Nerūkymo zonos – išbandymas kaimynų draugystei

Nerūkymo zonos – išbandymas kaimynų draugystei

Panevėžyje jau kone keturios dešimtys daugiabučių pažymėti specialiais ženklais, įspėjančiais, jog jie paskelbti nerūkymo zonomis. Spėta gauti ir skundų dėl užtraukusių dūmą neleistinoje vietoje, bet Savivaldybė kol kas nėra nubaudusi nė vieno. Be tabako tvaiko bandančių gyventi panevėžiečių patirtis labai skirtinga: vienuose daugiabučiuose dūmai išsisklaidė, kituose kaimynai susipyko.

Pagal nuo šių metų sausio įsigaliojusį įstatymą, uždrausta rūkyti ne tik bendrose daugiabučio patalpose – laiptinėse, bendrose virtuvėse, koridoriuose, bet ir balkonuose, terasose, lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams. Jeigu bent vienas namo gyventojas prieštarauja, kad kaimynas savo balkone trauktų dūmą, daugiabutis gali būti paskelbtas nerūkymo zona.

Tokiomis šiuo metu mieste paskelbti 36 daugiabučiai, savo eilės laukia dar du. Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Daiva Svirelienė sako, jog pagal skambinusiųjų srautą maniusi prašymų būsiant daugiau. Ji spėja, kad galbūt pristabdė ir vėsūs, lietingi orai, kai žmonės rečiau atsidaro langus ir balkonus.
„Balkonų durys dažniausiai atidaromos vasarą, kai šilta. Tada iš rūkančiųjų balkonų dūmai ir patenka į butus. Pažiūrėsime, ko sulauksime, kai sušils“, – svarsto vedėja.

Savivaldybė sulaukė ir dviejų skundų dėl užtraukusiųjų dūmą balkonuose. Nė vienas iš tų rūkalių nenubaustas. Vienu atveju skųstasi rūkančiais name, kuris dar nėra paskelbtas nerūkymo zona, kitu atveju, įsikišus Savivaldybei ir užfiksavus pažeidimą, kaimynai suskubo susitarti.

„Kaimynai susitvarkė ventiliacijos angas ir viskas išsisprendė“, – pasakojo D. Svirelienė.

Ji spėja, kad naujoji tvarka kaimynus savotiškai privertė bendrauti – viename daugiabutyje mačiusi gyventojo skelbimą, kuriame teigiama, kad jis neprieštarauja dėl rūkymo balkonuose, tik prašo nerūkyti tualetuose.

Panevėžyje daugėja namų, paskelbiamų nerūkymo zonomis. Tam užtenka vos vieno gyventojo prašymo. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Užtenka vieno skundo

Daugiabučio paskelbimas nerūkymo zona – paprasta procedūra. Pakanka vienam namo gyventojui užpildyti specialią formą, nurodant savo duomenis. Pasak D. Svirelienės, įtvirtinta nuostata, jog po pusmečio reikia atlikti kontrolę, ar rūkymui balkonuose prieštaraujantys asmenys tebegyvena daugiabutyje, yra jame deklaruoti. Jei paaiškės, kad toks tabako dūmų priešininkas jau išsikėlęs, daugiabučio balkonuose vėl bus leidžiama rūkyti.
Į Savivaldybę dėl nerūkymo zonos paskelbimo gali kreiptis tik fiziniai asmenys.

„Namo bendrijai nesuteikta tokia teisė“, – pabrėžė vedėja.

Pasak D. Svirelienės, atrodo, kad ne visada gyventojai žino, kas jų daugiabutyje dedasi. Savivaldybė neseniai gavo prašymą nerūkymo zona paskelbti namą, kuriam toks statusas jau suteiktas.

Apie tai žmonės turi būti informuoti matomoje vietoje pritvirtinant nustatyto dydžio ženklą, kad šiame name nerūkoma. Tačiau, pasak D. Svirelienės, daugiabučių bendrijų pirmininkai skundžiasi, jog kai kur po nakties tokie ženklai dingsta.

Baudos nebūtinai rūkaliui

Už dūmo traukimą nerūkymo zonoje numatytos baudos, tačiau apie pažeidimą pranešantis asmuo turi pateikti ir įrodančius duomenis: nuotraukas iš konkretaus balkono, kur rūkoma. D. Svirelienės teigimu, neleistinoje vietoje rūkiusiam asmeniui pirmą kartą gresia įspėjimas, vėliau bauda siekia nuo 20 iki 50 eurų. O buto savininkui, neinformavusiam, kas jo balkone traukė dūmą, bauda gali siekti nuo 30 iki 60 eurų – įstatyme įtvirtinta, kad būsto savininkas arba asmuo, kuris būstu naudojasi, privalo užtikrinti, kad tabako dūmai nepatektų į kito savininko patalpas.

Jei rūkoma bute ir kaimynai jaučia rūkalų kvapą, pažeidimo nepavyks nufotografuoti, tačiau tuomet tikrintojai informaciją renka kalbėdamiesi su kaimynais.

Gyventojai susipyko

Nerūkymo zona nuo kovo paskelbto Statybininkų gatvės 52-ojo namo bendrijos pirmininko Vitalijaus Stunžėno teigimu, rūkaliai į tokią žinią sureagavo su nuostaba.

„Kas per nesąmonės? Kas čia vyksta? Sakau: kiti žmonės nepatenkinti rūkymu. Pavyzdžiui, miegi, balkonas atidarytas, o dūmai veržiasi į vidų“, – pasakojo pirmininkas.

Jis neabejoja, kad vis tiek pasitaiko, kai rūkoma balkonuose, tačiau mano, kad tokio dalyko dabar labiau vengiama. Be to, anot V. Stunžėno, nors daugiabutis didelis – 108 butų, bet rūkančiųjų jame nėra daug.

Nuo pavasario pradžios nerūkoma ir Beržų gatvės 51-ajame daugiabutyje. Bendrijos pirmininkas Kazimieras Vilius Galinkevičius sako pastebintis, kad dėl tokios tvarkos gyventojai neretai susipyksta. Vieni tvirtina visą gyvenimą rūkę ir toliau rūkysiantys, kiti, nepatenkintieji dūmais, primena, kad rūkyti balkone nebegalima.

„Tas nerūkymo zonos ženklas nieko nepakeitė, tik žmones supjudė ir viskas. Jau ir nuplėšia juos. Kai kur jau po tris kartus klijavau“, – pasakojo bendrijos pirmininkas.

Jo žiniomis, daugiabutyje yra nemažai rūkančiųjų ir sako neįsivaizduojantis, kaip visą gyvenimą rūkęs žmogus gali greitai mesti žalingą įprotį.

„Dabar tas pats, kaip į vežėčias arklius atbulai pakinkyti“, – palygino K. V. Galinkevičius.

Uždrausta ne tik daugiabučiuose

Savivaldybių tarybos turi teisę uždrausti rūkyti ir viešosiose vietose – parkuose, skveruose, kitur. Panevėžys dar 2014 metais uždraudęs rūkyti Laisvės aikštėje ir autobusų stotelių paviljonuose. Tiesa, kadangi Laisvės aikštė iki šiol tebėra statybos aikštelė, joje rūkyti draudžianti nuostata kol kas negalioja.

„Laukiame, kada atiduos projektą ir aikštė nebebus statybvietė“, – sako D. Svirelienė.

Įstatyme numatyta ir daugiau vietų, kur negalima rūkyti, pavyzdžiui, visose švietimo, socialinių paslaugų įstaigose, viešajame transporte, išskyrus tolimojo susisiekimo traukinius, kuriuose turi būti numatyti atskiri vagonai nerūkantiesiems ir rūkantiesiems, transporto priemonių salonuose, jeigu juose yra asmenų iki 18 metų ar nėščių moterų, užtraukti dūmą taip pat draudžiama vaikų žaidimo aikštelėse.

 

Komentarai

  • Butų gerai,kad savivaldybė uždraustų purtyti patalinę,kilimėlius per balkonus,nes žemiau gyvenantys žmonės kenčia ne tik nuo dulkių kurios nusėda ant langų,bet tos dulkės patenka pro atdarus langus ir į kambarius.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų