Poros metų nepakako, kad prasidėtų buvusios Kurganavos mokyklos rekonstrukcijos į neįgaliųjų dienos centrą darbai. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Neįgaliųjų namams tebeieško pinigų

Neįgaliųjų namams tebeieško pinigų

Dar prieš beveik porą metų pradėta įgyvendinti idėja Panevėžio rajone įsteigti neįgalių žmonių dienos centrą susidūrė su didelėmis kliūtimis.

Rekonstruoti senokai uždarytą buvusią Kurganavos mokyklą pritaikant neįgaliesiems pritrūko pinigų.

Geri norai įstrigo

Neįgaliųjų dienos centrą buvusioje mokykloje turinčios įsteigti viešosios įstaigos „Vilties sodas“ direktorius Valdemaras Misevičius skaičiuoja, kad per rajono Vietos veiklos grupę neįgaliųjų dienos centrui gauta 60 tūkst. eurų europinių lėšų, Panevėžio rajono savivaldybė savo biudžete tam surado dar 40 tūkst. eurų. Tačiau, direktoriaus teigimu, skelbti jau dveji viešieji pirkimai parodė, kad 100 tūkst. eurų patalpų rekonstrukcijai neužtenka – mažiausia konkursų dalyvių pasiūlyta kaina siekė 150 tūkst. eurų. Pasak V. Misevičiaus, šiuo metu ieškoma kitų finansavimo šaltinių, netgi prašoma prisidėti ir verslininkų: tapti socialiniais partneriais ir pagal galimybes paremti padovanojant langus, stogą ir pan.

Į aklavietę pakliuvę naujos įstaigos kūrėjai netgi svarstė surengti vietinę labdaros akciją.

Kad buvusi mokykla taptų patogi neįgaliesiems, ją teks rekonstruoti iš pagrindų: pritaikytas patekimas į pastatą, pakeistos durys, langai ir elektros instaliacija, įrengtos priešgaisrinės saugos priemonės, uždengtas naujas stogas, atnaujintas vandentiekis ir kanalizacija, pakeista šildymo sistema.

Atidarymas nukeliamas

Rajono Savivaldybės turtą – buvusį Kurganavos mokyklos pastatą – viešoji įstaiga perėmė 2018 metais patikėjimo teise po to, kai Savivaldybei pusantrų metų nepavyko jo parduoti. Kurganavai naujo šeimininko ieškota skelbiant net 11 aukcionų. Už pageidaujamą kainą neatsiradus pirkėjų, rajono valdžia nusprendė buvusioje mokykloje, stūksančioje karinio dalinio šaudyklos pašonėje, įrengti neįgalių žmonių dienos centrą. Jame galėtų lankytis suaugusieji nuo 18 metų. Nors iš pradžių svarstyta, kad tokį centrą galėtų steigti pati rajono Savivaldybė, visgi nuspręsta, kad paprasčiau to imtis viešajai įstaigai. Jos turi daugiau galimybių pritraukti ES ir kitų projektų lėšas.

„Tie, kurie su tuo nesusiduria, gal nelabai ir suvokia situacijos, bet kai negali palikti savo 40 metų vaiko, negalinčio būti vieno namuose, rūpestis nemenkas.“

V. Misevičius

„Labai tikėjausi, kad galėsime žmones į dienos centrą priimti jau birželį“, – sako V. Misevičius. Jo teigimu, jei verslas susidomės pasiūlymu prisidėti, naujoji įstaiga duris atvertų geriausiu atveju vėlyvą rudenį.

Direktorius pripažino nežinantis statistikos, kiek Panevėžio rajone asmenų, kuriems reikėtų tokių paslaugų, tačiau įsitikinęs, kad toks poreikis tikrai yra. Iš pradžių planuojama paslaugas teikti dešimčiai žmonių, vėliau tikimasi įstaigą plėsti. Kurganavoje planuojamos ir atokvėpio, trumpalaikės globos paslaugos.

Pagalba šeimoms

V. Misevičiaus teigimu, mokestis už galimybę dieną praleisti neįgaliųjų centre būtų kaip ir kitų socialinių paslaugų rajone – tam tikras procentas nuo žmogaus pajamų, o trūkstamą dalį iki paslaugos kainos sumokėtų Savivaldybė.

Iš pradžių įstaiga paslaugas teiktų tik Panevėžio rajono gyventojams, tačiau ateityje, jei būtų laisvų vietų, svarstytų ir klausimą dėl paslaugų teikimo neįgaliesiems iš kitų savivaldybių. V. Misevičius neabejoja, kad poreikis bus nemenkas.

„Neįgalųjį auginantys tėvai negali išeiti iš namų nei į darbo rinką, nei socialiai bendrauti. Tie, kurie su tuo nesusiduria, gal nelabai ir suvokia situacijos, bet kai negali palikti savo 40 metų vaiko, negalinčio būti vieno namuose, rūpestis nemenkas“, – sako būsimos įstaigos vadovas.

Anot jo, dienos centro paslaugos palengvintų tėvų padėtį. Dabar jie, prižiūrėdami neįgalius vaikus, negali net patys atsigulti į ligoninę, gydytis sanatorijoje ar tiesiog trumpam išvykti atostogų.

Komentarai

  • Ačiū Sekundei. Kai pastatysim- pakviesim į įkurtuves.

  • Kiekvieną kartą,kai miesto padangę nušviečia fejerverkų žiburiai ir po jų sklaidosi kartūs dūmai-pagalvoju: o kad taip tą sumą atidavus tiems,kurie be mūsų pagalbos net paeiti negali…Sėkmės geriesiems entuziastams.

  • O man gaila uždarinėjamų mokyklų. Ypač kaimuose. Ten jos tokios mažos ir jaukios – tikri vietos šviesuliai.

  • Manau, kad atsiras padorių žmonių, kurie parems taip reikalingą projektą

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų