Pandemijos suvaržymai atgims meninėje instaliacijoje

Pandemijos suvaržymai atgims meninėje instaliacijoje

Jeigu reikėtų įvardyti būtiniausią praėjusių ir šių metų daiktą, neabejotinai juo taptų apsauginė veido kaukė.

Dūstantis pasaulis

Panevėžyje žinomas verslininkas ir įvairių iniciatyvų autorius Rimantas Kiela sumanė kaukei sukurti savotišką paminklą. Idėjai virsti kūnu tereikia tik mažos smulkmenos – senų kastuvų ir dujokaukių, kurios buvo naudojamos apsisaugoti nuo užteršto oro, nuodingų dujų ar kitų kenksmingų medžiagų. Šią savaitę gimtadienį švęsiantis verslininkas jau žino, ko draugų ir bičiulių paprašys vietoj gimtadienio dovanų – senų dujokaukių. Keistu pageidavimu bičiulių jau nebenustebins – per ankstesnius gimtadienius jubiliatas pageidavo senų surūdijusių kastuvų, iš kurių gimė instaliacija koronavirusui.

Kaip pasakojo R. Kiela, seni kastuvai atgims kaip žmonių veidai su dujokaukėmis. Išgręžęs skyles kastuvo metalinėje dalyje, į jas įstatys stikliukus nuo dujokaukių, o burnas atstos dujokaukių vožtuvai.

„Kastuvas atrodys kaip žmogaus veidas, kurį dengia dujokaukė. Mano idėja – pavaizduoti 2020–2021, o gal ir 2022 metus, nes nežinia, ar pandemija šiemet baigsis. Instaliacijos tema – visomis prasmėmis dūstantis pasaulis“, – pasakojo panevėžietis.

Paminklą koronavirusui kūrybingas Panevėžio menininkas R. Kiela pastatęs jau praėjusių metų rugsėjį, o dabar ruošiasi kurti naują meninę instaliaciją apie nuo pandemijos dūstantį pasaulį. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Jo nuomone, pandemija savotiškai suskaldė ir supriešino žmones. Tai puikiai atsispindės ir kuriama meninė instaliacija. Jos viršuje bus įtaisyti kastuvai su stiklėmis akimis ir dujokaukėmis, o pačioje – tik su akimis. Šias dvi grupes skirs spygliuota viela – pasaulio nesusikalbėjimo simbolis.

„Pasaulis dabar skilo į dvi dalis – tie, kurie tiki, kad koronavirusas siaubinga ir mirtį sėjanti liga, o kita dalis – netikintieji šia pandemija. Pirmieji skiepų laukia su nekantrumu ir tikisi, kad pasiskiepijus didelei daliai žmonijos, galėsime grįžti į normalų gyvenimą gal net jau šiemet. Tačiau atsirandančios angliškos, afrikietiškos ar kitos viruso mutacijos atmainos savotiškai šią iliuziją sklaido“, – svarsto R. Kiela.

Pradžia prieš dešimtmetį

Kada meninę instaliaciją galės apžiūrėti ir panevėžiečiai, autorius kol kas nelinkęs detalizuoti. Dabar jam svarbiausia iki pavasario surinkti reikalingą skaičių dujokaukių, kad sušilus orams pradėtų suvirinimo darbus.

Gauti daug senų dujokaukių R. Kiela nesitiki. Kai tik socialiniame tinkle paskelbė prašymą jų dovanoti, daugelis apgailestavo, kad valydami palėpes ar rūsius jas tiesiog išmetė.

„Tokių dalykų niekas nebelaiko. Tik per eglučių įžiebimus mačiau, kaip jaunimas kvailiodamas vietoj medicininių kaukių užsidėjo dujokaukes. Vis dėlto radau, kur jų galėčiau įsigyti, dabar kaip tik vyksta derybos ta linkme“, – šypsosi kūrybingas panevėžietis.

Kelias dujokaukes jis ir pats turi – dar prieš dešimtmetį per gimtadienį gavo dovanų nuo bičiulių kartu su šakėmis ir užrašu „Kiela, mėšk valdžios mėšlą“, mat tuo metu šalies valdžia taip pat buvo pridariusi daugybę ne visai protingų sprendimų.

„Jau tuomet buvo pirmosios užuomazgos, bet tikriausiai reikėjo laiko, kad išsigrynintų idėja ir imčiausi ją įgyvendinti“, – sako R. Kiela.

Kitas jo darbas iš senų kastuvų, vaizduojantis pavojingą koronavirusą, dabar stūkso Birutės gatvelėje šalia miesto įžymybės – raktų medžio. Pasak menininko, tąkart nereikėjo sukti galvos dėl įvairių leidimų ir derinimo reikalų, nes tai privati valda. R. Kiela svarsto, kad gal šįkart Panevėžio miesto savivaldybė pasiūlys vietą naujajai instaliacijai.

„Reikės bandyti tartis su miesto valdžia. Šis darbas neša svarbią žinią, tad gal tokiai instaliacijai atsirastų vietos ir miesto viešosiose erdvėse. Žmonės tiek įbauginti, kad bijo išeiti net iš namų. Dalis vyresnių žmonių šios pandemijos tiesiog neišgyvens, bet ne dėl koronaviruso, o dėl depresijos ir vienišumo, sukelto izoliacijos. Kiti galbūt nesulauks medicininės pagalbos, nes kartais atrodo, kad, be koronos, kitų ligų neliko. Šis mano darbas ir į šią problemą siekia atkreipti dėmesį“, – teigė R. Kiela.

Ne pirmas paminklas koronai

R. Kiela jau ne pirmą kartą taip išradingai duoda atkirtį visą pasaulį įkalinusiam koronavirusui. Praėjusių metų rugsėjo pabaigoje iš gautųjų gimtadienio dovanų – senų kastuvų, semtuvų ir net šakių jis sumeistravo paminklą „koronai“ – česnako žiedą, kuris ne tik labai gražus, bet ir šiek tiek tiek primena koronavirusą.

„Pamačiau, kad jie tikrai turi daug ką bendro. Kas bijos koronaviruso – galės įsivaizduoti, jog ten česnako žiedas, o kas norės – matys koronavirusą. Reikia greičiau tą paminklą pristatyti ir taip pribaigti virusą“, – linksmai tąkart kalbėjo autorius.

R. Kiela netgi žada Aukštaitijos sostinei naują tradiciją – smagią Česnakinės šventę, stiprų ginklą nuo visokių virusų. Anot jo, rudenį, kai česnakai nukasti ir prasideda orų permainos, o su jomis ir peršalimo ligų sezonas, puikus metas prisiminti natūralius imuniteto stiprinimo būdus. Galbūt Česnakinės galėtų tapti nauja miesto tradicija.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų