ASOCIATYVI „SEKUNDĖS“ nuotr.

Nemokamos stovyklos – tik mikliausiems

Nemokamos stovyklos – tik mikliausiems

Prasidėjus vasaros atostogoms, tėvams tikru galvos skausmu tampa klausimas, kuo užimti atžalas.

Vos savaitės trukmės dieninė stovykla kainuoja vidutiniškai nuo šimto eurų ir gali siekti kone keturis šimtus. Už poilsį stacionarioje stovykloje piniginę teks atverti dar plačiau.

Kainoms kandžiojantis, daugeliui šeimų tikru išsigelbėjimu tampa nemokamos stovyklos miesto bibliotekose, mokyklose ar neformaliojo ugdymo įstaigose.

Rūpinasi iš anksto

Panevėžyje Savivaldybės finansuojamos vaikų dienos stovyklos tokios populiarios, kad laisvos vietos išgraibstomos vos paskelbus registraciją į jas.

Kaip ir pernai, nemokamam vaikų vasaros poilsiui iš miesto biudžeto skirta 20 tūkst. eurų.

Bene daugiausia mažųjų panevėžiečių dienas leis Moksleivių namuose – šią vasarą planuojama jų priimti per du šimtus.

Kaip pasakojo Panevėžio moksleivių namų direktoriaus pavaduotoja ugdymui Dalia Šumskienė, dienos stovyklos truks nuo devintos ryto iki tryliktos valandos. Iš viso suplanuota turėti tris pamainas po savaitę – vienoje pamainoje stovyklauti galės septynios dešimtys vaikų nuo pirmos iki penktos klasės.

Nors pirmoji pamaina prasidės tik birželio pabaigoje, laisvų vietų neliko jau pavasarį.

„Laisvų vietų jau seniai neturime, prieš mėnesį jau nebeliko. Vos paskelbėme registraciją ir visos trys pamainos užpildytos per dvi savaites. Mokamos stovyklos labai brangios, tikrai ne kiekviena šeima gali leisti už savaitę mokėti po 400 eurų, o tokiose kaip mūsų nemokamose vaikų užimtumas ir pramogos niekuo nenusileidžia mokamoms“, – kalbėjo D. Šumskienė.

Moksleivių namai neištuštės nė per vasarą. Nors dienos stovyklos pirmoji pamaina prasidės tik birželio pabaigoje, laisvų vietų į ją neliko jau pavasarį. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Gelbsti kūrybiškumas

Į dienos stovyklą Moksleivių namuose užsiregistravo vaikai iš viso miesto, didesnioji dalis – čia lankantys būrelius per mokslo metus.

„Iki dabar skambina ir klausia, ar dar turime vietų, bet pasiūlyti nieko nebegalime. Ir taip daugybę vaikų esame užregistravę į rezervinius sąrašus, kad jeigu kam nors pasikeistų atostogų planai, galėtume tą vietą pasiūlyti kitam. Kiekvienoje pamainoje turime mažiausiai po dešimt į rezervinį sąrašą įrašytų vaikų“, – skaičiavo D. Šumskienė.

Panevėžio savivaldybė šiai stovyklai organizuoti skyrė 900 eurų – vidutiniškai vienam vaikui po 4,28 euro.

Pasak stovyklos organizatorės, tokios sumos pakaks įsigyti kanceliarinėms prekėms, kamuoliams bei kitam inventoriui, sumokėti už edukacines programas ir kiną.

„Nors finansavimas kuklus, bet vaikams netrūks nei kūrybinių veiklų, nei pramogų“, – tikina pavaduotoja.

Nesulaukia registracijos

Ne viena panevėžiečių karta jau užaugo vasarodama miesto bibliotekose.

Ir šiemet penkios vaikų bibliotekos kviečia atostogauti jų organizuojamose dienos stovyklose. Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos direktorė Loreta Breskienė neslėpė, kad šių nemokamų stovyklų populiarumas toks didelis, kad dauguma vietų jau buvo užpildytos dar nė neprasidėjus registracijai.

„Iki dabar skambina ir klausia, ar dar turime vietų, bet pasiūlyti nieko nebegalime.“

D. Šumskienė

„Tėveliai jau nuo pavasario aktyviai domisi ir klausinėja, kada galės registruoti savo atžalas. Vos paskelbus registraciją, per kelias valandas užpildytos visos vietos“, – pasakojo L. Breskienė.

Pernai penkiuose miesto viešosios bibliotekos padaliniuose vasarą leido apie 170 mažųjų panevėžiečių – panašaus skaičiaus laukiama ir šiemet.

Direktorės žodžiais, vaikų galima būtų priimti ir daugiau, bet riboja nedidelės bibliotekų patalpos.

„Užsiimti su tokiu būriu vaiku – nežmoniškas krūvis ir darbuotojams, bet vaikams pasakyti „ne“ irgi labai sunku“, – teigia L. Breskienė.

Moka taupyti

Mieste veikiančios vaikų bibliotekos pasiruošusios stovyklautojus užimti dvi ar net tris savaites per vasarą, o kiekvienai bibliotekai tam skirta vidutiniškai po 400 eurų.

Nors finansavimas kuklus, pasak L. Breskienės, bibliotekininkai jau išmokę gyventi taupiai ir vaikams žada turiningų, įdomių užsiėmimų.

Planuojamos išvykos į žirgyną, sraigių ūkį, Kauno botanikos sodą, Raganų muziejų, Seimą. Stovyklautojų lauks karatė treniruotės, šunų terapijos užsiėmimai, burbulų ir eksperimentų šou, susitikimai su animatoriumi.

„Bibliotekininkai moka su pinigais elgtis taupiai, nes mūsų niekas niekada ir nelepino. Bijau suklysti, bet tikriausiai Panevėžio vaikų bibliotekos pačios pirmosios Lietuvoje pradėjo rengti tokias vasaros stovyklas. Jau artėjame prie dvidešimtmečio, stovyklos tapo sena tradicija, dažnai į jas jau savo atžalas atveda tie, kurie patys kadaise vasaras leisdavo bibliotekose. Tai ir pagalba tėvams, kurie nori vaikus turiningai užimti, ir įdomi veikla mažiesiems“, – sako L. Breskienė.

Stacionarių stovyklų kainos dažnai šeimai sunkiai įkandamos, tad išsigelbėjimu tampa nemokamos, organizuojamos miesto biudžetinėse įstaigose.

Kariška drausmė

Daugelis Panevėžyje organizuojamų nemokamų dienos stovyklų skirtos pradinių klasių moksleiviams.

Stovyklų paaugliams pasirinkimas mieste itin skurdus.

Nebijančių kariškos drausmės jau ne pirmą vasarą laukia jaunųjų šaulių stovykla Karaliaus Mindaugo husarų batalione – čia galės stovyklauti 300 vaikų nuo 11 metų. Už penkių dienų stovyklą tėvams reikės sumokėti simbolinį – 30 eurų mokestį.

Kaip pasakojo stovyklos organizatorius Panevėžio Alfonso Smetonos šaulių 5-osios rinktinės vadas atsargos kapitonas Audrius Mordasas, ji pirmiausia skirta jauniesiems šauliams, tačiau priimami ir kiti vaikai.

Dalis jų po šios stovyklos tampa jaunaisiais šauliais.

Ši patriotus ugdanti stovykla tokia populiari, kad ir joje laisvų vietų nebėra.

„Birželio 1-ąją buvo paskelbta registracija ir jau nebeturime laisvų vietų – visos 300 užimtos. Į stovyklą atvyksta ne tik miesto ir rajono moksleiviai, bet ir iš visos Panevėžio apskrities, Šiaulių, Vilniaus bei kitų miestų ar net užsienio. Paprastai yra dar ir laukiančiųjų, gal kas nors atsisakys. Kas taip traukia vaikus, tikriausiai geriausiai atsakytų tie, kurie į mūsų stovyklą atvyksta jau trečią ar ketvirtą kartą“, – pasakojo A. Mordasas.

Vasarotojų lauks ne tik pramogos, bet ir kariška drausmė, daug aktyvaus laisvalaikio, o miegoti teks palapinėje.

Kapitonas neslepia: pasitaiko, kad ne kiekvienas ištveria.

„Stovykla nėra pramoginė, ji labiau skirta ugdyti. Pasitaiko, kad vienas kitas nesulaukia stovyklos pabaigos. Bet jeigu pirmą dieną nepabėga namo, vadinasi, išbus visas penkias dienas“, – šypsosi rinktinės vadas.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų