Neįgalieji su visuomene draugystę mezga per kavą

Neįgalieji su visuomene draugystę mezga per kavą

 

Panevėžyje duris atvėrė pirmoji kavinė, kurioje lankytojus aptarnauja neįgalūs Jaunuolių dienos centro lankytojai.

Mokymosi tikslais šios įstaigos patalpose jau mėnesį veikiančioje kavinėje „Solidarumo kava“ neįgalieji skatina visuomenę priimti jų išskirtinumą.

Jaunuolių dienos centro vadovės Linos Trebienės teigimu, siekiama, jog ne tik neįgalus žmogus kuo efektyviai galėtų integruotis į bendruomeninę veiklą, bet ir visuomenė būtų arčiau neįgaliojo.

„Mes daug kalbame apie neįgalaus žmogaus integraciją į visuomenę, tačiau matome, jog toks modelis ne visuomet veikia. Norime sukurti atvirkštinį procesą, kai pas neįgalų žmogų ateina visuomenė“, – sako direktorė.

Pasak L. Trebienės, svarbiausia sunaikinti vis dar egzistuojantį barjerą tarp neįgaliųjų ir sveikųjų.

„Turintis negalią, o ypač proto, žmogus yra tikrai labai geras. Jis tikras, be kaukių. Jie taip pat yra įdomūs pašnekovai, dėl to kviesime visuomenę kavos puodelio ir pašnekesiui apie gyvenimą, nuotaiką, gamtą, orą – bet ką“, – sakė centro vadovė.

Pasivaišinti neįgaliųjų išvirtos kvapios kavos puodeliu ar pasistiprinti jų pačių rankomis ruoštais gardėsiais yra laukiami visi. Ypač į vienintelę mieste tokią kavinę kviečiami jaunieji panevėžiečiai.

„Esame jauni žmonės ir norime bendrauti su jaunimu, taip pat dėti pastangas, kad jauno žmogaus požiūris taptų kitoks“, – pabrėžė L. Trebienė.

Jaunuolių dienos centre jau mėnesį veikiančioje kavinėje neįgalieji verda kavą, vaišina savo gamintais gardėsiais, bet, svarbiausia, kviečia įdomaus pokalbio.

Įgūdžiai ateičiai

Patys neįgalieji žinią apie ketinamą atidaryti kavinę priėmė labai džiugiai ir geranoriškai – netgi susipirko reikalingą aprangą, kad būtų kuo labiau panašūs į profesionalius barmenus.

Šiuo metu centrą lanko apie 70 neįgaliųjų, kurių amžius svyruoja nuo 18 iki 43-ejų. Visi jų didesniu ar mažesniu indėliu prisideda prie kavinės veiklos, tačiau, kaip sakė vadovė, pagrindinę iniciatyvinę grupę sudaro šeši asmenys.

Jaunuolių dienos centre netrūksta savanorių ne tik iš Panevėžio, bet ir čia besipraktikuojančių užsieniečių. L. Trebienė sako, savanoriai iš užsienio irgi prisideda prie kavinės veiklos, o į ją užsukusieji gali pabendrauti anglų, prancūzų, vokiečių, ispanų kalbomis.

„Įgūdžiai, kurių mokosi ir kurių dirbdami kavinėje įgis, Jaunuolių dienos centro lankytojams ateityje gali labai praversti. Galbūt atsiras verslo atstovų, kurie norės juos įdarbinti būtent tokioje srityje“, – mano direktorė.

Šiuo metu Jaunuolių dienos centre veikia ir darbo studija, kurioje neįgalieji mokosi įvairių darbinių įgūdžių. Įstaiga yra sudariusi sutartis su dviem socialiai atsakingomis įmonėmis. Vienai jų centro lankytojai ruošia pakuotes, o kitai skaičiuoja ir rūšiuoja produkciją.

„Visa tai yra nukreipta tam, kad proto negalią turintis žmogus įgautų darbinių įgūdžių, atsakomybės, mokėtų darbą atlikti nuo pradžių iki galo, vėliau gebėtų eiti į darbo rinką ir būti naudingas miesto visuomenėje“, – sakė L. Trebienė.

Idėja iš Nyderlandų

Nors Lietuvoje įprastai neįgalieji dirba monotoniškus darbus, kuriuose mažai kontakto su kitais, vis dėlto jau skinasi kelią ir kitokio užimtumo idėjos. Vilniuje prieš keletą mėnesių duris pravėrė pirmasis restoranas Lietuvoje – blyninė, kurioje padavėjais, pagalbininkais virtuvėje įdarbinti neįgalieji. Idėjos sumanytojas ir restorano savininkas olandas Timas van Vijkas. Šią idėją verslininkas atsivežė iš Nyderlandų. Tėvynėje T. van Vijkas dirbo mentoriumi kepykloje, kurioje dar dirbo apie 20 žmonių, turinčių negalią.

Galerija

 

Komentarai

  • Su balandzio pirmaja! 🙂

    • Buvau ten… Jauku, šilta, nuoširdu… Šaunuoliai

  • Begalinės šilumos yra visų mylima Lina! Nuo seniai.

  • Taip taip, 5-oji gimnazija jau derina datas, daug norinčių pas jus apsilankyti moksleivių. Ateisime ir ne kartą. Jau laukiame susitikimo ateinantį antradienį. Gyvuokite.

  • Kodel nera adreso?

  • Labai prasau parasyti adresa

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų