Našlaičius priglaus dėdžių šeimos

Našlaičius priglaus dėdžių šeimos

Po Lietuvą sukrėtusio įvykio, kai lapkričio pradžioje nusižudė Panevėžio rajone gyvenusi 35-erių daugiavaikė motina, šešis jos vaikus šiuo metu augina svetimi. Tačiau našlaičių gyvenime matyti permainų.

Tris vaikus pageidauja globoti mirusiosios brolio šeima, dar vieną našlaitį pasirengęs globoti kitas dėdė. Du patys mažiausieji, tikėtina, bus atiduoti tėvystės įgūdžių besimokančiam jų tėvui.

Šešių vaikų mama, septintojo besilaukusi Alma (vardas pakeistas), artimiesiems pasakiusi, kad nemato ateities be savo vaikų, nusižudė iškart po Vėlinių.

Jos motina Vilma kaltina, kad tokiam poelgiui dukrą pastūmėjo socialinių darbuotojų pranešta žinia, kad iš jos, kaip nesugebančios pasirūpinti savo atžalomis, jie bus paimti.

„Raudojo pas mane atvykusi dukra, sielojosi, kad visi šeši jos vaikai bus įvaikinti svetimų žmonių ir išvežioti po užsienius, įspėjo, kad tikrai nusižudys. Kartu su ja teko laidoti ir septintąjį vaikutį, kurį nešiojo po širdimi“, – su ašaromis kalba mirusiosios mama.

Panevėžio rajone gyvenanti Vilma tvirtina, kad jos dukra nevartojo alkoholio, tačiau į vaiko teisių gynėjų akiratį buvo patekusi kaip stokojanti socialinių įgūdžių.

Vilma neslepia: valstybė stengėsi padėti jos daugiavaikei dukrai. Šeimai buvo suteiktas gyvenamasis plotas, parūpinta ir baldų.

„Bet dukra man nuolat bėdojo, kad tie socialiniai darbuotojai, kurie sakydavo ateinantys padėti, elgdavosi pernelyg griežtai. Dukrą tai skaudino, ji netgi jautėsi persekiojama. Labai įskaudinta pasijuto kartu su vaikais nuvežta į Panevėžio rajone veikiančią globos įstaigą, kurioje buvo stebima, kaip ji rūpinasi vaikais. Iš tos įstaigos atvažiavusi pas mane dukra ir pasisakė, kad jos vaikus žada atiduoti auginti svetimiems. Tokios žinios ji ir neatlaikė“, – rauda Vilma.

Globą dalinasi šeima

Vilma vardijo, kad, mirus dukrai, našlaičiais liko šeši vaikai, vyriausiam – 15, mažiausiam – vos dveji.

Kartu su mama palaidotas 28 savaites po širdimi nešiotas septintasis jos vaikutis.

„Labai norėčiau pasiimti globoti našlaičiais likusius anūkus. Užauginau aštuonis savo vaikus, užauginčiau ir šešis anūkėlius. Bet net mano pačios vaikai sako, kad dabar globėjams keliamos labai griežtos sąlygos ir man neduotų jų auginti. Jau vien dėl to, kad mano namuose nėra nei vandentiekio, nei kanalizacijos“, – pasakoja Vilma.

Anot jos, gausioje šeimoje sutarta, kad tris našlaitėmis likusias mergaites į savo šeimą priims dėdė, gyvenantis Panevėžio rajone. Našlaitį berniuką augins kitas dėdė, įsikūręs Joniškio rajone.
„Pačius mažuosius vaikelius, kurių vienam dveji, kitam – treji metukai, auginti nori jų tėvas, buvęs dukros sugyventinis“, – pasakoja našlaičių močiutė.

Jai, užauginusiai aštuonis savo vaikus, septynis sūnus ir vieną dabar mirusią dukrą, šiuo metu 55-eri.

Vilma tvirtina, kad ir būnant tokio amžiaus jai užtektų jėgų pasirūpinti mažyliais. Paklausta, ar ėmėsi žygių dėl vaikų globos, teigė dar nieko nedaranti, bet jų imsis, jei valstybė našlaičių nepatikės tikram tėvui.

Moteris džiaugiasi, kad visos jos atžalos yra puikūs žmonės.

Apie mirusią dukrą ji kalba kaip apie jautrią, mylėjusią vaikus. Gedinti motina apgailestauja dėl netinkamų dukros pasirinkimų – pastaruoju metu ji kentėjo gyvendama su mažųjų vaikų tėvu.

Laukia komisijos verdikto

„Sekundė“ bendravo su Panevėžio rajone gyvenančia vieno iš šešių našlaičių dėdės žmona Rasuole.
Ši patikino, kad jų šeima parašiusi prašymą auginti tris mirusios giminaitės dukras.

Rasuolė sakė su vyru ir dirbantys, ir auginantys dvi savo mergaites, kurioms – treji ir šešeri metai.
„Parašę prašymus tapti našlaičių globėjais, turėjome pateikti medicinines pažymas, patvirtinančias, kad galime globoti vaikus. Dabar laukiame komisijos, kad įvertintų buitines mūsų namų sąlygas. Manome, kad sąlygos tikrai neblogos, tad leidimą globoti dukterėčias turėtume gauti“, – tikisi moteris.

Po šių procedūrų laukia teismas, kuris ir turėtų pripažinti šeimą trijų našlaičių globėjais. Dar vieną mirusios moters sūnelį, pasak Rasuolės, imasi globoti Joniškio rajone gyvenanti jos vyro brolio šeima.

Ne kartu, bet su artimaisiais

„Žinau, kad pačius mažiausius vaikučius pasirengęs auginti jų tėvas. Jeigu vaikai nebūtų patikėti jam, tapti mažylių globėjomis pageidauja ir jo seserys. Tad visi vaikai augtų, nors ir ne kartu, bet su artimaisiais“, – sako Rasuolė.

Ji teigė žinanti, kad Panevėžio rajone gyvenantis mažylių tėvas lanko tėvystės įgūdžių tobulinimo kursus.

„Gal ir nebūtų tų vaikų išvežę į užsienius, bet to labiausiai bijojo jų mama“, – dėmesį atkreipė Rasuolė.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pasiteiravus apie šešių našlaičių iš Panevėžio rajono ateitį, Viešųjų ryšių ir komunikacijos skyriaus vedėja Alina Žilėnaitė patikino, jog, saugant vaikų asmens duomenis, tarnyba neturi teisės suteikti apie juos informacijos.

Anot vedėjos, pats įvykis, kai mama našlaičiais paliko šešis vaikus, vertinamas kaip itin skaudus.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų