Saulius Leonavičius. P. Židonio nuotr.

Nemalonumai dėl vaivorykštės

Nemalonumai dėl vaivorykštės

Nors Panevėžio 520-ojo gimtadienio šventė praūžė prieš pusmetį, jos atgarsiai netyla iki šiol.

Negavęs leidimo šventinėje eisenoje kūrybiškumo centro „Pragiedruliai“ logotipo nuspalvinti LGBT spalvomis, jo tuometis vadovas Saulius Leonavičius pasitraukė iš pareigų ir dargi surašė skundą Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai.

Šioji prieš kelias dienas baigusi tyrimą konstatavo, kad S. Leonavičiaus darbdavys išties pažeidė Lygių galimybių įstatymo nuostatas, už tai skirtas įspėjimas.

Patarė „neerzinti liūto“

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, išnagrinėjusi S. Leonavičiaus skundą ir „Pragiedrulius“ kuruojančio Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) argumentus, pastarojo nepaglostė.

Už tai, kad gimtadienio eisenoje nebuvo leista „Pragiedrulių“ logotipo nuspalvinti vaivorykštės spalvomis, tarnyba SEMC skyrė įspėjimą.

„Įspėti Centrą dėl Lygių galimybių įstatymo nuostatų pažeidimo“, – teigiama vasario 6-ąją paskelbtame lygių galimybių kontrolierę pavaduojančios Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės pasirašytame rašte.

Tarnyba pasisakė, kad S. Leonavičius turėjo teisę pasirinkti, kaip spalvinti „Pragiedrulių“ logotipą.

Bet kaip matyti iš tarnybai pateiktų susirašinėjimų, jam tiesioginio viršininko – SEMC vadovės – buvo pasakyta „dar ne laikas“, „spalvingumo reikia, bet su vaivorykšte dar anksti“. Arba dar geriau – „neerzinti liūto“, „bijoti mero“.

S. Leonavičiaus darbdavio pateikta pozicija, kad nebuvo leista rinktis vaivorykštės spalvų tik todėl, jog LGBT simbolika niekaip neatspindi „Pragiedrulių“ – kultūros įstaigos – paskirties, veiklų, tikslų ir identiteto, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai nepasirodė rimtas argumentas.

S. Leonavičius svarsto, kad po atviro kalbėjimo apie nepatogias temas Panevėžyje jam bus sudėtinga rasti darbą kultūros srityje, todėl planuoja kraustytis iš šio miesto. G. Kartano nuotr.

Parama LGBT bendruomenei

Ties skandalų riba laviruojančiais savo performansais ir meniniais projektais išgarsėjęs menininkas, buvęs „Pragiedrulių“ vadovas S. Leonavičius džiaugiasi, kad, anot jo, tiesa triumfavo.

„Panevėžio savivaldybės ir SEMC nuomone, mano pretenzijos buvo nesąmonė. Tikiuosi, kad dabar atsižvelgs į Lygių galimybių tarnybos sprendimą ir daugiau nebeignoruos šios temos, kaip stručiai galvą slėpdami smėlyje“, – įsitikinęs S. Leonavičius.

Anot jo, Vilniuje net ant valstybinių institucijų kabo LGBT vėliavos, o Panevėžyje tai tebėra tabu tema.

Menininkas aiškino, jog miesto gimtadienio eisenoje nešdamas vaivorykštės spalvų vėliavą „Pragiedrulių“ kolektyvas būtų parodęs, jog šioji įstaiga atvira ir remia LGBT bendruomenę. Tai S. Leonavičiui atrodė svarbu, nes eisenoje nedalyvavo jokia kita organizacija, kuri išsakytų savo atvirumą seksualinėms mažumoms.

„Manau, tai yra inercija ir kažkokia prasimušanti baimė. Nes realiai tai nėra jokios problemos – lygioje vietoje įvyko nesusipratimas, bet Savivaldybė negali pripažinti, kad ji padarė klaidą. Iki paskutinio bando kovoti už savo teisumą“, – kalbėjo menininkas.

Vieno žmogaus pride’as

Negavęs leidimo miesto šventėje „Pragiedruliams“ atstovauti su LGBT vėliavos spalvomis, S. Leonavičius teigia bandęs inicijuoti susitikimą su Savivaldybės atstovais. Tačiau susitikime jam buvo pakartota, kad yra neteisus.

Nors S. Leonavičiui ir neleista šventinėje eisenoje žingsniuoti su LGBT vėliava, savo paramą šiai bendruomenei jis išreiškė pasipuošęs rožiniu sijonu.

O šventinę eiseną atkartojo praėjusių metų pabaigoje per miestą tempdamas dvejų durų spintą. Atitempęs iki SEMC, ją nudažė vaivorykštės spalvomis.

„Toks vieno žmogaus pride’as, bet užtat Panevėžyje ir per pusnis“, – tąkart socialinio tinklo paskyroje būsimąjį performansą pristatė S. Leonavičius.

Už tai, kad „Pragiedruliams“ nebuvo leista miesto gimtadienio šventinėje eisenoje įstaigos logotipo nuspalvinti vaivorykštės spalvomis, parodant paramą LGBT bendruomenei, lygių galimybių kontrolierė SEMC skyrė įspėjimą. G. Kartano nuotr.

Policija ieško spintos plovėjų

Šis performansas išties sulaukė dėmesio ir ne vien malonaus. Policijoje buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai.

Vienas jų susijęs su, anot S. Leonavičiaus, užpuolimu miesto centre, prie kavinės „Kavalierius“, kur pakabino plakatą, informuojantį apie rengiamą performansą. Plakatas buvo nuplėštas jau po penkių minučių, o pats performanso sumanytojas sulaukė grasinimų. Taip menininką paauklėjęs panevėžietis jau sulaukė pamokos iš policijos.

Kitas tyrimas tebevyksta. Policija vis dar ieško mažiausiai trijų jaunuolių, kurie S. Leonavičiaus iki SEMC atitemptą ir vaivorykštės spalvomis nudažytą spintą tiesiog nuplovė vandeniu.

Pasak performansų kūrėjo, buvo tikimasi, kad šiuos spintos „valytojus“ bus nufilmavusios ant SEMC sumontuotos vaizdo kameros.

„Keista tai, kad policija kreipėsi su prašymu gauti šią medžiagą, bet jos taip ir negavo. Nežinia, ar medžiaga jau buvo ištrinta, nors pagal visas taisykles filmuota medžiaga turi būti saugoma visą savaitę, ar ta vieta net nebuvo filmuojama. Tad net neįsivaizduoju, kaip pasibaigs šitas tyrimas“, – pasakojo S. Leonavičius.

Anot jo, šie išpuoliai rodo, kiek visuomenėje daug homofobijos, diskriminacijos ir agresijos.

Rengiasi išvažiuoti

Menininkas, su nemenku ažiotažu palikęs „Pragiedrulių“ vadovo postą, planavo pasilikti gyventi Panevėžyje. Visgi dabar jis kalba apie emigraciją.

Anot S. Leonavičiaus, po tokių skandalų ir atviro kalbėjimo apie nepatogias temas šiame mieste jam bus sudėtinga rasti darbą kultūros srityje. Tačiau sako manantis, kad vandenys buvo sudrumsti ne veltui.

„SEMC, pasitaręs su steigėja Panevėžio miesto savivaldybe, nusprendė Lygių galimybių tarnybos sprendimą perduoti įvertinti teisininkams.“

A. Čeponienė

„Norisi tikėti, kad iš viso to skandalo kažkas liks ir bus padarytos išvados. Tikiu, kad ne veltui buvo visos šios emocijos. Savivaldybė truputį pagalvos. Nebe tie laikai, kai egzistuoja tik viena nuomonė. Tas senoviškas įprotis nuleisti galvą ir patylėti, kada širdis sako, kad tai neteisybė, turi baigtis. Atrodytų, ai, čia tik smulkmena, yra didesnių problemų, bet nuo tokių mažų dalykų viskas ir prasideda“, – mano S. Leonavičius, išgarsėjęs su LGBT tema.

Išsiveš ir gerų prisiminimų

Gyventi ir dirbti į Panevėžį S. Leonavičius atvyko prieš metus, pernai vasarį laimėjęs konkursą „Pragiedrulių“ vadovo vietai užimti.

Tuomet menininkas „Sekundei“ pasakojo, jog Panevėžys jam kaip baltas lapas – visiškai svetimas, tolimas miestas, į kurį iki tol žiūrėjęs kaip į kažką, esantį už Vilniaus burbulo ribų.

Dabar palikti Aukštaitijos sostinę planuojantis S. Leonavičius sako išsivešiantis ne tik blogus dalykus.

„Čia yra gyvenimas, o kaip visuose santykiuose, taip ir čia buvo ir daug gražaus, ir sunkaus – margi tie mano įspūdžiai. Džiaugiuosi tuo laiku Panevėžyje, patirtimi ir čia užsimezgusiomis pažintimis. Tikrai matau savo buvimo prasmę čia“, – sako buvęs „Pragiedrulių“ vadovas.

Analizuoja teisininkai

S. Leonavičiui palankios lygių galimybių kontrolierės išvados dar nėra galutinės. Jos per mėnesį gali būti skundžiamos teismui.

SEMC ir „Pragiedrulių“ steigėjos Panevėžio savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Asta Čeponienė kol kas išvadų nelinkusi komentuoti.

„SEMC, pasitaręs su steigėja Panevėžio miesto savivaldybe, nusprendė Lygių galimybių tarnybos sprendimą perduoti įvertinti teisininkams. Kai turėsime jų atsakymą, tuomet ir spręsime dėl tolesnių veiksmų“, – teigė Kultūros skyriaus vedėja.

Anot jos, „Pragiedruliai“ yra vienijantis kūrybiškumo centras, atviras visiems, nepriklausomai nuo jų statuso, tapatybės, kilmės, demografinių ar kitų numanomų savybių.

Tai biudžetinė įstaiga, turinti atliepti visų panevėžiečių poreikius, nediferencijuojant ir neišskiriant kurios nors vienos tikslinės grupės.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų