P. Židonio nuotraukos

Paminėtos Panevėžio išvadavimo iš bolševikų metinės (fotogalerija)

Paminėtos Panevėžio išvadavimo iš bolševikų metinės (fotogalerija)

Panevėžyje antradienio vakarą paminėtos 104-osios Aukštaitijos regiono išvadavimo iš bolševikų okupacijos metinės.

Iškilmingame renginyje Laisvės aikštėje grojo Martyno Bražo diriguojamas pučiamųjų orkestras „Panevėžio garsas“, koncertavo jungtinis choras „Čiūto“ ir ,,Likimai'“, pasirodė šokių kolektyvas „Kanapėlė“.

Dabartinėje Laisvės aikštėje, 1919 metų sausio mėnesį Panevėžio srities apsaugos viršininkas karininkas Jonas Variakojis pašaukė savanorius į kovą prieš bolševikų Raudonąją armiją, kuri be jokio pasipriešinimo jau buvo užėmusi du trečdalius Lietuvos teritorijos. Panevėžio dalinio savanoriai pirmieji ryžosi pasipriešinti, pirmieji Kėdainių kautynėse apgynė Lietuvos garbę ir Nepriklausomybę, gegužės mėnesį išvijo bolševikų raudonarmiečius iš Ukmergės, Panevėžio, Kupiškio, o iki birželio 15 dienos buvo išvaduotas jau ir visas Rokiškio kraštas.

Renginyje tylos minute pagerbti žuvę Aukštaitijos krašto gynėjai, prie karvedžio Jono Variakojo paminklo bei Nepriklausomybės kovų savanorių kapų padėtos gėlės.

„1919-aisias Lietuva turėjo tik dvi galimybės – iškovoti laisvę ir apginti neseniai paskelbtą Nepriklausomybę arba būti visiems laikams ištrintai iš Europos žemėlapio. Tuomet į pergalę vedė tikėjimas Lietuvos ateitimi ir ryžtas patiems kurti savo tautos ir valstybės ateitį. Vadovaujami Jono Variakojo mūsų krašto savanoriai išvarė bolševikus iš Panevėžio ir jo apylinkių. Šiandien jų dėka galime didžiuotis laisva ir nepriklausoma Lietuva. Brutalaus Rusijos karo prieš Ukrainą akivaizdoje dar kartą prisiminkime, kokį kelią prieš šį agresorių nuėjo mūsų šalis. Keičiasi šimtmečiai, bet akivaizdu, kad Rusija neatsisakė savo kraugeriškų ekspansinių užmačių, todėl privalome būti budrūs ir pasiruošę apginti savo krašto laisvę. Tegul savanorių kovos primena, kad viskas pasiekiama, jei yra bekompromisis tikėjimas savimi, savo tauta, šalimi ir jos ateitimi“, – renginyje kalbėjo Panevėžio meras Rytis Račkauskas.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų