Nemokantiems alimentų – prastos žinios

Nemokantiems alimentų – prastos žinios

Nuo šių metų vaiko išlaikymo išmokas skiria ne Vaikų išlaikymo fondas, o „Sodra“. Ji taip pat įpareigota ir iš skolininkų tėvų išieškoti skolas. Tikimasi, kad dėl „Sodros“ turimų galimybių procesas taps efektyvesnis.

Jau antroje metų pusėje žadama tikrinti visas skolininkų sąskaitas ir iš ten automatiškai nuskaičiuoti lėšas. Užsienyje esantys skolininkai taip pat negalės būti ramūs – juos pasiekti leidžia ir Lietuvoje ratifikuota Hagos konvencija.

Vaiko išlaikymo išmoka mokama, kai vaikas negauna viso arba dalies išlaikymo, priteisto vienam iš tėvų arba abiems tėvams. Dėl šių išmokų gali kreiptis vienas iš tėvų, su kuriuo gyvena vaikas, arba vaiko globėjas (rūpintojas).

„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis sako, kad tokių vaikų, už kuriuos vienas iš tėvų ar abu nemoka alimentų, dabar yra apie 21 tūkst. Kiekvieną mėnesį juos auginantiems vienam iš tėvų ar teisėtam globėjui išmokama iš viso 1,3 mln. eurų.

„Vaikų išlaikymo fondas buvo sukurtas 2008 metais. Vaikams išlaikyti skiriami visuomenės pinigai, kuriuos fondas turėtų susigrąžinti iš savo prievolės nevykdančių tėvų. Vis dėlto per dešimt metų susikaupė 120 mln. eurų skola“, – sako jis.

Anksčiau Vaikų išlaikymo fondas, ieškodamas skolininkų, dirbdavo su antstoliais, tačiau „Sodra“ turi daug geresnes technines galimybes. S. Jarmalio teigimu, „Sodrai“ perėmus Fondo funkcijas, galima ne tik efektyviau skirti ir mokėti išmokas, bet ir susigrąžinti skolas naudojantis apdraustųjų ar įmonių duomenų registrais bei efektyviais įrankiais, skirtais užtikrinti, kad gyventojai vykdytų savo prievoles valstybei.

„Šie gyventojai iš tiesų skolingi ne „Sodrai“ ar Fondui, o visuomenei, kurios lėšomis teikiama pagalba jų vaikams, kuriais šie nesirūpina. „Sodra“ sieks tą skolą susigrąžinti. Šiuo metu tikriname informaciją ir rengiame detalią skolininkų duomenų bazę, o aktyvius išieškojimo veiksmus pradėsime antroje šių metų pusėje“, – sako, kad bus griežtai imamasi skolininkų, jis.

Kartu atkreipia dėmesį, kad vien pranešus, jog nuo metų pradžios Vaikų išlaikymo fondo funkcijas perima „Sodra“, dalis alimentų nemokėjusių tėvų kreipėsi patys ir sugrąžino 150 tūkst. eurų.

Pasieks ir užsienyje

Pasak S. Jarmalio, svarbu, kad „Sodra“ turi visas galimybes skolininkus pasiekti užsienyje, nes pagal Hagos konvenciją bendradarbiauja su visomis ES bei konvenciją ratifikavusiomis pasaulio šalimis, tokiomis kaip JAV, Kanada, Brazilija, Norvegija, Ukraina ir kt. Tai padeda užtikrinti, kad tėvai nuo savo prievolių negalėtų pasislėpti užsienio šalyse. Paaiškėjus, kad skolininkas išvykęs iš Lietuvos, pateikiamas prašymas tos šalies kompetentingai institucijai, kuri išieško skolą pagal toje šalyje galiojančius teisės aktus.

Šiuo metu Vaikų išlaikymo fondo išmoka vienam vaikui negali viršyti 68,4 euro per mėnesį. Jeigu priteisti alimentai mažesni, mokama suma – priteistų alimentų dydžio. Jeigu vienas iš tėvų moka dalį alimentų, fondas padengia skirtumą, tačiau ne daugiau nei 68,4 euro per mėnesį.

Norint gauti išmoką reikia „Sodrai“ pateikti prašymą skirti vaiko išlaikymo išmoką bei teismo sprendimą arba teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sutartį, kuriuose nustatytas vaiko išlaikymo lėšų dydis. Pasak S. Jarmalio, jeigu išmoka buvo mokama 2017 metais, nieko daryti nereikia. Jeigu išmoka priklauso, „Sodra“ tiesiog tęsia mokėjimą. Svarbu žinoti, kad išmoka neskiriama arba išmokos mokėjimas stabdomas, jeigu vaiką auginantis vienas iš tėvų arba globėjas, arba pats vaikas išvyksta gyventi į užsienį.

Komentarai

 • Ot gerai, tiems parazitams, kurie pamiršta savo vaikus ! Tegul jie pabando išgyventi nuo 0, o vaikui mat nereikia nei apsirengti, nei valgyti, nei vaistų galų gale.

  • Galva prasitrink barakuda

   • Atsakyti
 • O ką daryt su parazitėm,kurios paėmė ir alimentus ir iš fondo.Tai buvo 2009m.Tėvas ramus vaikams alimentai mokami,šast ir pareina iš sodros ,jus skolingas,gražinkit.Parazitei permoka,na ir kas,atiduot privalai tu.KUR TEISYBĖ,na dar tebeaiškinamės.

  • Taigi lietuvoj kad numaut paskutines kelnes zmogui, beleka prigalvos

  • Mano toks pats atvejis, jau pusę metų su Sodra aiskinuos, manau prieisim iki teismo

  • tai jei mokat pinigus ir neturit irodymo tai jusu galvyte tik tarp kojyciu

 • Anekdodas! Jei tėvas užsienyje, tos šalies teisėsauga praktiškai neieško skolininko. Tas, kuris nenori, tas ir nemoka ir nemokės. Vaiko išlaikymo fondas mokėjo tik popieriukus rašyti, o galų gale pasiūlo atsiimti ieškinį. Būna dar ir taip, kad vaiko išlaikymo fondas praneša, kad skolininkas mirė ir netgi nurodo datą, nors skolininkas tą pačią dieną kalba su vaiko mama. Antstoliai dauguma nemoka ir neužsiima išieškoti iš skolininko užsienyje. Bet norint gauti iš vaiko išlaikymo fondo 68 eu, vis vien turi sumokėti tam antstoliui apie 80 eu. Kas netiki, gali paskambinti antstoliams ir užduoti klausimą: – Ar turite kompetencijos išieškoti iš užsienyje esančio tėvo? Atsakymas bus NE. Bet pinigus vis vien paima.

 • Juk vaikai nuo liepos menesio tapo valstybes, o ne tevu. Tai kodel ne valstybe juos ir islaiko?

 • Pavyzdziui tevas dirba nelegaliai, alimentu nemoka ir niekas nieko negali isieskoti.

 • Dėja bet Sodra sugeba ir antrą kart po eilės metų jau išmokėtus alimentus per naują nuskaityt. Ir tada surinkinėk visus dokumentus per naują ir įrodinėk, kad nesi „kupranugaris“, tuo tarpu bet kokia suma dingsta iš sąskaitos? O tu durneli gyvenk kaip nori, nes neturi nei euro…
  Kažin kas tuo atvėju žmogui kompensuos patirtus nuostolius moralinius, bei finansinius? Nes dokumentam surinkt ir pateikt su prašymu tenka atsiprašinėt iš darbo?

 • O man asmeniskai tai buvo taip. Kol gyvenau LT viskas gerai, vyko isieskojimas is tevo kuris gyvena ne lietuvoje. Vyko teismai Airijoje, jam priteise alimentus ir toliau vyko skolos isieskojimo procesas. Viska tai kontroliavo hagos vaiku islaikymo fondas, paskui pereme sodra. Viskas kaip ir gerai. Bet mano gyvenimas pasikeite, as isvykau su vaikais i uzsieni gyvent. Issiregistravau is lt ir man atejo is sodros laiskas,kad ( cituoju ) kadangi jus deklaravote isvykima is lietuvos mes nebeisieskosim skolos is vaiko tevo ( pasau kreiptis del solos isieskojimo i institucia kurioje salyje gyvenate, nutraikiame sutarti ) Tai va procesas buvo jau issibegejas buvo like visai nedaug iki skolos isieskojimo, bet deja viskas baigiasi. Pagal juos as turiu gyventi lietuvoje. Dabar zinoma viskas sustojo. Mano buves vyras ramus. 12.000 euru skola nebus dar ilgai isieskota. Nes as dar nezinau nei kur kreiptis nei nuo ko pradeti viska isnaujo.

 • Jei oficialiai zmogus nedirba,nieko Sodra nepadarys.
  Vienas toks parazitas turi isiskolinima uz 3m ir alimentu nemokejo 6m, ir ka tokiam padaryti,ogi nieko, stengiasi dirbti neoficialiai. Anstoliai nieko nepadaro ir 100% Sodra taipogi nieko nepadarys.
  Reiketu su jais griezciau, atimti kokias teises ar dar ka nors.

Rodyti visus komentarus (12)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų