P. Židonio nuotr.

Įžeidūs komentarai atvedė į teismą

Įžeidūs komentarai atvedė į teismą

Socialiniame tinkle papilta piktų komentarų lavina panevėžiečiui gali užtraukti ne tik teistumą, bet ir paploninti kišenę ne vienu tūkstančių eurų.

Panevėžio apylinkės teismas atvertė bylą, kurioje Kęstutis Krikščiūnas kaltinamas socialinio tinklo populiariose paskyrose skleidęs melą apie Panevėžio merą Rytį Račkauską.

Purvo lavina ant mero socialiniame tinkle buvo išpilta pernai birželį ir liepą. Keliose būrius sekėjų turinčiose populiariose paskyrose pasirodė komentarai apie R. Račkauską, praeityje buvusį aktyvų antivalstybinės SSSR jaunimo organizacijos veikėją.

Tokius dalykus apie save perskaitęs, Panevėžio meras kreipėsi į prokuratūrą.

Ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto, melagingos informacijos ir asmenį žeminančios informacijos paskleidimo internete atlikę pareigūnai nustatė, kad komentarus vieną po kito galėjo rašinėti K. Krikščiūnas. Iš jo buvo paimtas kompiuteris. Ikiteisminio tyrimo metu panevėžietis ir pats neneigė į teismą jį atvedusių komentarų autorystės. Galop byla pasiekė teismą.

Netoleruos šmeižto

Bylos duomenimis, K. Krikščiūnas kaltinamas, jog tyčia R. Račkauską įvardijo kaip komjaunimo, tai yra antivalstybinės SSRS visuomeninės politinės jaunimo organizacijos, veikusios 1918–1991 m., vadovaujamos ir kontroliuojamos Sovietų Sąjungos komunistų partijos, nariu ir lyderiu, taip paskleidė apie merą tikrovės neatitinkančią informaciją, savo turiniu ir kontekstu paniekinančią bei žeidžiančią jo garbę ir orumą bei sudarančią prielaidas pakirsti pasitikėjimą juo ne tik kaip asmeniu, bet ir Panevėžio miesto meru.

„Deja, šiandien viešojoje erdvėje matome daug melo, pykčio, elementaraus juodinimo, kuris peršamas kaip nuomonė. Tačiau viskas turi ribas. Negaliu toleruoti ir netoleruosiu grubaus ir ciniško šmeižto. Melas nėra nuomonė, melas yra šmeižtas ir už jį numatyta atsakomybė“, – teigia R. Račkauskas.

Šmeižtu kaltinamas K. Krikščiūnas ir teismo posėdyje nesigynė rašęs komentarus. Paaiškinti tokio elgesio „Sekundės“ žurnalistams panevėžietis nepanoro.

„Viso gero. Labanaktis. Neturiu ką pakomentuoti“, – pareiškė po teismo posėdžio telefonu atsiliepęs panevėžietis.

Įvertino žalą

Purvais viešojoje erdvėje apdrabstytas Panevėžio meras padarytą neturtinę žalą įvertino 10 tūkst. eurų.
Merui teisme atstovaujančios advokatės Kristinos Vezbergaitės teigimu, svarbu ir tai, kad šmeižikiška, R. Račkauską kaip asmenį ir kaip merą žeminanti bei kompromituojanti informacija buvo paskleista įvairiose paskyrose, tarp jų ir turinčiose didelį – po keliolika ar kelias dešimtis tūkstančių sekėjų būrį.

„Panevėžyje yra 85 tūkst. gyventojų ir iš jų nemaža dalis seka miesto naujienas, žinomų asmenų paskyras, dėl to suprantama, kad ši informacija labai plačiai pasklido. Tai nebuvo privačiai parašytas vienas komentaras. Dėl to neturtinės žalos mastas gerokai didesnis nei parašant komentarą tarp draugų. Čia rašyta sąmoningai, suprantant, kad pamatys ir perskaitys daug asmenų“, – akcentuoja advokatė.

Ne vienoje populiarioje socialinio tinklo paskyroje komentarų pripylusiam K. Krikščiūnui gali tekti atlyginti merui moralinę žalą. P. Židonio nuotr.

Apdovanotas už darbą Lietuvai

Pasak K. Vezbergaitės, panašaus pobūdžio nusikaltimai viešojoje erdvėje Lietuvoje dabar ganėtinai paplitę: komentatoriai neretai nesuvokia žodžio laisvės reikšmės.

„Žodžio laisvė nėra vien sakymas to, ką nori. Įstatymai ir Žmogaus teisių konvencija draudžia piktnaudžiauti šita teise – skleisti melagingą informaciją, skelbti faktus, jų nepatikrinus. Šiuo atveju melaginga informacija apie merą buvo paskleista viešoje erdvėje, feisbuko paskyrose. Kaip žinoma, ypač šiuo, karantino, metu žmonės labai aktyviai dalyvauja tame paraleliame gyvenime ir bet kokia paskleista žinia paveikia daugelį“, – atkreipė dėmesį gynėja.
Advokatės teigimu, K. Krikščiūnas ne tik pažįsta merą jau daugelį metų, kai R. Račkauskas dar nėjo aukštų pareigų, bet kartu dalyvavo ir Sąjūdžio veikloje. Negana to, mero biografija viešai skelbiama Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapyje, galų gale R. Račkauskas, kaip asmuo, dalyvaujantis rinkimuose, turi prievolę viešai pateikti savo biografiją.

Antivalstybinės SSSR organizacijos aktyvistu apšauktas meras yra apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu, taip pat Baltijos asamblėjos medaliu, Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos II laipsnio medaliu „BUVOME, ESAME, BŪSIME“.

„Tokie apdovanojimai skiriami žmonėms, kurie aktyviai dalyvauja veikloje už nepriklausomą Lietuvą. Akivaizdu, kad paskleista melaginga, šmeižianti informacija žeidžia žmogų, kuris savo gyvenimą pašventė nepriklausomai Lietuvai“, – sako K. Vezbergaitė.

Dėl plačiai paskleistos šmeižikiškos informacijos meras nėra sulaukęs atsiprašymo. Neištrinti ir patys komentarai, kas, pasak K. Vezbergaitės, rodo, kad autorius dėl jų nesigaili.

Teismas sprendimą skelbs po poros savaičių.

 

Galerija

Komentarai

 • Tiesa ne melas nepaneigsi.

 • Ar po teismo meras bus labai garbingas?

  • Bus atsiskaityta su nuolatiniu pamazgų pylėju.

   • Atsakyti
 • visiskas briedas, jau ribojama zodzio laisve. Isizeide kad komjaunuoliu pavadino…

  • O kokio velnio vadinti? Kai šuo neturi kuo užsiimti, ima laižyti kiaušus.

   • Atsakyti
  • At pats neįsižeistum,jei tamsta išvardintų tuom kuom nesi ir niekada nebuvau?Meras labai teisingai padarė,gal tai bus precedentas,ir ateityje prieš norėdami kažką apie bet kokį žmogų paskleisti kokią informaciją,tikrai bandys išsiaiškinti ar taip yra ištikrųjų

 • paskaitykit to kriksciuno komentarus feisbuke, zmogenas apsimelaves iki ausu, pila purva ant kitaip mastanciu, pabreziu ne diskutuoja o smeizia, taip kad apie kazkoki dmokratijos cenzuravima cia nera ir ko kalbeti, senai buvo laokas ponui truputi parodyti kas civilizuotoje visuomeneje galima o kas ne

 • .

 • Tu liezuvio kaulo nevaldanciu ne vienas yra.Viesoje erdveje pilna tokiu teiginiu:“Meras nusisamde viena brangiausiu advokatu kovai su savo miesto bendruomene,del savo svylancios uodegos issukimo.Kitas pasisakymas:Zmogus,kuriam valdzia nori patiketi 20mln eur,neteisetoms statyboms“.“Meras ir administracijos direktorius nusprende kino teatra nugriauti“.Cia tik trupineliai is Garso nekomercinio kino gynejos pasisakymu

 • Reiktu dar sinoptikams- meterologams iskelti bylas už melavima

Rodyti visus komentarus (10)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų