Nepasiturintys gyventojai renovacijos savo daugiabutyje gali laukti su džiaugsmu – valstybė už juos sumokės kredito įmokas ir palūkanas bankui bei padengs visas kitas su namo atnaujinimu susijusias išlaidas.

Nepasiturintiesiems tiesia pagalbos ranką

Nepasiturintiesiems tiesia pagalbos ranką

Neabejotinai veiksmingiausias būdas kovoti su didelėmis šildymo sąskaitomis – daugiabučio renovacija. Tačiau šiam sprendimui turi pritarti gyventojų dauguma. Ne paslaptis, kad dažniausiai „stabdžiais“ tampa nepasiturintys arba vyresnio amžiaus gyventojai, besibaiminantys, ar kuklios pensijos užteks finansiniams renovacijos įsipareigojimams padengti.

Ir jų nuogąstavimai visiškai suprantami. Be to, nepasiturinčiųjų didelės sąskaitos ir taip negąsdina, nes jie gauna kompensacijas už šildymą ir karštą vandenį. Tačiau tokiems gyventojams, kurie gauna valstybės paramą šildymui ir karštam vandeniui, renovacija nekainuoja. Neinvestavę nė vieno euro, jie gali gyventi moderniai atnaujintuose ir taupiuose namuose.

Kaip teigė Būsto energijos taupymo agentūros Projektų įgyvendinimo skyriaus vedėja Gintarė Burbienė, susiduriančių su finansiniais sunkumais žmonių yra kiekviename modernizuojamame daugiabutyje. Tad valstybė jiems ištiesia pagalbos ranką. Pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą, paramą renovacijos išlaidoms ir palūkanoms padengti gali gauti tie būsto savininkai, kurie turi teisę į būsto šildymo kompensaciją.

„Socialiai remtiniems gyventojams yra kompensuojamos visos išlaidos, susijusios su daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa. Tai yra tiek rangos darbai, lengvatinio kredito ėmimas darbams apmokėti, tiek visos organizacinės, techninės dokumentacijos rengimo paslaugos, kaip statybos techninė priežiūra, statybos techninio darbo rengimas, viso projekto administravimo  išlaidos – visi darbai kompensuojami 100 procentų“, – sakė G. Burbienė.

Pritaria namo atnaujinimui

Be abejo, svarbu yra laiku susitvarkyti visus reikalingus dokumentus. Pirmą kartą besikreipiantieji dėl renovacijos išlaidų bei palūkanų kompensavimo turi pateikti prašymą dėl piniginės socialinės paramos ir būsto šildymo išlaidų kompensacijos skyrimo bei raštą, liudijantį, kad būsto savininkas dalyvauja daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) programoje. Tai ypač svarbu, nes jeigu būsto savininkas nepritars arba išvis atsisakys balsuoti priimant sprendimą dėl daugiabučio atnaujinimo, jis praras teisę į šildymo išlaidų kompensaciją: pirmą šildymo sezoną kompensacijos gali būti mažinamos 50 proc., o kitą sezoną ir visai neskiriamos. Negana to, neteks ir teisės į kredito bei palūkanų apmokėjimą.

„Socialiai remtini gyventojai turi laiku susitvarkyti teisę gauti kompensaciją už šildymą ir karštą vandenį. Jie turi kreiptis į savo savivaldybę, pateikti prašymą ir turėti tą kompensaciją, nes mes, agentūra, suteikdami paramą, turime matyti jų teisę gauti paramą ir, tvarkydami mokėjimų prašymus, prašome, kad mokėjimo prašymo teikimo dieną ta pažyma jau būtų išduota, tai yra teisė gauti kompensaciją tą dieną būtų galiojanti“, – akcentavo G. Burbienė.

Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Socialinių išmokų poskyrio vedėja Zita Ragėnienė teigė, kad tokių būsto savininkų, kurie prieštarautų renovacijai ir dėl to netektų valstybės paramos, mieste nėra, nors jau daugiau kaip keturi šimtai šeimų, turinčių teisę į tokią paramą, gyvena atnaujintuose daugiabučiuose.

„Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programa Panevėžyje nėra naujas dalykas. Mūsų miestas visuomet buvo tarp renovacijos lyderių, žmonės ir patys aktyviai domisi renovacijos dalykais, didelis Būsto ir energijos taupymo agentūros įdirbis. Per tiek metų gyventojai jau suprato, kad jeigu neturi papildomų lėšų sumokėti už renovaciją ir nenori sulaukti tam tikrų sankcijų, turi pritarti renovacijai. Tad tokių bėdų, kad kam nors reikėtų nekompensuoti ar kitaip skriausti tuos žmones, tikrai neturime“, – pasakojo Z. Ragėnienė.

Parama – tik vargingiausiems

Valstybės parama teikiama tik tokiu atveju, kai buto savininkas atitinka visas sąlygas paramai gauti. Skiriant būsto šildymo bei karšto vandens kompensaciją vertinamos ne tik šeimos pajamos ir turtas, bet ir patiriamos šildymo išlaidos. Jos yra kompensuojamos, kai viršija 20 proc. šeimos pajamų, prieš tai iš jų atėmus valstybės remiamas pajamas, kurios šiuo metu siekia 102 eurus. Taip pat yra numatytas normatyvinis plotas, už kurį skiriama kompensacija.

Jeigu žmogus gyvena vienas, jam kompensuojama už 50 kv. m gyvenamojo būsto plotą. Jeigu gyvena šeima, skaičiuojama taip: pirmam šeimos nariui kompensuojama 38 kv. m, antram – 12 kv. m, trečiam ir paskesniam – po dešimt kvadratinių metrų.

„Paprastai po renovacijos žmonės nebegauna valstybės paramos šildymui, nes sąskaitos už šildymą ir taip mažos. Tačiau dėl to nepraranda teisės į išlaidų kompensavimą, valstybė už juos sumoka kredito įmokas ir palūkanas“, – aiškino vedėja.

Pagerėjus šeimos finansinei situacijai ar pasikeitus būsto savininkui, kuris neturi teisės į valstybės paramą, toliau bankui įmokas už renovaciją ir palūkanas tenka mokėti patiems. Tiesa, jeigu atsitinka taip, kad už daugiabučio atnaujinimą iš savo lėšų mokėjęs būsto savininkas susiduria su finansiniais sunkumais ir pagal įstatymą jam priklauso valstybės parama šildymui, finansinius įsipareigojimus už renovaciją prisiima valstybė.

Tad dažniausiai prašymus skirti valstybės paramą Savivaldybės Socialinių reikalų skyriui reikia pristatyti kas tris mėnesius. Kai kuriais atvejais šis terminas gali būti sutrumpintas iki mėnesio arba pailgintas iki pusės metų. Iš Savivaldybės gauta pažyma perduodama namo valdytojui, o šis ją perduoda kreditą suteikusiai institucijai ir Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimo administratoriui.

Svarbu tai, kad kredito įmokas ir palūkanas bankui už nepasiturinčiuosius valstybė sumokės iš anksto, todėl kiti daugiabučio gyventojai gali būti ramūs – jiems nei kredito dalies, nei palūkanų už savo kaimynus neteks padengti.

Komentarai

  • Cia labai aktualus dalykas.Yra dalis zmoniu,kurie socialiai remtini.Jeigu sitie pazadai nepasiturintiems bus tikri,tada galima nama renovuoti.SENAM ZMOGUI SULISTI I BANKO PASKOLAS YRA LETA MIRTIS. O ir musu-seniu butai vaikams nebelabai reikalingi.Jeigu kokiam senesniam name- buto kaina labai maza.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų