Ar iš paveikslų atpažintumėte „Tris dienas, tris naktis“, „Bijūnėlis žalias“ bei kitas lietuvių traukiamas dainas?
Patriotizmas, atmintis, tautiškumas, spalvos, tradicijos. Visa tai – Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje tautodailininkų kūrybos parodoje „Skambėk, daina nutapyta“.
Panevėžio miesto ir rajono tautodailininkų asociacija „Pantautodailė“ jau vasaros tradicija tapusią ekspoziciją šiemet skiria Lietuvos dainų šventės 100-mečiui paminėti.
Parodoje darbus pristato daugiau kaip 25 tautodailininkai tapytojai iš Panevėžio ir Rokiškio miestų bei rajonų.
Keliose dešimtyse tapybos darbų – dainos iš 1924 m. Kaune vykusios pirmosios Dainų dienos (tuomet taip vadinta dainų šventė) repertuaro.
„Dainų šventė lietuvių tautai yra labai reikšminga, o mums kilo mintis nutapyti dainas, kurios skambėjo 1924 m. pirmoje Dainų dienoje. Surasti tų dainų tekstus buvo nemenka užduotis. Juos radome Kauno miesto muziejuje, jis suteikė galimybę pasinaudoti saugomos knygelės „Pirmoji dainos diena 1924“ skaitmeniniais vaizdais. Knygelės kopiją pamatys ir parodos lankytojai. Iš 35 pirmoje Dainų šventėje dainuotų dainų pavyko rasti 30“, – pasakoja parodos kuratorė Jūra Butkevičiūtė.
Kiekvienas kūrėjas savo pasirinktą dainą perteikė tik jam būdingu stiliumi ir braižu. Dainą tapytojai ilgai brandino mintyse ir eskizuose, kol ji suskambėjo spalvomis drobėje.
„Tautodailininkai patys rinkosi dainas, kurios taps paveikslais. Dažniausiai vaizdu pavertėme ne visą kūrinį, o kelis jo posmus (yra daina, šių turinti net 28!). Visgi yra tapybos darbų, sutalpinusių visą dainą. Parodoje kartojasi tik du kūriniai – „Pavasaris“ ir Lietuvos himnas. Ypač džiaugiuosi pastarąjį įprasminusių rokiškėnių drąsa – tai buvo tikras iššūkis, kurį, manau, moterys įveikė“, – sako J. Butkevičiūtė.
Paveiksluose autoriai atvaizduoja jiems daugiausia emocijų sukėlusios dainos epizodus.
Kokia daina ir kurie posmai nutapyti, parodos lankytojams sužinoti patogu ir paprasta – šalia paveikslų pateikti žodžiai, tad žiūrovai gali palyginti savo interpretaciją su pavaizduota tapytojo.
Parodoje eksponuojami ir Panevėžio tautodailininkų šią vasarą Aukštaitijos sostinės senamiestyje, Birutės gatvėje, surengtoje mažojoje dainų šventėje nutapyti kai kurie paveikslai.
Tautodailės parodą bibliotekoje galima apžiūrėti iki rugpjūčio 24 dienos.