Site icon sekunde.lt

Opozicijos taikiklyje – mero kėdė

R. Račkauskas tvirtina nematantis jokio preteksto opozicijai jį apkaltinti sulaužius Tarybos nario priesaiką ir įžvelgia oponentus įsisiūbuojant rinkimų kovą.

 

Panevėžio merui Ryčiui Račkauskui rengiant skundą teismui dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimo pripažinti jį pažeidus viešuosius ir privačius interesus, už akių pasistengė užbėgti Tarybos opozicija. Nelaukdama, kaip teismas įvertins merą, šioji skuba rinkti parašus ir įregistruoti teikimą Tarybai pradėti mero įgaliojimų netekimo procedūrą. Ažiotažą dėl pasitikėjimo meru keliantys politiniai oponentai nė neslepia, kad jų sukeltas triukšmas nebūtinai turi pasiekti galutinį tikslą – nuversti merą.

Raštą, duodantį startą interpeliacijai, iš 31-o nario pasirašė opozicijoje esančių dešimt politikų. Vienuolikta turėtų būti opozicijos lyderė Gema Umbrasienė, nors dar vakar parašo nebuvo suraičiusi.

Teikimą Tarybai opozicija žada įregistruoti vieno langelio tarnyboje rugsėjo 8-ąją. Tai yra dieną prieš, kai baigiasi terminas merui R. Račkauskui pateikti rengiamą skundą teismui dėl VTEK sprendimo.

Etikos sargų išvadas, dėl kurių R. Račkauskas ne kartą yra viešai pareiškęs nusiteikęs bylinėtis teisme, Tarybos opozicija pateikia kaip argumentą pradėti mero nuvertimo procedūrą. Politiniai oponentai Panevėžio vadovą kaltina galbūt pažeidus Tarybos nario priesaiką. Anot jų, rugpjūčio pradžioje VTEK sprendimas, jog meras, Tarybos posėdyje balsuodamas dėl Skaistakalnio parko, Senvagės ir jų prieigų, taip pat poeto J. Čerkeso-Besparnio sodybos sutvarkymo projektų, supainiojo viešuosius ir privačius interesus, esą yra pakankamas pagrindas imtis veiksmų dėl interpeliacijos.

Panevėžio tarybą įsiūbavo politinės batalijos: opozicija tėškė teikimą dėl mero įgaliojimų netekimo procedūros.

Sulaukusi trečdalio narių teikimo, Taryba per mėnesį turi sudaryti darbo grupę jame minimiems faktams ištirti. Gavusi jos išvadą, Taryba balsuotų dėl kreipimosi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą. Jeigu teismas nuspręstų, kad meras priesaikos nesulaužė, atstatydinimo procedūra būtų nutraukta. Jei išvada priešinga, mero įgaliojimai gali būti atimti tik tuomet, jei tam pritartų ne mažiau nei trys penktadaliai Tarybos narių. Kad būtų atstatydintas Panevėžio meras, už tai Taryboje turėtų balsuoti 19 jos narių iš esamo 31-o. Šiuo metų Tarybos opoziciją sudaro 12 politikų. Pritrūkus balsų, meras liktų poste.

Įžvelgia rinkimų pradžią

Panevėžio meras R. Račkauskas pripažįsta, jog opozicijos žingsnis interpeliacijos link nelaukiant, kaip VTEK išvadas įvertins teismas, jį nustebinęs.

„Man keista, kad nesulaukus teismo sprendimo bandoma užbėgti už akių. Neįžiūriu tame teisinės logikos. Jei iš tiesų kyla klausimų dėl mano interesų, reikia sulaukti proceso pabaigos. O jis nėra baigtas. Dar neišnaudota mano galimybė gintis teisminiu keliu“, – teigė meras.

Merui dar neišsekęs terminas kreiptis į Lietuvos administracinį teismą dėl etikos sargų verdikto. R. Račkauskas skundui pateikti turi laiko iki šios savaitės pabaigos ir tvirtina tą padarysiantis.

Meras tvirtina nematantis jokio preteksto opozicijai jį apkaltinti sulaužius Tarybos nario priesaiką.

„Miestui nepadaryta nė cento nuostolio, pats jokios naudos irgi negavau. Bandoma lygioje vietoje kurti skandalą dėl skandalo. Kitų motyvų, kaip tik tokiu būdu valytis kelią į rinkimus, neįžiūriu. Jokio konstruktyvaus oponavimo iki šiol iš opozicijos nesame sulaukę, matyt, tokiu bergždžiu veikimu, eskaluodama skandalą ji bando būti matoma“, – politinių oponentų tikslus įžvelgia meras.

Nors ažiotažo dėl R. Račkausko interesų pradininke buvusi Tarybos opozicijos lyderė Gema Umbrasienė, mero nuomone, interpeliacijos idėjos autorystė priklauso skandalą įsiūbavusiems ir taip dėmesio centre atsidūrusiems Panevėžio konservatoriams-krikščionims demokratams, vedamiems naujosios skyriaus pirmininkės Seimo narės Rasos Juknevičienės.

Ši politikė ir pati dalyvavo rugpjūčio pabaigoje miesto Tarybos posėdyje, kuriame meras viešai atsakinėjo į TS-LKD skyriaus raštu pateiktus klausimus.

Po posėdžio R. Juknevičienė susitiko su Tarybos opozicijos atstovais ir ne tik TS-LKD nariais.

„Mano akimis, tai yra konservatorių išskaičiavimai“, – mano R. Račkauskas.

Mero regalijų nesikrato

R. Juknevičienė nė neslepia, kad rinkimų kova startuoja gerokai anksčiau, nei oficialiai paskelbiama rinkimų kampanijos pradžia.

„Rinkimai prasideda kitą dieną po rinkimų. Visos partijos ruošiasi rinkimams. Natūralu. Ar rinkimai yra blogis demokratinėje valstybėje, kad juos naudoti kaip argumentą? Man šitas argumentas primena argumentus nedemokratiškų valstybių vadovų, kurie dažnai kaltina opoziciją, kad ruošiasi rinkimams ir nori perimti valdžią“, – pripažino TS-LKD Panevėžio skyriaus lyderė.

R. Juknevičienė nė neslepia, kad rinkiminė kova startuoja gerokai anksčiau nei oficialiai paskelbiama rinkimų kampanijos pradžia.

Ar pati sieksianti Aukštaitijos sostinės mero posto, R. Juknevičienė tiesaus atsakymo vengia, tačiau leidžia suprasti tokios galimybės neatsisakanti.

„Čia svarstys mūsų skyrius ir tai bus kitų metų mūsų darbotvarkėje“, – aiškino seimūnė.

Ji ir neneigia, kad nors nesanti Tarybos narė, prisidėjusi prie opozicijos bandymo išjudinti mero kėdę.

„Nedrįsčiau sakyti, kad tame buvo vienas lyderis. Klausimus formulavome mes, bet teikimo tekstą rašė Tarybos nariai, tuo tekstu rūpinosi Gema Umbrasienė, kuri yra opozicijos lyderė“, – tvirtino R. Juknevičienė.

Nors Seimo narė lyderio regalijas permeta G. Umbrasienei, visgi kaip rašto autorė pristatoma Tarybos narė pati po juo vis dar nepasirašiusi.

„Ji išvykusi, pasirašys rytoj“, – užtikrina R. Juknevičienė.

Perspėjo socialiniame tinkle

Opozicijos skubėjimą užregistruoti teikimą Tarybai nelaukiant, kol merui baigsis terminas pateikti skundą teismui, R. Juknevičienė aiškina ir pačios opozicijos senkančiu laiku. Teisės aktai numato, kad ir meras skundą teismui, ir politikai reikalavimą Tarybai galėjo pateikti per mėnesį nuo etikos sargų paskelbtojo verdikto.

„Jei būtume laukę, kada meras kreipsis į teismą, būtų išsekęs mūsų terminas“, – aiškina R. Juknevičienė.

Mero teismui skundžiama etikos komisijos išvada, anot seimūnės, esąs „labai rimtas dokumentas“, kurio opozicija negali nutylėti.

„P. Urbšio sąrašas labai aiškiai prieš rinkimus pasakė, kad kiekvienas jų narys, kuris įgytą valdžią naudos asmeniniams interesams, turės trauktis iš Tarybos. Tas pats liečia ir merą“, – teigė konservatorė.

Atstatydinti merą užsimoję karščiausi jo politiniai oponentai vakar buvo nepasiekiami. Į skambučius neatsiliepė nei pati opozicijos lyderė G. Umbrasienė, nei jos politinis bendražygis Tarybos narys Mantas Leliukas, merui viešai pasiuntęs grėsmingą perspėjimą.

„Na ką gi Panevėžio valdantieji iš judėjimo „Utrak“, greit sužinosite šio skaičiaus reikšmę. Mykoliuk su „klounu“ Poviliuku, kaip sekasi“, – kalendoriaus lapelyje raudonai apibraukęs skaičių 11, socialiniame tinkle paskelbė M. Leliukas.

Opoziciją sustabdytų teismas

Panevėžio padangėje politinė audra sukilo, kai VTEK, sulaukusi opozicijos rašto, jog meras nenusišalino balsuojant dėl Skaistakalnio parko, Senvagės ir jų prieigų bei J. Čerkeso-Besparnio sodybos sutvarkymo, pripažino jį pažeidus viešuosius ir privačius interesus. R. Račkauskas ne kartą yra teigęs, jog toks etikos sargų sprendimas buvo netikėtas. Anot jo, Tarybos balsavimas dėl šių projektų niekaip nesusijęs su Skaistakalnio ir Senvagės sutvarkymo idėjų konkurse visuomeniniais pagrindais dalyvavusiu mero sūnumi. Šiais Tarybos sprendimais buvo atlikta standartinė procedūra, privaloma, kad Savivaldybė galėtų teikti paraišką ES paramai gauti.

Kad Panevėžį įsiūbavęs politinis skandalas gali taip ir baigtis tik patriukšmavimu atkreipiant opozicijai į save dėmesį, neneigia ir mero politiniai oponentai. Šią savaitę R. Račkauskui įteikus skundą teismui dėl VTEK sprendimo, R. Juknevičienė pripažįsta, kad procedūrą dėl interpeliacijos tektų stabdyti laukiant, kaip etikos sargų sprendimą įvertins teisėjai.

 

 

Exit mobile version