Nuometais puošis vasarą

Nuometais puošis vasarą

Švelnėjant karantino sąlygoms, pamažu prie įprasto darbo ritmo grįžta ir civilinės metrikacijos skyriai. Tiesa, dar labai atsargiais žingsniais. O ir būsimi jaunavedžiai neskuba tuoktis – dėl nežinomybės, kiek tęsis karantinas, nemažai porų santuokas atidėjo vasarai ar net kitiems metams.

Pratinasi prie naujų sąlygų

„Gal sunkesniu režimu, sudėtingiau, bet ir prašymus priimame, ir dokumentus išduodame, gimimus registruojame“, – sako Panevėžio Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Loreta Guokė.

Pasak vedėjos, karantino pradžioje būta šiokios tokios panikos dėl naujagimių registravimo: jeigu mažylio tėvai nesusituokę, norint suteikti vaikui pavardę, reikia notaro, o tie nedirbo.

„Kai kuriems žmonėms tai gal parodė, kad santykių įteisinimas, visų pareigų ir tėvystės prisiėmimas visgi yra svarbus. Žmonės turėjo galimybę apie tai pamąstyti ir gal dar ateis vasarą tuoktis“, – svarsto L. Guokė.

Nuo karantino pradžios santuokų registravimui irgi taikyti griežti reikalavimai. Ceremonijoje galėjo dalyvauti tik penki asmenys, įskaitant pačius jaunuosius ir liudininkus. Dabar siūloma palaipsniui grįžti prie įprastos tvarkos, nors apribojimų vis tiek liks. Ir toliau teks laikytis būtinų apsaugos priemonių, taigi dėvėti kaukes, o registruoti santuoką pora galės atvykti su didesne palyda nebent tokiu atveju, jei bus galima išlaikyti saugų atstumą tarp žmonių. Tad civilinės metrikacijos skyriai patys nustatinės maksimalų iškilmių dalyvių skaičių. O panevėžiečius, L. Guokės teigimu, gelbės ir tai, kad metrikacijos skyrius įsikūręs atskirame erdviame pastate, prireikus galima ir į kiemą išeiti.

Darbymetis – vasarą

Šiuo metu Panevėžyje registruojama daugiau skyrybų. Bet, Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos manymu, labiau dėl to, kad šiuo metu tuokiamasi gerokai rečiau, o skyrybų išrašai iš teismo ir nebuvo nustoję plaukti.

Karantinas tuoktuvių tradicijas vis dėlto pakoregavo. Pavasarinių santuokų, palyginti su praėjusiais metais, Panevėžyje smarkiai sumažėję. Anot L. Guokės, balandį jų buvo šiek tiek daugiau, bet gegužę vėl retėja.

„Anksčiau gegužę būdavo nemažai santuokų, bet šiemet išsigandę žmonės jas perkėlė į kitus metus, į birželį, liepą“, – sako Civilinės metrikacijos skyriaus vadovė.

Jos pastebėjimu, ypač daug santuokų iš gegužės į kitus metus perkėlė užsienyje gyvenantys asmenys.

Paprastai pilnu santuokų savaitgaliu laikoma, kai tuokiasi 10 porų. Šį mėnesį išsiskiria tik gegužės 30-oji, kuri beveik visa užpildyta. Gegužės 16-oji ir 23-ioji bus apytuštės.

„Pernai gegužę buvo žymiai daugiau santuokų. Buvo trys beveik pilni šeštadieniai, o šiemet tik vienas toks“, – skaičiuoja L. Guokė.

Tačiau darbymečio metrikacijos skyriuje tikimasi vasarą. Birželio savaitgaliai jau beveik visi užpildyti – tik 6-oji kiek laisvesnė. O 20-ąją viena santuoka seks po kitos.

Norintiesiems tuoktis Panevėžyje liepą, rugpjūtį taip pat beveik nebeliko vietų.

Kol kas nėra aišku, kokie reikalavimai bus taikomi tuoktuvių ceremonijoms vasarą, bet, L. Guokės teigimu, jos planuojamos jau nebesilaikant didesnių laiko intervalų. Jei kas, prisitaikyti prie griežtesnių apribojimų padės vasariški orai – tebūtų organizavimo klausimas dalį ceremonijų perkelti į lauką.

„Erdvių tam turime“, – sako L. Guokė.

L. Guokė svarsto, kad karantinas parodė, jog santykių įteisinimas, visų pareigų ir tėvystės prisiėmimas visgi yra labai svarbus. „Sekundės“ nuotr.

Jaunavedžiams grojo iš balkono

Kad ir kokie svarūs, visgi pastarųjų mėnesių pokyčiai nesustabdė norinčiųjų atšvęsti savo meilės. Net be būrio artimųjų, tuoktis į civilinės metrikacijos skyrius dažniausiai ateinama iškilmingai. Vieniems apsilankymas Civilinės metrikacijos skyriuje tik fakto įforminimas, kiti ir iš jo surengia šventę.

„Pačios santuokos, kurios vyko karantino metu, gal net buvo jautresnės, nuoširdesnės nei įprastu metu“, – pasakoja L. Guokė.

Besituokusieji sudėtingu laikotarpiu buvo ypač išradingi. Bet kartu ir atsakingi. Pasak vedėjos, vieną šeštadienį susirinkęs nemažas būrys sveikintojų išsibarstė lauke, pievelėje, ir sveikinti jaunųjų ėjo ne daugiau kaip po du.

Kitai porai saksofonu grota iš priešais Civilinės metrikacijos skyriaus esančio namo balkono. Dar vienus jaunuosius sveikino aplink Santuokų rūmus esančiomis gatvėmis ratus sukusi baikerių kolona.

„Žmonės randa būtų kitaip išreikšti emocijas, palaikymą“, – sako skyriaus vedėja.

Tuokėsi ir pirmąją karantino dieną

Panevėžio rajone santuokų taip pat gerokai sumažėję. Pasak rajono Savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriaus vedėjos Nijolės Gaižiūnienės, registracijų turėta tik balandį. Dvi poros, gyvenančios užsienyje, nusprendė tuoktis tik kitais metais. Dar dvi poros santuokas nukėlė į rugpjūtį, o viena iš viso panoro tuoktis Klaipėdoje.

Gegužę besituokiančių gali būti tik pačioje pabaigoje.

„Santuokų dabar vos ne per pusę mažiau. Gegužės mėnesį būdavo iki dešimties, dabar, jei turėsime, tik dvi ar tris“, – sako N. Gaižiūnienė.

Kovą tuoktuvės rajone dar vyko įprastai. Viena pora jas surengė pirmąją karantino dieną – kovo 16-ąją. Atėjo jau žinodami apie naujus reikalavimus: su kaukėmis, pirštinėmis.

„Kadangi buvo pirmadienis, jų tikslas buvo susirašyti ir nereikalavo, kad būtų įleidžiami kiti žmonės – atvyko tik keturiese“, – pasakoja vedėja.

N. Gaižiūnienės duomenimis, daugiausia santuokų rajone numatyta liepą ir rugpjūtį. Birželį kol kas panoro tuoktis tik dvi poros iš Panevėžio rajono.

Vasarą numatyta daugiau nei dešimt išvažiuojamųjų santuokų.

Nors šventės per karantiną kitokios, žmonės, N. Gaižiūnienės pastebėjimu, kartais net tuo naudojasi. Mano, kad tuoktis su kaukėmis – išskirtinė proga, kone istorinis įvykis.

Skyrybų rajone anksčiau būdavo tiek pat, kiek ir santuokų, tačiau dabar jų skaičių sunku būtų nuspėti. Besiskiriančių irgi buvo sumažėję, bet, atrodo, skyrybų dokumentai metrikacijos skyriaus specialistus vėl pasieks dažniau.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų