Panevėžys buvo vienintelis didmiestis, kuris dar pernai nusprendė suteikti transporto lengvatą ir onkologiniams ligoniams. Visgi Aukštaitijos sostinė buvo ir vienintelė iš 11 savivaldybių, šiems keleiviams suteikusi tik 50 proc. nuolaidą. P. ŽIDONIO nuotr.

Naujais metais – nauja lengvata

Naujais metais – nauja lengvata

Onkologiniai ligoniai nuo kitų metų visoje šalyje galės autobusais važiuoti pigiau.

Nors Panevėžyje tokia lengvata galioja jau daugiau nei metus, tačiau trečdaliu mažesnė, nei neseniai įtvirtinta įstatymu.

Pigesnis bilietas

Transporto lengvatų įstatymo pataisos numatė, kad nuo sausio 1 dienos 80 procentų transporto lengvata autobusais ir troleibusais galės pasinaudoti asmenys, kuriems gydyti nuolat reikalinga hemodializė, ir juos lydintieji, taip pat sergantieji onkologinėmis ligomis.

Panevėžyje jau kurį laiką 80 procentų lengvata taikoma ligoniams, kuriems nuolat reikalinga hemodializė, ir juos lydintiems asmenims.

Tačiau onkologiniai ligoniai, turintieji POLA – Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos – kortelę, galėjo pasinaudoti tik 50 procentų lengvata. Tokią kortelę Panevėžyje turi apie 800 gyventojų.

Nuo Naujųjų ir šie asmenys už autobuso bilietą mokės 20 procentų.

Rėmė mažuma

Panevėžys buvo vienintelis didmiestis, kuris dar pernai nusprendė suteikti transporto lengvatą ir onkologiniams ligoniams. Visgi Aukštaitijos sostinė buvo ir vienintelė, jiems suteikusi tik 50 procentų nuolaidą.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos POLA kortelės projekto vadovės Jolitos Vyšniauskienės teigimu, vos 11 šalies savivaldybių šiems ligoniams taiko transporto lengvatą. Dauguma jų suteikia 80 procentų, o Raseinių, Ukmergės, Elektrėnų rajonų savivaldybėse viešuoju transportu onkologiniai ligoniai važinėja nemokamai.

„Tikrai ne visi onkologiniai ligoniai turi neįgalumą, todėl šiai grupei nuolaida ypač reikalinga.“

J. Vyšniauskienė

Be to, pasak J. Vyšniauskienės, Jonavos rajono savivaldybė lengvatą nustatė net ir lydinčiam asmeniui – apskaičiavo, kad savivaldybė dėl to nepatiria didelių sąnaudų.

Tačiau dalis savivaldybių, sulaukusios prašymo dėl lengvatos viešajam transportui, asociacijai atrašė, esą negalinčios jos suteikti, mat ši būtų per didelė našta biudžetui.

„Labai smagu, kad nuo Naujųjų metų lengvata bus taikoma visiems onkologiniams ligoniams visoje šalyje“, – sako projekto vadovė.

J. Vyšniauskienės teigimu, svarbu ir tai, kad iki šiol savivaldybių nustatytos lengvatos galiojo daugiausia tik miesto ir priemiestiniam transportui, o dabar ji bus taikoma ir tarpmiestiniams maršrutams.

Iki galo neišspręsta

Kiek šiuo metu sergančių onkologinėmis ligomis žmonių turi neįgalumą ir dėl jo naudojasi transporto lengvatomis, asociacija duomenų neturi.

„Tikrai ne visi onkologiniai ligoniai turi neįgalumą, todėl šiai grupei nuolaida ypač reikalinga“, – sako J. Vyšniauskienė.

Anot jos, šiuo metu apie 18 000 sergančiųjų onkologinėmis ligomis turi POLA kortelę, tačiau šalyje tokių ligonių yra daugiau nei 100 000. Kol kas nėra aišku, koks dokumentas patvirtintų žmogaus teisę į lengvatą. Jos teigimu, Sveikatos apsaugos ministerija sutinka, kad tai būtų POLA kortelė, bet kitos ministerijos kol kas savo sprendimų neišsakė.

Komentarai

  • Tai labai didele ir svarbi parama sergantiesiems.Belieka Pola vadovams ir visiems prisidejusiems prie šio gero darbo,pasakyti-didelis ir nuoširdus Jums ačiū.

    • pola kortele kainuoja 10 euru nario mokestis paskaiciavus kazi ar apsimokes

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų