste.

„Jei įvyktų koks nors nusikaltimas Panevėžyje, būtų galima pasinaudoti šių kamerų filmuota medžiaga“, – patikina Savivaldybės atstovas.

Be Savivaldybės suplanuotų 92 kamerų, dar papildomos 25 iki šių metų pabaigos turėtų veikti ir Panevėžio gatvių sankryžose, perėjose, kur atnaujinti šviesoforai. To Savivaldybės paprašė policija, nurodžiusi stebėti svarbias vietas.

Prie įvažiavimų į Panevėžį, gatvių sankryžose, viešosiose vietose centre, parkuose jau sumontuota per šimtą naujų, modernių įrenginių. P. ŽIDONIO nuotr.

Prie įvažiavimų į Panevėžį, gatvių sankryžose, viešosiose vietose centre, parkuose jau sumontuota per šimtą naujų, modernių įrenginių. P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Stebės iš tolo

Miestą per vaizdo kameras nebe pirmus metus stebi Savivaldybės samdomi operatoriai.

Šiemet skelbtame konkurse šią paslaugą dvejiems metams laimėjo bendrovė „Eurointegracijos projektai“.

Pasak V. Kerpiškio, kamerų stebėjimo operatoriams pritaikytos patalpos policijos komisariate: įrengta stebėjimo siena, stovi kompiuteriai ir prie jų 16 valandų budi vienas darbuotojas.

Stebima dviem pamainomis. Operatorius kas mėnesį Savivaldybei siunčia ataskaitas apie savo užfiksuotus įvykius.

Policijai jau padėjo

Spalį vaizdo kameromis Aukštaitijos sostinėje nustatyti 5 viešosios tvarkos pažeidimai, 10 alkoholio vartojimo, 5 narkotikų vartojimo ir prekybos viešosiose vietose atvejai. Pastebėti ir du eismo įvykiai, 41 Kelių eismo taisyklių pažeidimas bei kiti šeši įvykiai.

„Vaizdo kamerų nauda tikrai didelė. Jomis užfiksuojama ir muštynių, vagysčių, draudžiamų renginių ar mitingų bei kitų nusižengimų“, – vardijo Savivaldybės atstovas.

Pasak inžinieriaus, operatorių darbas nėra akylai sekti per kameras kiekvieną pažeidimą mieste. Jie daugiau stebi įtartinus susibūrimus, didesnį pavojų keliančius veiksmus.

Filmuota medžiaga naudojasi policijos pareigūnai.

Komentarai

  • Judam prie New World Order po truputį. Greitai visi turėsim elgtys kaip ganomos avys. Jei kazkuo neįtiksim – būsim skaudžiai nubausti ir pamokyti. Pamatysit, kai bus perlenkta lazda, tos kameros pradės dužti.

  • Sako, miegamuosiuose rajonuose negalima įrengti kamerų, nebet patys nori. Tai kodėl priešais namą yra kamera atsukta į mano daugiabutį, į langus???

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų