Pajuostyje iškilsianti aviacinio kuro bazė aprūpins kuru Šiauliuose dislokuotus NATO naikintuvus. SCANPIC nuotr.

NATO naikintuvus „girdys“ prie Panevėžio

NATO naikintuvus „girdys“ prie Panevėžio

Apie tai, kad prieš kelias dešimtis metų į Panevėžio pačioje pašonėje esančio Pajuosčio karinę teritoriją riedėjo traukiniai, dabar liudija tik užsilikę nebaigti ardyti geležinkelio bėgiai, kertantys asfalto kelią, iš Panevėžio vedantį į Trakiškį.

Tačiau jau visai netrukus šia geležinkelio atšaka traukiniai vėl pajudės. Ja bus gabenamas kuras į Pajuostyje planuojamą statyti strateginį NATO objektą – aviacinio kuro bazę.

Šioji Pajuosčio karinio dalinio teritorijoje turėtų iškilti jau po pusantrų metų.

Į šią bazę kuras bus vežamas traukiniais iš Mažeikių rajone esančios „Orlen Lietuva“ naftos perdirbimo įmonės per Panevėžį, o nuo jo – per atstatytą geležinkelio atšaką, vesiančią iki pat Pajuosčio.

Nepakanka kuro saugyklų

Aviacinio kuro bazės Panevėžio pašonėje statyboms NATO skiria daugiau nei 10 milijonų eurų.

O sovietmečiu nutiestą, tačiau stojus nepriklausomybei išardytą geležinkelio atšaką imasi atkurti pati Lietuva. Planuojama 3,2 kilometro geležinkelio ruožą nuo Panevėžio iki Pajuosčio atstatyti apytikriai už 3,5–4,5 mln. eurų.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas neveikiančios geležinkelio atšakos nuo Panevėžio iki Pajuosčio atstatymą yra įvardijęs kaip vieną iš pagrindinių šiandienių karinių poreikių.

Krašto apsaugos viceministro Viliaus Semeškos teigimu, dar praeitoje kadencijoje, kai krašto apsaugos ministro pareigas ėjo Raimundas Karoblis, NATO štabas kėlė klausimą, kad Lietuvos oro erdvę saugančioms šalia Šiaulių dislokuotoms sąjungininkų karinėms oro pajėgoms nepakanka ten esančių kuro saugyklų.

Tad iškelta idėja aviacinio kuro bazę statyti šalia Panevėžio esančiame Pajuostyje, kur taip pat įsikūręs karinis dalinys.

„Pajuosčio kuro bazės tikslas – aviaciniu kuru aprūpinti Šiaulių karinių oro pajėgų bazę“, – teigė viceministras.

Viliaus Semeškos tvirtinimu, aviacinio kuro bazė Pajuostyje turi stovėti jau 2024-aisiais. K. PANSEVIČ nuotr.

Viliaus Semeškos tvirtinimu, aviacinio kuro bazė Pajuostyje turi stovėti jau 2024-aisiais. K. PANSEVIČ nuotr.

Statybas spartina karas

V. Semeškos tvirtinimu, aviacinio kuro bazė Pajuostyje turi atsirasti jau 2024-aisiais, tad jai pastatyti skirta pusantrų metų.

Statybos finansuojamos iš NATO biudžeto.

Per tą patį laiką savojo biudžeto lėšomis Lietuva įsipareigojo atstatyti kitados veikusią geležinkelio atšaką nuo Panevėžio iki Pajuosčio.

„Norimą atstatyti atšaką mačiau gyvai. Reikia pripažinti, ji apleista, bėgiai išardyti, bet išlikęs pats geležinkelio pylimas. Tą įvertinus, galima teigti, kad geležinkelio atstatymas daug laiko neužims, finansinių sąnaudų taip pat itin daug nepareikalaus“, – mano V. Semeška.

„NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas ir JAV prezidentas Dž. Baidenas ne sykį yra užtikrinę, kad NATO sąjungininkai kausis dėl kiekvieno valstybių, priklausančių šiai karinei organizacijai, centimetro. Pajuosčio aviacinio kuro bazės statybos bus dar stipresnis pasirengimas neleisti, kad iš mūsų atimtų tą centimetrą.“

V. Semeška

Viceministras pabrėžė, kad ilgai netrukus Pajuostyje turinčių prasidėti aviacinio kuro bazės statybų bei geležinkelio atšakos atstatymą paspartino Rusijos pradėtas karas Ukrainoje.

Pasak V. Semeškos, statant, o drauge įtvirtinant karinius objektus, siekiama užtikrinti Lietuvai, o drauge ir visoms NATO sąjungininkėms saugumą.

„Šiuo metu Susisiekimo ministerija atlieka vadinamuosius namų darbus prieš atnaujinant Panevėžio–Pajuosčio geležinkelio atšaką. Kitos suinteresuotos būsiančios atšakos atstatymo pusės – Krašto apsaugos ministerija, „Lietuvos geležinkeliai“, taip pat šalies Vyriausybė“, – teigė V. Semeška.

Į Pajuosčio karinę teritoriją po metų kitų vėl dardės aviacinį kurą gabenantys traukiniai – už keletą milijonų eurų planuojama atstatyti sovietmečiu čia ėjusią geležinkelio atšaką. P. ŽIDONIO nuotr.

Į Pajuosčio karinę teritoriją po metų kitų vėl dardės aviacinį kurą gabenantys traukiniai – už keletą milijonų eurų planuojama atstatyti sovietmečiu čia ėjusią geležinkelio atšaką. P. ŽIDONIO nuotr.

Užtikrins ypatingą saugumą

Pajuostyje iškilsianti aviacinio kuro bazė – strateginės reikšmės karinis objektas.

Jis, pasak V. Semeškos, reikalingas tinkamam karo aviacinės technikos aprūpinimui.

Viceministras aiškino, kad bazė Pajuostyje būtina logistiniu požiūriu. Tą įvertinusi NATO skiria lėšų jos statyboms.

„Visi girdėjome, kad NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, taip pat ir JAV prezidentas Džo Baidenas ne sykį yra užtikrinę, kad NATO sąjungininkai kausis dėl kiekvieno valstybių, priklausančių šiai karinei organizacijai, centimetro. Tad Pajuosčio aviacinio kuro bazės statybos bus dar stipresnis pasirengimas neleisti, kad būtume užpulti ir kad iš mūsų atimtų tą centimetrą“, – patikino V. Semeška.

Anot viceministro, pastačiusi strateginį objektą – aviacinio kuro bazę, NATO atitinkamai ją ir saugos.

O tai reiškia, kad arčiausiai Pajuosčio esančios Dembavos ir kiti apylinkių gyventojai bus labiausiai apsaugoti.

„Su šiomis statybomis į Lietuvą ateina ne tik aviacinio kuro bazei pastatyti reikalingi 10 milijonų. Kai bazė pradės veikti, atsiras naujų darbo vietų, vyks veikla“, – tikino viceministras.

Komentarai

  • Pritariu Pjuostes aviacinio kuro bazei.

  • Aš nepritariu Pajuostės aviacinio kuro bazei.

  • Vieni okupantai išskrido, kiti atskrido. Kaip suprantu ramybės nebus.

  • Niekaip nesuprantu – lėktuvų aerodromas Šiauliuose, traukiniais veš iš Mažeikių per Šiaulius į Panevėžį, po to vėl atgal į Šiaulius. Koks „genijus“ galėjo tokią nesamonę sugalvoti. Tai ir statykit tą bazę prie Šiaulių

    • Toks pat genijus komentuoja , kaip galim viską vienoje vietoje laikyti ? Nesupranti nekomentuok ,kad tik šudą parašyti svarbu

      • Atsakyti
  • Reikėjo prižiurėti seniai palikta be priežiūros Pajuostės areodromą.O kad ruošiama atnaujinti-pritariu.

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų