Neprašytas svečias barbena į langus

Neprašytas svečias barbena į langus

Sakoma, kad jei gandras ateina į kiemą ir dar beldžiasi į namus – gal jis atneš gyvą lauknešėlį.

Tačiau Vadoklių seniūnijos Genėtinių kaime tokio svečio sulaukusi Greta Kodzinskaitė labiausiai bijo likti be langų. Jau dvi savaites įnirtingai į stiklą beldžiantis ilgasnapis jau iškūlė kaimynų langą.

Vis drąsiau besielgiantys laukiniai paukščiai jau mažai ką bestebina. Visgi Genėtinių kaimo gyventojai kraipo galvas. Jų pašonėje įsikūręs gandras netgi atkakliai braunasi į žmonių pasaulį.

Panevėžio rajone namą nusipirkusi Greta jaukia sodybą įsigijo jau su gandralizdžiu. Šiemet jame du saugę gandrai susilaukė jauniklių, tačiau po kurio laiko vienas tėvų dingo.

O likęs ėmė belstis į dvikojų kaimynų namus.

Pirtį paliko be lango

Gandro negąsdina net aplink lojantys šunys. Paukštis pasilypėja ant kokių nors aukštesnių daiktų ir pradeda savo įprastą darbą.

„Jau dvi savaitės gandras kiekvieną rytą ir vakarą, kai truputį prietema, nutupia ant plytelių, sukrautų po langu, ir beldžiasi. Kokią valandą šitaip ir baksnoja snapu. Iš pradžių labai išgąsdino, o dabar jau baigiam ir priprasti. Bet štai kaimynams tas pats gandras pirties langą išdaužė. Ką jis ten mato, juk net šviesos nejungiame?“– spėlioja G. Kodzinskaitė.

Po vienos nakties Greta kieme išvydo apibraižytą šeimos automobilį. Įtariama, kad ir ši išdaiga – gandro darbas. Pasak G. Kodzinskaitės, paukščio niekas nejaukino, specialiai nemaitino, tad neaišku, ko jis nerimsta.

Panevėžio pokštininkai

Panevėžyje dirbantis ornitologas Gediminas Petkus sako, kad tokie atkaklūs paukščiai, beldžiantys į langus, nėra reti atvejai. Pernai pranešimų apie langus snapais kalančius gandrus būta ne vieno.

„Gandrai mato tuose languose savo atspindį ir nesupranta, kad tai jie patys. Toks elgesys paskatintas konkurencijos – paukštis baksnoja prašalaitį savo kieme“, – paaiškino sparnuočių elgsenos žinovas.

Jo teigimu, lygiai taip pat elgiasi ir baltosios kielės: šios net automobilių veidrodėlius kapoja, taip bandydamos išbaidyti konkurentus.

Saugant namų turtą, o ir pačius paukščius, ypač jauniklius, pasak ornitologo, geriausia langų stiklus iš išorės apklijuoti lipdukais ar uždengti karpiniais. Tuomet paukščiai nematys savo atspindžio ir nelįs.

„Panevėžys pastaraisiais metais garsėja savo pokštaujančiais gandrais“, – juokiasi ornitologas.

Vienas toks drąsuolis gandras buvo taip pamėgęs Kultūros ir poilsio parke įrengtą vaikų žaidimų aikštelę, kad drąsiai po ja vaikštinėjo visiškai nesibaidydamas greta besikarstančių vaikų.

Genėtinių kaimo žmonės jau susirūpino dėl savo langų, mat į juos barbenti įnikęs gandras jau vieną iškūlė. G. Kodzinskaitės asmeninio archyvo nuotr.

Genėtinių kaimo žmonės jau susirūpino dėl savo langų, mat į juos barbenti įnikęs gandras jau vieną iškūlė. G. Kodzinskaitės asmeninio archyvo nuotr.

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų