P. Židonio nuotr.

Nusitaikė į knygų namelius

Nusitaikė į knygų namelius

Tarp literatūros mylėtojų sparčiai populiarėjantys knygų mainymo nameliai tapo šešėlinio verslo gysla.

Knygomis su skaitymo entuziastais besidalinantys panevėžiečiai pastebėjo, kad prie bibliotekų esantys tokie mainų nameliai pastaruoju metu tiesiog iššluojami. Paaiškėjo, kad jas susirenka ne skaitytojai.

Perpardavinėtojų rankose

Knygomis su skaitymo entuziastais besidalinantys panevėžiečiai pastebėjo, kad miesto viešosiose erdvėse esantys mainų nameliai pastaruoju metu tiesiog iššluojami.

Iš jų čiumpama viskas – nuo meilės romanų iki užsienio kalbų vadovėlių, vaikiškos literatūros ar religinių knygų.

Iš pradžių kilo įtarimų, kad atvėsus orams knygos galbūt naudojamos pakuroms, tačiau netikėtai paaiškėjo, kad graži idėja dalytis perskaitytomis knygomis kažkam tapo pasipelnymo šaltiniu. Keistis skirtos knygos atsiduria perpardavinėtojų rankose.

Sukėlė įtarimų

Kniaudiškių mikrorajono senbuvis ir savotiškas jo metraštininkas Marius Pūkis pasakoja, jog knygų namelis, įkurtas buvusioje telefono būdelėje prie pat Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Kniaudiškių g. padalinio, yra labai mėgstamas vietos gyventojų.

Jis ir pats čia dažnai apsilanko. Mėgsta pavartyti kitų atneštas knygas, dažnai pats papildo lentynas. Bet pastaruoju metu atkreipė dėmesį, kad namelis labai greitai ištuštinamas.

„Kniaudiškių bendruomenės nariai, aktyviai besinaudojantys knygų mainymo nameliu, taip pat pastebėjo, kad jos kažkaip įtartinai greitai dingsta. Ne vienas yra matęs vyrą, po kurio pasirodymo knygų nelieka. Smagu, kad žmonės skaito, bet negali būti, kad tam pačiam žmogui patinka ir vaikiška literatūra, ir anglų kalbos vadovėliai – šluojama viskas iš eilės“, – pasakojo M. Pūkis.

Knygų mainų nameliai Panevėžyje itin populiarūs, tačiau pastaruoju metu panevėžiečiai atkreipė dėmesį, kad keistis skirtos knygos atsiduria ant prekystalių turguje. P. Židonio nuotr.

Rado ant prekystalio

Gal viskas ir būtų pasibaigę abejonėmis, jeigu vyras prieš kelias dienas nebūtų užsukęs į ūkininkų turgavietę.

Bevaikštant tarp prekystalių jo dėmesį patraukė parduoti surikiuotos knygos.

Anot M. Pūkio, į akis krito ne knygų turinys, o tai, kad pirkti buvo siūloma ir jo paties prieš kelias dienas į mainų namelį atnešta knyga.

„Pasirodo, knygos, kurias paliekame namelyje prie bibliotekos, gali atsidurti turguje ant prekystalio pas diedus „geležininkus“. Ten aptikau savo neseniai į mainų namelį nuneštą knygą. Savo naudotos knygos su kita tikrai nesupainiočiau. Šimtu procentų esu tikras, kad tai manoji – tą išduoda tam tikros dėmelės ant viršelio ir mano ranka palikti įrašai“, – pasakojo pašnekovas.

Šalia jo paties paliktos anglų kalbos knygos ant turgaus prekeivio prekystalio buvo pririkiuota stirta kitų knygų. Anot M. Pūkio, jos sukrautos be jokios pagarbos – kai kurios netgi sudėtos ant žemės.

„Iš kur jų tiek turi, galėtų atsakyti tik patys pardavėjai, bet vargu ar tai bus tiesa“, – mano panevėžietis.

Po tokio akibrokšto knygų mylėtojų bendruomenė ieško būdų, kaip gražią knygų mainymosi idėją apsaugoti nuo pasipelnyti bandančių piktavalių.

Kaip vieną iš išeičių bendruomenė svarsto visas į mainų namelį atkeliaujančias knygas pažymėti specialiais lipdukais ar užrašais, kad skirtos „ne pardavimui“.

„Jei ant knygos viršelio atsirastų koks nemažas lipdukas, kad ji skirta tik mainytis, gal ką nors ir laimėtume, bet paprastai knygas žmonės neša dideliais kiekiais, būtų sudėtinga visas kaip nors ir sužymėti“, – galimybių ieško M. Pūkis.

Šluoja viską iš eilės

Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Kniaudiškių gatvės padalinio vedėja Sandra Voveriūnienė pasakojo, kad iš pradžių lentyną su knygomis, skirtomis mainams, biblioteka turėjo savo patalpose.

Tačiau knygų mainymo galimybė taip išpopuliarėjo, kad vienos lentynos nebeužteko.

Todėl prieš keletą metų atsirado knygų namelis – tam panaudota nebereikalinga telefono būdelė.

„Pasirodo, knygos, kurias paliekame namelyje prie bibliotekos, gali atsidurti turguje ant prekystalio pas diedus „geležininkus“. Ten aptikau savo neseniai į mainų namelį nuneštą knygą.“

M. Pūkis

„Iš pradžių nerimavome, ar toks namelis gera idėja, ar nebus jis chuliganų traukos vieta, ar kas nepadegs, neprimes šiukšlių. Bet panevėžiečiai labai tvarkingai naudojasi knygų mainų nameliu. Galiu pasidžiaugti jų sąmoningumu, atnešamos tikrai tvarkingos knygos, o kartais mažiesiems skaitytojams paliekama net žaisliukų“, – pasakojo S. Voveriūnienė.

Anot bibliotekos vedėjos, į šį namelį atkeliauja išties nemažai knygų. Gana dažnai žmonės atneša ne po vieną, o didžiuliais glėbiais.

„Ir patys labai dažnai sulaukiame skambučių – turiu daug knygų, kur jas dėti. Tokiais atvejais taip pat labai pasitarnauja knygų nameliai“, – pasakojo bibliotekos vedėja.

Tačiau pastaruoju metu bibliotekininkams kilo įtarimų, kodėl knygų mainų namelis tiesiog iššluojamas.

„Turėjome įtarimų, kad knygos iš namelio iškeliauja galbūt ne skaityti. Bet už rankos nepačiupome, o dirbti sekliais neturime laiko bei galimybių. Bet mūsų skaitytojai pradėjo sakyti irgi turintys negerų įtarimų. Jeigu žmogus ateina su kuprine ir kraunasi viską iš eilės – ir lietuviškas, ir rusiškas knygas, pradedant grožine literatūra ir baigiant religine – jau kažkas ne taip“, – kalbėjo S. Voveriūnienė.

Šaukštas deguto

Bibliotekininkės pačios bandė kalbinti įtarimų sukėlusį vyriškį, klausti, ką darys su tiek knygų. Šis patikino jas visas skaitysiantis.

„Knygų mainų nameliai paremti sąžiningumo, visuomeniškumo, bendruomeniškumo principais. Liūdna, kad ne visiems pavyksta jų laikytis. Bet dėl šaukšto deguto tikrai nesinorėtų tokios gražios idėjos atsisakyti“, – sako S. Voveriūnienė.

Bibliotekininkės teigimu, knygų namelis patrauklus tuo, kad į jį atnešama knygų, kurių biblioteka jau nebeturi. Pasitaiko ir išleistų 1950–1960 metais.

Jei knyga imama iš bibliotekos, ją privalu per mėnesį grąžinti, o iš mainų namelio paimtąsias galima skaityti kiek nori, net ir pasilikti.

„Kadangi žmonės pradėjo kalbėti, kad knygos tikriausiai parduodamos, bandysime jas žymėti. Skaitytojams siūlome knygas pažymėti ryškiu žymekliu „Mainams“, bet ant viršelio, o ne vidiniuose puslapiuose, kuriuos gali tiesiog išplėšti“, – kalbėjo S. Voveriūnienė.

Mato keistą tendenciją

Knygų mainų namelis įrengtas ir greta Šiaurinės bibliotekos Pušaloto gatvėje.

Šios bibliotekos vedėja Lina Dubauskienė teigė, kad pastaruoju metu ir jie pastebėjo, jog mainams skirtos knygos dingsta.

„Kai žmonės nori knygos skaitymui, jie paprastai ilgiau užtrunka prie būdelės, renkasi atidžiai, pasiima po vieną ar dvi. Bet pasitaiko, kai visos iš eilės knygos susišluojamos. Išties kelia įtarimą, kai pilna knygų būdelė staiga ištuštėja. Manėme, kad galbūt jomis kažkas kūrena krosnį, bet paprastai knygos juk sunkiai dega ir tokiam tikslui nelabai tinkamos“, – kalbėjo L. Dubauskienė.

Anot jos, žmonės dažniausiai atneša senas knygas – daugelis jų puikios būklės, bet jau morališkai pasenusios, nebetinkančios jaunajai kartai. Dažnai knygos į mainų namelius atkeliauja žmonėms paveldėjus išėjusio artimojo namus su visu jame esančiu turtu. O kartais mainų namelyje pasitaiko tikrų perliukų – labai geros būklės bei turinio knygų. L. Dubauskienė sako ir pati parsinešusi keletą tokių knygų iš mainų namelio.

„Šie knygų nameliai skirti žmonėms, kurie nori mainytis perskaitytomis knygomis. Pasiimti galima kiek nori knygų, tačiau jei jomis prekiaujama, išties negražu“, – sako bibliotekos vedėja.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų