Site icon sekunde.lt

Neprižiūrimi keturkojai – sunkių parazitinių ligų židinys

Nutirpus sniegui atsiveria ne tik per žiemą susikaupusios šiukšlės, bet ir dažniau matomi šunų ekskrementai.

Nutirpus sniegui atsiveria ne tik per žiemą susikaupusios šiukšlės, bet ir dažniau matomi šunų ekskrementai.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento specialistai primena apie keturkojų platinamas ligas ir kaip jų išvengti.

Praėjusiais metais Panevėžio regione buvo užregistruoti 9 šunų ir kačių platinamų ligų atvejai (toksokarozės ir toksoplazmozės – po 1 susirgimą, echinokokozės -7).

Šiais metais Panevėžio regione jau registruotas 1 toksokarozės (Rokiškio r.) ir 3 echinokokozės atvejai (1 – Panevėžio mieste ir 2 – Rokiškio r.).

Itin padidėjo sergamumas echinokokoze

2016-2017 m. Panevėžio regione užregistruota 10 echinokokozės atvejų. Sergamumo rodiklis padidėjo nuo 0,09 iki 0,32 atv./10 tūkst. gyv. (atitinkamai 3 ir 7 atvejai). Lyginant praėjusių metų Lietuvos ir Panevėžio regiono echinokokozės sergamumo rodiklius, sergamumo rodikliai Lietuvoje buvo beveik 2 kartus mažesni (0,19 atv./10 tūkst. gyv.).

Kaip žmogus gali užsikrėsti?

Dažnai šeimininkų neprižiūrimi šunys ar katės paleidžiami pasilakstyti be priežiūros, o nesurinkus ekskrementų užkratas gali būti paliktas bet kur: vaikų pamėgtose smėlio dėžėse, stadionuose, gėlynuose, daržo lysvėse. Sveiki šunys perduoda echinokoko kiaušinėlius, patekusius ant kailio ar liežuvio nuo užterštos aplinkos: laižant ar uostinėjant užsikrėtusius šunis, voliojantis žolėje ar pan. Taip pat svarbus užsikrėtimo šaltinis yra maistui ir namų ūkyje (pvz., daržų laistyme) naudojamas vanduo iš atvirų gamtinių vandenviečių, kurios gali būti užterštos laukinių gyvūnų ar šunų ekskrementais. Žmogus echinokokoze užsikrečia kaspinuočių kiaušinėliams per burną patekus į virškinimo traktą.

Laikytis higienos ir tinkamai prižiūrėti šunis ir kates

Exit mobile version