Nuo Lietuvos sienos vakciną lydėjo policijos ir „Aro” pajėgos. Tokių saugumo priemonių imtasi atsižvelgiant į kitose šalyse pasirodžiusias žinutes apie galimas akcijas, užpuolimus. Nors Lietuvoje konkrečių grasinimų nebuvo, visgi imtasi visų saugumo priemonių, kad tokių incidentų būtų išvengta.
Visose didžiosiose Lietuvos gydymo įstaigose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje skiepijimas prasidės tuo pačiu metu – gruodžio 27-ąją, 8 val.
Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas sušauktoje spaudos konferencijoje teigė, jog visas 975 dozes numatyta sunaudoti per sekmadienį. Tam parengtas ir suderintas skiepų planas, paruoštos saugios vakcinos laikymo sąlygos, tinkamai parengtos skiepijimui skirtos septynios patalpos, sudaryti ligoninės darbuotojų sąrašai ir eiliškumas, apmokyti skiepijimą atliksiantys ligoninės darbuotojai.
Gautosios vakcinos laikomos specialiuose šaldytuvuose. Ligoninė įsigijo ir pusę tonos ledo, kad, atsitikus nenumatytam atvejui ir šaldytuvams neveikiant, būtų užtikrinta vakcinai reikalinga 70-80 laipsnių šalčio temperatūra.
Pagal patvirtintą planą, pirmiausia bus skiepijami COVID–19 skyriuose dirbantys darbuotojai (medikai, slaugytojai, slaugytojų padėjėjai, pagalbiniai ir kiti darbuotojai), darbuotojai, dirbantys Reanimacijos ir intensyviosios terapijos, Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyriuose, politraumų bei insulto ir infarkto klasteriuose bei kituose padaliniuose dirbantys darbuotojai, kuriems yra padidinta kontakto su COVID–19 liga sergančiais pacientais rizika.
„Panevėžyje sergamumas COVID-19 Lietuvos vidurkį viršija du kartus, todėl labai svarbu sukurti vadinamąjį bandos imunitetą. Jeigu skaičiuotume jau persirgusius darbuotojus ir tuos, kurie sekmadienį pasiskiepys, turėsime apie 70 proc. siekiantį imunizacijos slenkstį. Tai bus pakankami skaičiai, kad galėtume toliau teikti savo paslaugas, nes ir be COVID-19 turime pacientų, kuriems reikalinga skubi medicininė pagalba“, – sakė A. Skorupskas.
Pasak Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovo, skiepijimas yra savanoriškas, tačiau reikia suprasti, kad jis – labai svarbi šio sunkaus pandeminio laikmečio realybė ir puiki galimybė apsaugoti save bei kitus nuo klastingos ir vis plintančios COVID–19 infekcinės ligos. Tik pasiskiepijus didesniai daliai ligoninės darbuotojų, pavyks užtikrinti, kad šios pandemijos metu nepritrūks žmogiškųjų išteklių. Gruodžio 23-iosios duomenimis, Respublikinėje Panevėžio ligoninėje serga per 320 medikų ir medicinos personalo.
„Medikai nėra kažkokie išskirtiniai. Yra tokių, kurie skiepytis nenori, tai yra kiekvieno laisvas pasirinkimas. Bet tai vienintelis raktas į normalų gyvenimą. Pastarosiomis savaitėmis situacija labai įtempta, medikai dirba išties sudėtingomis sąlygomis. Šis periodas – pats sunkiausias ir jis laikysis dar bent dvi savaites. Kai medikai įgis imunitetą, nebus tiek daug sergančiųjų, lengviau pavyks sustyguoti darbus. Patį didžiausią smūgį jau atlaikėme, bet mūsų achilo kulnas vis dar lieka personalo, ypač reanimatologų bei slaugytojų, trūkumas“, – teigė A. Skorupskas.
Pasak ligoninės vadovo, antruoju skiepu, po kurio susiformuoja pilnas imunitetas, ligoninės darbuotojai bus skiepijami po 21 dienos nuo pirmosios vakcinacijos. Kiekvieną savaitę ligoninė tikisi sulaukti vakcinų papildymo.
Pirmuoju etapu Lietuvoje paskiepijus sveikatos priežiūros įstaigose dirbančius medikus, antruoju etapu vakcinos bus skiriamos palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančių gydymo įstaigų darbuotojams ir pacientams.
„Jeigu šia vakcina skiepijasi didžiausių valstybių prezidentai, karaliai ir karalienės, vadinasi, ji yra visiškai saugi. Laimėti milijoną loterijoje yra didesnė tikimybė nei sulaukti skiepo šalutinės reakcijos“, – sakė A. Skorupskas.
Šiuo metu Respublikinėje Panevėžio ligoninėje gydomi 128 COVID-19 sergantys pacientai, 17 jų – reanimacijoje, 7 intubuoti, devyniems taikoma deguonies terapija.