(BNS nuotr.)

Nebylės atnešė grėsmingą žinią

Nebylės atnešė grėsmingą žinią

Į šalių, kuriose nustatytas paukščių gripas sąrašą įtraukta ir Lietuva. Nuo kovo 1-osios naminius paukščius draudžiama laikyti lauke.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad  Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute šešioms gulbėms nebylėms buvo patvirtintas labai patogeniškas paukščių gripo virusas H5N8. Toks virusas Lietuvoje nustatytas pirmą kartą.

Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas- valstybinis veterinarijos inspektorius Žydrūnas Vaišvila mano, kad, greičiausia, tai nebus vienintelis atvejis. Nustačius užkratą , grėsmė paukščių gripui išplisti visoje Lietuvoje labai didelė. Šis virusas plinta labai lengvai.

Pranešama ir apie trims gulbėms nustatytą paukščių gripo virusą H5N8 Kaliningrado srityje, Rusijoje.

Nuo kovo 1-osios naminius paukščius draudžiama laikyti lauke. Paukščių augintojai raginami laikytis ir kitų saugumo reikalavimų.

„Anksčiau tie reikalavimai buvo tik rekomendacinio pobūdžio, o dabar jų  laikytis būtina“, – sako Ž. Vaišvila.

Tiesa, visą laiką paukščius laikyti tvartuose nereikalaujama, tačiau į lauką juos išleisti galima tik tuomet kai lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu.

Gulbės, kurioms nustatytas paukščių gripas, rastos nugaišusios  Kaune, Nemuno upėje. Apie upės pakrantėje pastebėtą leisgyvę gulbę pranešė ten vaikščiojęs žmogus. Veterinarijos specialistams atvykus į nurodytą vietą, šalia kritusios gulbės rastos dar penkių gulbių gaišenos.

Grėsmė, kad atšilus orams virusas gali būti perneštas su migruojančiais paukščiais didelė, todėl tiriami visi rasti nugaišę vandens paukščiai.

Pavojus, kad paukščių gripas pasieks ir Lietuvą buvo numatomas, juk nuo praėjusių metų rudens nustatyta daugiau kaip 850 susirgimo židinių naminių paukščių laikymo vietose visoje Europoje.

Paukščių gripo atvejai jau kurį laiką registruojami aplinkinėse Europos Sąjungos valstybėse. Dėl šios ligos jau sunaikinta apie 7,5 milijonus paukščių.

Kaip sako Ž. Vaišvila, dabar svarbiausia, kad Lietuvoje pirmą kartą nustatytas virusas nepersiduotų naminiams paukščiams. Nors virusas labai pavojingas sparnuočiams,  žmonėms grėsmės jis nekelia.

Valstybinis veterinarijos inspektorius pabrėžia, kad paukščių augintojai patys turėtų suprasti apie kilusį pavojų. Į kiekvieną kiemą tikrintojai neužsuks, nei protokolais, nei baudomis visų nesudrausmins.

Žmonės turėtų būti sąmoningi ir stengtis bendromis jėgomis apsisaugoti nuo šios pavojingos, didelius nuostolius nešančios ligos. Kiekvienas paukščių augintojas pastebėjęs, jog sparnuočiai mažiau lesa, geria, mažiau deda kiaušinių, du ar daugiau paukščių nugaišta vienu metu – turėtų sunerimti.

Paukščių laikytojai privalo: nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių vandens laikomiems naminiams paukščiams girdyti, laikyti naminių paukščių pašarą taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų.

Apie pastebėtą naminių paukščių sirgimą ar gaišimą nedelsiant informuoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinius padalinius.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų