M. GARUCKO nuotr.

Pagailo svetimšalių: susirūpino ukrainiečių avansu

Pagailo svetimšalių: susirūpino ukrainiečių avansu

Daugiabutį Panevėžio priemiestyje renovuojančius statybininkus iš Ukrainos nuo jų darbdavių stoję ginti namo gyventojai sukėlė ant kojų institucijas.

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) ėmėsi tirti, ar pagrįsti panevėžiečių spėjimai, jog jų namą šiltinantys darbštuoliai ukrainiečiai jau mėnesį dirba negaudami atlygio.

„Paskambinau inspekcijai, dar ir prokuratūrai pranešiu. Gaila man jų. Ar jūs norėtumėt, kad pačių vaikai kažkur užsienyje dirbtų už dyką“, – „Sekundei“ kalbėjo Pažagieniuose renovuojamo Švyturio gatvės 33-iojo namo gyventojas Danielius Kukuraitis.

Pažagieniškis tvirtina apie ukrainiečius statybininkus negalintis nė vieno blogo žodžio pasakyti. Anot jo, daugiabučio sienas šiltinantys šeši 25–30 metų vyrukai triūsia net be parūkymo pertraukėlių, ir taip kasdien po 12 valandų, išskyrus sekmadienius.

Vaišino lietuviškais pomidorais

Vienu kitu žodžiu su darbininkais persimesti į kiemą išeinantis D. Kukuraitis neslepia pats atvykėlių užklausęs, ar už tokį kruopštų darbą deramai jiems atlyginama. Vyras pasipiktino išgirdęs, kad bemaž mėnesį dirbantys statybininkai pinigų dar nėra gavę.

„Vieną kartą paklausiau, ar bent avansą jau sumokėjo, sako, žada greitai pervesti. Po kurio laiko vėl klausiu, ir vėl tas pats – toliau žada. Darbdavys žada ir žada, o jie, jauni, kantrūs ir darbštūs, vis laukia ir laukia. Siūliau maisto, bet patikino, kad valgyti dar turi. Tik pomidorų, obuolių paėmė. Lietuviai taip nedirbtų“, – pasakojo D. Kukuraitis.

Pažagieniškis, įtaręs, kad darbštūs statybininkai iš Ukrainos gali būti išnaudojami darbdavio, nusprendė padaryti viską, kad šie neliktų be užsidirbtų pinigų.

D. Kukuraitis savo įtarimais pasidalijęs su Valstybine mokesčių inspekcija, paskambinęs ir Darbo inspekcijai.

„Ar jūs norėtumėt, kad pačių vaikai kažkur užsienyje dirbtų už dyką.“

D. Kukuraitis

Vyras įsitikinęs, jog ukrainiečiai, atsidūrę svetimoje šalyje ir tikėdamiesi čia užsidirbti keliskart daugiau nei tėvynėje, nedrįstų patys ieškoti teisybės.

„Sunku jiems susigaudyti, kam galėtų skųstis. Mūsų pareiga padėti“, – tvirtino pažagieniškis.

To paties namo bendrijos pirmininkas Vilmantas Švėgžda teigia negalįs nei patvirtinti, nei paneigti kaimyno įtarimų dėl statybininkų išnaudojimo. Pats pirmininkas su darbininkais nėra šnekėjęs.

„Mūsų žmonės kartais pavaišina statybininkus. Ir ledų yra jiems nupirkę. Bet tik taip, iš draugiškumo, ne dėl to, kad ukrainiečiai neturėtų, ką valgyti. Man niekas dėl neišmokėtų atlyginimų nesiskundė“, – kalbėjo V. Švėgžda.

Pirmininkas apgailestauja, kad kilus ažiotažui sustojo renovacijos darbai. Mat po D. Kukuraičio skundo namą užgriuvus tikrintojams, svetimšaliai darbininkai staiga dingo.

Darbai nutrūko

Ketvirtadienį sulaukę skundo apie galimai išnaudojamus statybininkus užsieniečius, į Pažagienius prie renovuojamo namo iš karto išskubėjo Darbo inspekcijos atstovai. VDI Panevėžio skyriaus vedėjo pavaduotojo Vaidoto Pauliuko teigimu, nors skundo būta anoniminio, vis tiek imtasi jį tirti. Inspektoriai prie renovuojamo namo iš tiesų rado šešis dirbančius ukrainiečius. Tačiau tik du iš jų su tikrintojais sutiko pasikalbėti. Abu patikino darbdaviams neturintys jokių pretenzijų.

Nepaisant to, inspektoriai ėmėsi aiškintis, ar statybininkai legaliai įdarbinti ir, kaip dera, gauna atlyginimą.

Vos tik VDI ėmėsi domėtis ukrainiečių įdarbinimo reikalais, darbininkai iš statybvietės dingo.

Penktadienį prie renovuojamo namo atvykę „Sekundės“ korespondentai irgi rado darbo dieną neįprastą ramybę. Statybvietėje sutikti tik du darbininkai lietuviai, tvarkę duris. Jie teigė matydavę sienas šiltinančius ukrainiečius, tačiau su jais mažai bendraudavę, o apie atlyginimus nėra kalbėję.

Avansą sumokėjo

Renovuojamo Švyturio gatvės daugiabučio konkursą rangos darbams atlikti yra laimėjusi Panevėžio įmonė „Aulaukis“. Šioji sudariusi sutartį su bendrovės komercijos direktoriaus Audriaus Bariso įmone „Langų sala“, o toji subrangove pasamdžiusi Charkove (Ukraina) registruotą bendrovę „Ukrgeoproject“.

A. Barisas tvirtina nesantis atsakingas už atlyginimų išmokėjimą ukrainiečiams statybininkams. „Tai yra kitos įmonės darbuotojai. Mes su „Ukrgeoproject“ esame pasirašę sutartį ir jai sumokėję avansą“, – teigė.

Anot A. Bariso, pagal sutartį su Ukrainos įmone įsipareigota atsiskaityti kas mėnesį už atliktus darbus. Ukrainiečiai Pažagieniuose namą renovuoja dar tik trejetą savaičių. Komercijos direktorius neslepia, jog kilęs ažiotažas sukėlė problemų – jau dvi dienos darbai sustoję.

„Žinoma, kad tai nėra gerai. Tikimės, kad ten viskas tvarkinga ir tie reikalai greitai išsispręs“, – kalbėjo dviejų įmonių atstovas.

Prie renovuojamo namo atvykę korespondentai rado darbo dieną neįprastą ramybę. Inspektoriams pradėjus tyrimą, Ukrainos įmonė darbus sustabdė. M. GARUCKO nuotr.

Prie renovuojamo namo atvykę korespondentai rado darbo dieną neįprastą ramybę. Inspektoriams pradėjus tyrimą, Ukrainos įmonė darbus sustabdė. M. GARUCKO nuotr.

Laukia dokumentų iš Ukrainos

Į VDI Panevėžio skyrių penktadienio popietę kartu su A. Barisu atvyko ir pačios „Ukrgeoproject“ direktorius. Pastarasis, V. Pauliuko teigimu, pateikė dokumentus, įrodančius, kad Pažagieniuose dirbantys statybininkai legaliai įdarbinti liepos 23-iąją.

Kol kas darbo inspektoriai negali patvirtinti, kad Ukrainos įmonė su darbuotojais atsiskaičiusi.

„Kitą savaitę pažadėjo pateikti duomenis apie išmokėtus atlyginimus, bet tuos duomenis bendrovė turi gauti iš Ukrainos institucijų. Kol kas negalime tvirtinti, kad statybininkai išnaudojami. Kai atsiųs dokumentus iš Ukrainos, matysime, ar tikrai su jais neatsiskaityta. Gal pas juos net ir neturėtų būti mokamas avansas?“ – sako VDI atstovas.

V. Pauliuką stebina, kodėl inspekcijai susidomėjus ukrainiečių atlyginimais renovacijos darbai buvo sustabdyti. Anot jo, tikrintojai įmonės to nėra įpareigoję. „Direktorius mūsų klausia, ar gali atnaujinti darbus. Niekas jiems neliepė stabdyti“, – sako skyriaus vedėjo pavaduotojas.

Svetimšaliai gina savo teises

V. Pauliukui atrodo keista, kad apie galimai išnaudojamus statybininkus institucijoms pranešė ne jie patys, o gyventojai. VDI atstovas įsitikinęs, kad svetimšaliams, atvykstantiems dirbti į Panevėžį, seniai nebekyla problemų ginant savo teises.

„Panevėžyje dirba daug piliečių iš trečiųjų šalių ir jie tikrai žino, kur kreiptis. Esame sulaukę skundų iš ukrainiečių, baltarusių, moldavų“, – teigė VDI Panevėžio skyriaus atstovas.

Anot jo, daugiausia tokių skundų sulaukiama iš transporto įmonių – jose įdarbinta didžioji dalis Lietuvoje geresnio pragyvenimo šaltinio ieškančių svetimšalių.

Skyrių pasiekęs skundas iš Pažagienių šįmet kol kas pirmasis dėl užsieniečiams neišmokėto atlyginimo.

V. Pauliuko teigimu, padėti be pinigų paliktiems darbuotojams iš trečiųjų šalių įmanoma tik tuo atveju, jei šie įdarbinti Lietuvoje įregistruotoje įmonėje. Tuomet nėra problemų iš darbdavio išieškoti skolą darbuotojams. Tačiau jei trečiųjų šalių pilietis įdarbintas bei socialiai apdraustas užsienio valstybėje įregistruotoje įmonėje ir legaliai dirba Lietuvoje, piniginiai reikalai – ne jos institucijų reikalas.

„Užsienio įmonę samdanti Lietuvos bendrovė nėra atsakinga už subrangovės darbuotojų piniginius reikalavimus. Atlyginimų negaunantys svetimšaliai tokiu atveju turėtų skųstis savo šalyje“, – teigė V. Pauliukas.

Komentarai

  • Kukuraitis kai kelias dienas pageria, tai visada pradeda visur skambinėti ir visus skųsti:)

    • Komentuoji visai ne į temą. Jeigu smegenys puna niekas nebepadės. Jeigu kaimynas skolingas turėk drąsos ir kreipkis asmeniškai.

  • O tai ko jie dingo, jei ten viskas gerai?

    • Nedingo, dirba toliau

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų