DELFI nuotr.

Nori įpareigoti bankus įrengti daugiau bankomatų

Nori įpareigoti bankus įrengti daugiau bankomatų

Lietuvoje bankams uždarant padalinius ir mažinant bankomatų, Seimas leidžiasi į svarstymus, ar įpareigoti bankus įrengti daugiau bankomatų.

Seimas antradienį po pateikimo priėmė svarstyti Bankų įstatymo pataisas: už balsavo 109 parlamentarai, o 7 susilaikė. Toliau pakeitimus Seimas svarstys birželio 15 dieną.

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko teigimu, komerciniai bankai uždarinėdami savo skyrius regionuose ir naikindami bankomatus, mažina savo sąnaudas ir didina pelningumą.

„Toks yra jų komercinis interesas. Tai vienareikšmiškai apriboja bankinių paslaugų kokybę ir jų prieinamumą regionuose“, –  teigė jis.

Pasak jo, pinigų išsigryninimo „Perlo“ terminaluose ir prekybos vietose paslaugos yra nekokybiškos, nes „Perlo“ terminaluose dažnai nebūna grynųjų pinigų, o prekybos vietose būna sąlygų ir apribojimų – turi įsigyti už tam tikrą sumą prekių ir gali išsigryninti tik iki tam tikros sumos.

Pataisos numato, kad bankai turėtų įrengti tiek bankomatų, kad ne mažiau nei 95 proc. šalies gyventojų turėtų galimybę pasiekti bankomatą 5 km, o 97 proc. gyventojų – 10 km atstumu nuo savo gyvenamosios vietos.

Toks reikalavimas būtų taikomas bankams, turintiems 250 tūkst. ir daugiau klientų – SEB, „Swedbank“, „Luminor“ ir „Šiaulių bankui“.

M. Majauskas skaičiuoja, kad Seimui priėmus tokias pataisas turėtų atsirasti apie 200–250 naujų bankomatų.

„Toks sprendimas paskatintų pačius bankus peržiūrėti savo bankomatų tinklą ir nestatyti trijų skirtingų bankomatų vienoje vietoje, kaip kartais dabar matome prie parduotuvės, o įvesti vieningą tinklą, kuris priklausytų ir kurį operuotų keturi didžiausi bankai ir žmogus, turėdamas nesvarbu, kurio iš keturių bankų kortelę, galėtų išsigryninti pinigus“, – kalbėjo M. Majauskas.

Pataisas dėl įpareigojimo bankams įrengti daugiau bankomatų savo parašais remia maždaug pusšimtis Seimo narių tiek iš valdančiosios daugumos, tiek iš opozicijos.

„Swedbank“ BNS nurodė, kad šių metų balandžio pabaigoje visoje Lietuvoje turėjo 401 bankomatą, o SEB teigimu, banko klientai išsigryninti pinigus gali maždaug 9,1 tūkst. prekybos vietų: ne tik bankomatuose, bet ir prekybos centruose bei „Perlo“ terminaluose. „Luminor“ ir „Šiaulių bankas“ nenurodė, kiek turi bankomatų.

Lietuvos bankų asociacija (LBA) antradienį pranešė kritiškai vertinanti Seime svarstomas Bankų įstatymo pataisas. Pasak LBA prezidentės Eivilės Čipkutės, siūlomas reikalavimas turėti bankomatų tinklą brangintų bankų paslaugas, užkirstų kelią ateiti naujiems rinkos dalyviams, šalyje negalėtų veikti virtualūs, arba vadinamieji neobankai, neturintys fizinės aptarnavimo infrastruktūros.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų