Neveiklumo kaina: vaikas liko be artimųjų

Neveiklumo kaina: vaikas liko be artimųjų

Tragedija, kai nereguliuojamoje Panevėžio sankryžoje itin žiauriomis aplinkybėmis žuvo per gatvę einanti pensininkė, kirto dviguba skausmo jėga: žuvusioji globojo mirusios dukters sūnų ir buvo vienintelis jam artimas žmogus.

Pensininkei mirtinais spąstais tapusioje intensyvaus eismo sankryžoje dėl rekonstrukcijos darbų jau maždaug mėnesį neveikė šviesoforai. Žuvusioji buvo vienintelis artimas žmogus prieš keletą metų mamos netekusiam anūkui. T. MARKELEVIČIAUS nuotr.

Pensininkei mirtinais spąstais tapusioje intensyvaus eismo sankryžoje dėl rekonstrukcijos darbų jau maždaug mėnesį neveikė šviesoforai. Žuvusioji buvo vienintelis artimas žmogus prieš keletą metų mamos netekusiam anūkui. T. MARKELEVIČIAUS nuotr.

Į be šviesoforo beveik mėnesiui paliktą judrią sankryžą reguliuotojo nesugebėjusi atsiųsti policija savo klaidų nemato. Tamsiuoju metų laiku rekonstrukciją užsakiusios Savivaldybės vadovai pripažįsta, kad moters gyvybę kainavusios nelaimės galėjo būti išvengta, jei darbai būtų buvę kitaip organizuoti.

Žinią paaugliui apie per akimirką jo gyvenimą apvertusią netektį teko pranešti pedagogams. Kazimiero Paltaroko gimnazijos direktorė Gražina Gailiūnienė policijos pareigūnų skambučio dėl ankstyvą ketvirtadienio rytą ištikusios nelaimės sulaukė jau po vidurdienio.

Pasak direktorės, netekties skausmo prislėgtam vaikui stengiasi pagelbėti mokyklos psichologė, socialinė pedagogė, slaugytoja, auklėtoja.

„Šoką išgyvena visa mokyklos bendruomenė. Vaikas liko visiškai vienas. Tariamės su gimnazijos kapelionu, kaip jam padėti“, – „Sekundei“ teigė G. Gailiūnienė.

Anot jos, pagalbos ranką globėjos netekusiam gimnazistui tiesia visa bendruomenė – mokykloje renkamos aukos skausmo naštos prislėgtą berniuką paremti bent finansiškai.

Buvo vieninteliu ramsčiu

K. Paltaroko gimnazijos mokytoja Jurga Šadauskienė apie netektimis paženklintą auklėtinio lemtį negali kalbėti be ašarų. „Jo močiutė ir man pačiai buvo kaip močiutė“, – pripažįsta ji.

Tą akimirką, kai po automobilio ratais nutrūko pensininkės gyvybė, anūkas dar tik kėlėsi ir ruošėsi į mokyklą. Pasak auklėtojos, berniukas prisiminė, kad tą lemtingąjį rytą močiutė taip anksti iš namų išėjo susiruošusi važiuoti į sodą.

Pasak pedagogės, paauglį su močiute siejo itin artimas ryšys, jų santykiai buvę labai šilti. Visą gyvenimą išdirbusi geografijos mokytoja, nors ir sulaukusi garbaus amžiaus, 81-erių senjorė neužsisklendė. Ji gyveno anūko džiaugsmais ir rūpesčiais – nepraleisdavo nei vienos mokyklos šventės, nei vieno tėvų susirinkimo, mielai bendraudavo su auklėtoja.

„Anūkui ji buvo pats tikriausias šviesulys“, – sako pedagogė.

Anot jos, paauglys stengėsi nenuvilti vienintelio artimo žmogaus. Gana uždaro, mažakalbio berniuko gabumai atsiskleidė tiksliųjų mokslų srityje. Mokytis į K. Paltaroko gimnaziją prieš penketą metų atėjęs vaikas tapo daugelio miesto ir respublikinių matematikos bei informatikos olimpiadų dalyviu, ne kartą jose nuskynė laurus, už pasiekimus skatintas ir mokyklos.

Pasak J. Šadauskienės, į tiksliuosius mokslus linkęs paauglys svarsto ateitį susieti irgi su jais – rinktis informacinių technologijų studijas.

Globos krikšto tėtis

Močiutė berniuko globėja tapo maždaug prieš aštuonerius metus, kai mirė jos dukra. Mamos netektis vaikui buvo didžiulis sukrėtimas.

Pasak auklėtojos, žuvus močiutei paskambinusio tėčio balsą paauglys išgirdo bene po ketverių metų pertraukos. Berniukas neturi nei brolių, nei seserų. Auklėtoja nėra girdėjusi nei apie dėdes ar tetas. Iš artimųjų jam liko žuvusios močiutės brolis, tačiau negalią turinčiam vyrui dėl sveikatos būtų sunku pasirūpinti giminaičiu.

Dabar vienintelis žmogus, į kurį paauglys galėtų remtis, – Panevėžyje gyvenantis krikšto tėtis. Apie krikštasūnį ištikusią nelaimę jis sužinojo būdamas Kaune.

Pasak J. Šadauskienės, krikšto tėvelis pažadėjo, kad du mažamečius vaikučius auginančioje jo šeimoje vietos atsiras ir per trumpą gyvenimą abiejų artimiausių žmonių netektis patyrusiam našlaičiui.

Nelaimę užfiksavo kameros

Moters gyvybę kainavusi skaudi nelaimė įvyko ankstų ketvirtadienio rytą Panevėžio centre, judrioje Aukštaičių, Ramygalos ir Nemuno gatvių sankryžoje. Apie 6 val. 40 min. maršrutinis miesto autobusas, iš Ramygalos gatvės sukdamas kairėn į Aukštaičių gatvę, partrenkė per pėsčiųjų perėją einančią 81 metų panevėžietę. Autobuso vairuotojas sustojo, įjungė avarinius signalus ir nuėjo prie sužalotosios.

Apie avariją iš karto buvo pranešta policijai ir greitajai. Sąmoninga pėsčioji su vairuotoju dar kalbėjo ir bandė keltis. Vos už kelių minučių, belaukiant greitosios medicinos pagalbos ir policijos, per moterį pervažiavo atlėkęs „Ford Galaxy“. Kūnas dar keletą metrų buvo tempiamas automobilio. Po avarijos „Ford Galaxy“ nuvažiavo iš įvykio vietos ir sustojo tik pavytas policijos ekipažo.

Tikimasi, kad Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato tyrėjams ir apylinkės prokurorams nustatyti avarijos aplinkybes padės sankryžoje veikiančių vaizdo kamerų, užfiksavusių nelaimę, labai kokybiški įrašai. „Sekundės“ žiniomis, juose gerai matyti visa tragedijos eiga.

„Ar kažkas ko nors nepadarė, yra ikiteisminio tyrimo klausimas. Bet šiaip policija sankryžose nieko nedaro. Eismą organizuoja Savivaldybė ir Saugaus eismo komisija.“

Komisariato viršininkas E. Lapinskas

Atsitvėrė tylos siena

Po nelaimės „Ford Galaxy“ vairuotojas 45-erių G. S. sulaikytas dviem paroms. Dėl tolesnio jo suėmimo prokurorai į teismą nesikreipė. Jam skirtos kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti ir dokumento paėmimas. Iš G. S. paimtas vairuotojo pažymėjimas, jam apribota galimybė vairuoti transporto priemonę.

Ir autobuso, ir „Ford Galaxy“ vairuotojai įtariami dėl dviejų nusikalstamų veikų – avarijos, per kurią žuvo žmogus, sukėlimo bei asmens palikimo be pagalbos, kai gresia pavojus gyvybei, bet jų veiksmų kvalifikacija priklausys nuo teismo medicinos ekspertų išvados.

Pareigūnai apklausė abu vyrus, tačiau moterį pervažiavusio „Ford Galaxy“ vairuotojas ir po nelaimės, ir kitą dieną atsisakė duoti parodymus.

Komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas net po tragedijos tvirtina, kad eismo saugumas nereguliuojamose sankryžose – ne policijos reikalas. T. ŠIAUDINIO nuotr.

Komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas net po tragedijos tvirtina, kad eismo saugumas nereguliuojamose sankryžose – ne policijos reikalas. T. ŠIAUDINIO nuotr.

Policija savo klaidų nemato

Pensininkei mirtinais spąstais tapusioje intensyvaus eismo sankryžoje dėl rekonstrukcijos darbų jau maždaug mėnesį neveikė šviesoforai. Nors rangovas – bendrovė „Eismo valdymo sistemos“ – šviesoforus žadėjo įjungti dar praėjusią savaitę, jie įsižiebė praėjus vos valandai po nelaimės.

Kad judri nereguliuojama sankryža, aplink kurią išsidėsčiusios net trys mokyklos, nesaugi ir rizikuojama eismo dalyvių gyvybe, panevėžiečiai piktinosi jau seniai. Tačiau nei rekonstrukcijos darbus užsakiusi Savivaldybė, nei eismo reguliuotojo neatsiuntusi policija nesugebėjo tragedijai užbėgti už akių.

Ar policija jaučiasi padariusi viską, kad rekonstruojamoje sankryžoje užtikrintų žmonių saugumą, Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Egidijus Lapinskas aiškina negalintis atsakyti, kol nebaigtas ikiteisminis tyrimas.

„Ar kažkas ko nors nepadarė, yra ikiteisminio tyrimo klausimas. Bet šiaip policija sankryžose nieko nedaro. Eismą organizuoja Savivaldybė ir Saugaus eismo komisija“, – motyvuoja E. Lapinskas.

Tai pačiai Saugaus eismo komisijai priklauso ir Panevėžio apskrities VPK Kelių policijos tarnybos viršininkas Virginijus Mačėnas, kurio net keletą kartų Savivaldybė prašė į be šviesoforų likusią sankryžą atsiųsti eismo reguliuotoją.

Po tragedijos Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna vis dėlto prabilo apie padarytas klaidas. „Ko gero, ir ateityje policija reguliuotojų neatsiųs. Reikia galvoti, kaip tokias rekonstrukcijas atlikti nepaliekant sankryžų nereguliuojamų“, – teigia direktorius.

Anot jo, ateityje panašūs gatvių tvarkymo darbai bus planuojami šviesiuoju metų sezonu, tai yra vasarą, kai intensyvumas mieste pustrečio karto mažesnis, o automobiliai nukreipiami aplinkinėmis gatvėmis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų