P. ŽIDONIO nuotr.

Neįgalų ukrainietį įsuko užburtas ratas

Neįgalų ukrainietį įsuko užburtas ratas

Vasilijus Abakumovas – Panevėžyje gyvenantis 41-erių metų neįgalus karo pabėgėlis iš Ukrainos.

Prieš devynerius metus savo šalyje sumuštas vyriškis ilgai išbuvo be sąmonės, Ukrainos medikams reikėjo daug pastangų jį vėl pastatyti ant kojų.

Ir dabar Vasilijui būtinas nuolatinis gydymas. Tačiau jau visi metai Lietuvoje jam nepavyksta gauti sveikatos draudimo, o šio neturint – ir nemokamo gydymo bei neįgalumo.

Nepažino net žmona

V. Abakumovas su žmona Irina ir keturiais jųdviejų vaikais, kurių vyriausiam – dvylika, mažiausiam – treji, į Panevėžį atvyko prieš metus.

Kompiuterių specialistė Irina Panevėžyje įsidarbino siuvėja, trys jų atžalos lanko mokyklą, viena – darželį. O štai V. Abakumovas tapo Užimtumo tarnybos klientu ir guodžiasi gyvenantis tarp dangaus ir žemės.

„Jaunystėje, kol buvau sveikas, dirbau statybose. Prieš devynerius metus atsitiko nelaimė, buvau sumuštas. Užpuolikai sulaužė kaulus, suspardė galvą, panirau į komą. Tokį ligoninėje mane pamačiusi žmona net nepažino“, – ką gyvenime yra tekę iškęsti, pasakojo Vasilijus.

Po ilgo gydymo jam vis dėlto pavyko atsistoti ant kojų.

Nuo karo į Panevėžį pabėgęs neįgalus Vasilijus Abakumovas jau metai čia gyvena be sveikatos draudimo ir verčiasi vos iš 32 eurų Ukrainos mokamos neįgalumo pensijos. P. ŽIDONIO nuotr.

Nuo karo į Panevėžį pabėgęs neįgalus Vasilijus Abakumovas jau metai čia gyvena be sveikatos draudimo ir verčiasi vos iš 32 eurų Ukrainos mokamos neįgalumo pensijos. P. ŽIDONIO nuotr.

Neįrodo esąs neįgalus

V. Abakumovas vaikšto, veikia ir galva. Nepaisant to, ją dažnokai skauda, svaigsta, o dabar, kai Rusija talžo Ukrainą, prasidėjo netgi tokie priepuoliai, kokius patiria ištiktieji epilepsijos.

„Ar man epilepsija, ar kitokios bėdos, negaliu pasakyti. Nepatenku pas gydytojus, kurie nustatytų diagnozę ir paskirtų gydymą“, – apgailestauja V. Abakumovas.

Ieškoti gydytojų pagalbos Vasilijus sako pradėjęs vos atvykęs į Panevėžį.

„Visi karo pabėgėliai gerai žino, kad Panevėžyje, o ir apskritai Lietuvoje nemokamos gydytojo konsultacijos negausi neturėdamas medicinos draudimo. O kad turėtum tokį draudimą, turi arba Lietuvoje būti įsidarbinęs, arba būti kažkiek laiko čia dirbęs, arba įrodyti, kad esi neįgalus. Mano didžiausia bėda, kad man kaip tik ir nepavyksta gauti dokumento, įrodančio neįgalumą“, – pasakoja V. Abakumovas.

„Rodydavau tą Ukrainoje išduotą neįgaliojo pažymėjimą, bet man kaskart būdavo paaiškinama, kad toks, užsieninis, Lietuvoje nieko nereiškia, negalioja.“

V. Abakumovas

Paliktas nežinioje

Pasak Vasilijaus, kadangi neturi sveikatos draudimo, gydytojai atsisako jį nemokamai konsultuoti. Sveikatos draudimo Lietuvoje jam negarantuoja Ukrainoje išduotas neįgaliojo pažymėjimas.

„Rodydavau tą Ukrainoje išduotą neįgaliojo pažymėjimą, bet man kaskart būdavo paaiškinama, kad toks, užsieninis, Lietuvoje nieko nereiškia, negalioja. Sužinojau, kad mano neįgalumas turi būti patvirtintas Lietuvos specialistų, ėmiau ieškoti būdų, kaip tai padaryti. Bet štai jau praėjo metai, o Lietuvoje galiojančio neįgaliojo pažymėjimo dar neturiu“, – guodžiasi V. Abakumovas.

Darbo dienomis nepriimtas Panevėžio poliklinikos šeimos gydytojų, kartą pasiligojęs nuėjo pas toje pat poliklinikoje savaitgalį budėjusią šeimos gydytoją.

Laimės dalykas, kad šioji jį ne tik pakonsultavo, išrašė vaistų, bet dargi davė siuntimus pas tuos gydytojus, kurių medicininiai išrašai, įvardytos diagnozės suteiktų teisę pratęsti turimą neįgalumą.

„Su tuo siuntimu ėjau pas gydytojus, tam prisireikė visų metų. Dabar jau esu visus juos apėjęs, tačiau neturiu sveikatos draudimo, todėl neatsiranda šeimos gydytojo, kuris nuveiktų didžiulį darbą – užpildytų neįgalumo nustatymo komisijos reikalaujamus dokumentus“, – sakė karo pabėgėlis.

Sutuoktiniui pritarusi žmona Irina, ieškodama, kas užpildytų reikiamus dokumentus, išvaikščiojo ir po miesto polikliniką Nemuno gatvėje, ėjo ir į Ligonių kasą Respublikos gatvėje, bet nieko nepešė.

„Geriausia, ką išgirdau, tai paaiškinimą, kad medicininį draudimą gauna tie karo pabėgėliai, kurie kurį laiką jau būna padirbę Lietuvoje. Bet darbdaviai irgi reikalauja gydytojų pažymų apie vyro galimybes dirbti. O pas gydytojus, kurie išrašytų tokią pažymą, nepatenkame“, – tvirtino neįgaliojo žmona.

Irina Burkauskienė pasakoja pati lydėjusi neįgalų ukrainietį į medicinos įstaigas, tačiau situaciją, į kurią jis pateko, moteris vadina užburtu ratu. P. ŽIDONIO nuotr.

Irina Burkauskienė pasakoja pati lydėjusi neįgalų ukrainietį į medicinos įstaigas, tačiau situaciją, į kurią jis pateko, moteris vadina užburtu ratu. P. ŽIDONIO nuotr.

Nei dirbti, nei gydytis

Iki tol dirbęs statybose, likęs neįgalus V. Abakumovas sako Ukrainoje sėkmingai dirbęs sargu, naktimis saugojęs statybų techniką. Nuo karo atbėgęs į Panevėžį, taip pat ieškojo panašaus darbo pagal savo galimybes.

„Siūliausi dirbti aplinkos tvarkytoju, manau, kad sugebėčiau. Tačiau darbdaviai man sako, kad įsidarbinant privalau pateikti sveikatos pažymėjimą. O tokio pažymėjimo negaunu, nes mano sveikatos būklės taip ir neįvertina gydytojai. Kita vertus, aš juk neturiu ir gydytojo, į kurį galėčiau kreiptis tokio pažymėjimo“, – nelemtą situaciją apibūdino V. Abakumovas.

Karo pabėgėlis teigia šiuo metu besiverčiantis iš Ukrainos jam mokamos neįgaliojo pensijos, pervedamos į banko kortelę. Toji pensija – vos 32 eurai per mėnesį. Tai ir visos jo pajamos.

„Tiek gaudamas, nelabai galiu prisidėti prie šeimos gerovės. Bet dirbti nors ir menką darbą ir uždirbti neturiu galimybės. Kad būčiau nors kiek reikalingas, padedu tvarkyti labdarą, kuria geri žmonės aprūpina labdaros ir paramos fondą „Nauja viltis“, – pasakoja V. Abakumovas.

Užburtas ratas

Istoriją, papasakotą V. Abakumovo, patvirtino fondui „Nauja viltis“ vadovaujanti, jo šeimai pagalbos ranką tiesianti Irina Burkauskienė.

Ji pati lydėjo šį neįgalų vyriškį į medicinos įstaigas, pas gydytojus beldėsi ir kiti fondo atstovai. Tačiau situaciją, į kurią patekęs šis žmogus, ir pati I. Burkauskienė vadina užburtu ratu.

V. Abakumovo problemą perdavus Sveikatos apsaugos ministerijai, šioji „Sekundei“ atsiųstame atsakyme teigė, jog neįgalumą turintiems asmenims, jeigu e. sveikatos sistemoje nerandamas draustumas, su neįgalumą patvirtinančiais dokumentais reikėtų kreiptis į teritorines ligonių kasas.

Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas patikino, jog kiekvienas atvejis individualus, esama daug niuansų, kuriuos tenka išsamiai nagrinėti.

V. Abakumovo problemą ėmęsis spręsti šios įstaigos Kontrolės skyriaus vedėjas Edgaras Voras nepraėjus nė valandai perskambinęs patikino, kad problema išspręsta. Pasak Ligonių kasos atstovo, gydymo įstaigos informuotos apie išskirtinę karo pabėgėlio situaciją ir laukia jo atvykstančio.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų