Namus papuošė tūkstančiai margučių

Namus papuošė tūkstančiai margučių

Panevėžyje bent dvi vietos, artėjant Velykoms, tampa savotiškais traukos centrais. Nebe pirmus metus panevėžiečiai plūsta prie daugiabučio Kniaudiškių gatvėje ir individualaus mūrinuko Vydūno gatvėje pasigrožėti šventinėmis puošmenomis – tūkstančiais margučių išpuoštais medžiais.

Atėjusieji juos fotografuoja ir patys prie šių grožybių nori įsiamžinti.

Įvairiausiais raštais išmargintų velykinių puošmenų ir vienoje, ir kitoje vietoje sukabinta tūkstančiai. O jas sukūrė dvi viena kitos nė nepažįstančios auksarankės.

Pražydo alyva

Kniaudiškių gatvėje po senjorės Vitalijos Juškienės buto langais auganti kadaise jos pačios pasodinta alyva pražydo prieš Verbų sekmadienį. Šio nebemažo krūmo žiedai – net 1066 iš margaspalvių siūlų V. Juškienės per penkerius metus kruopščiai susukti margučiai.

Šiųmetėms Velykoms panevėžietė sako pagaminusi aštuonias dešimtis tokių margučių. Ant jos stalo tebeguli ir prietaisai tokiems kiaušiniams gaminti, ir siūlai, tad iki Velykų Vitalija nusiteikusi dar sukurti tokių išskirtinių margučių.

Jų gamybos procesas panašus kaip rišant kutus kepurėms ar šalikams. Iš popieriaus išsikirpusi savotišką ovalo formos karkasą, Vitalija popierių apvynioja siūlais, tuomet vieną tų siūlų pusę perkerpa, kitą suriša – ir išeina kiaušinis.

Kad jis būtų gražus, pūstas, tokį siūlų kiaušinį auksarankė šukuoja, kiek pavelia, o tuomet šis keliauja į jam parinktą vietą – ant alyvos.

„Ant alyvos krūmo, kuris jau – visas medis, tuos kiaušinius kabinau ir atsinešusi kopėčias, ir su vyro meškere kėliau. Paskui sugalvojau racionalizaciją – suimu į ranką keletą tokių siūlinių kiaušinių ir sviedžiu į alyvą. Kiaušiniai patys pakimba ant šakų“, – aiškino V. Juškienė. Ji džiaugiasi visais, atėjusiais pasigrožėti šiais margučiais. Besifotografuojantiems po jos langais pamojuoja ranka, šie Vitalijai atsako tuo pačiu.

Siūlinių margučių kūrėja mato ir tokių, kuriems labai rūpi nusikabinti po patikusią puošmeną.

„Paprašytų margučio, tikrai duočiau, tačiau jei pamatau, kad nori patys pasiimti, barbenu į langą“, – juokiasi panevėžietė.

Nutinka ir taip, kad pabudusi ryte ant alyvos neberanda iki tol akį džiuginusio margučio.

V. Juškienei lieka nusišypsoti pagalvojus, kad pakilusi audra nupūtė kiaušinį, nors ir puikiai žino, kad nei audros, nei vėjo nebūta.

Vitalija Juškienė daugiabučio kieme augančią alyvą papuošė daugiau nei tūkstančiu pačios sukurtų margučių iš siūlų. P. Židonio nuotr.

Priklausomybė nuo rankdarbių

V. Juškienę namiškiai, ypač anūkai, linkę vadinti baba Vitaliūne, o pati juokauja esanti priklausoma moteris, dargi narkomanė. Jos narkotikai, kurių galiai Vitaliūnė neatsispiria nuo vaikystės, yra siūlai.

Panevėžietė šypsosi, kad nebėra tiek sofų, kiek jos prinerta užtiesalų, nė tiek stalų, kiek primegzta servetėlių. Pačios nertais ir megztais drabužiais puošiasi pati, tokiais rūbais bando rengti ir anūkus. Jos buto sienos nukabintos pačios siuvinėtais paveikslais.

Ir siuvinėja Vitalija ant drobės atspaustą kūrinį, o nusipirkusi rankdarbių žurnalą, kuriame yra siuvinėjimo pavyzdys, perkuria jį baltoje drobėje.

Išsiuvinėti vieną paveikslą V. Juškienė užtrunka apie mėnesį.

„Man taip patinka siuvinėti, kad sykį net verdamos bulvės pridegė. Pradėjusi siuvinėti jas visai pamiršau“, – šypsosi Vitalija.

Šiemet laukdama Velykų, baba Vitaliūnė iš siūlų prikūrusi ir lietuviškos trispalvės, ir Ukrainos vėliavos spalvų margučių. Šiuos kurdama mintyse prašė, kad tik greičiau į karo siaubiamą šalį ateitų taika.

Rišdama margučius siūlus ji stengiasi suvynioti taip, kad juos sukarpius margutyje matytųsi tarsi gėlė, vabalas ar šiaip koks ornamentas.

V. Juškienė – suvalkietė, gimusi Vištytyje. Dar jame tebegyvendama kartą pamatė bukletą apie Panevėžį, kuriame jis buvo pavadintas malūnų miestu.

„Taip susidomėjau tais malūnais, kad baigusi Kalvarijos technikumą ir tapusi miltų gamybos technologe, atvykau dirbti į Panevėžio malūną. Daug metų malūnas veikė ten, kur dabar įkurtas „Romantic“ viešbutis. Sunkus tuomet buvo darbas malūne, jokios romantikos nejutome, tačiau išdirbau net 39 metus“, – pasakoja velykinių puošmenų kūrėja.

Aldonos Ladavičienės keli tūkstančiai margučių – apnerti, išdažyti ar kitaip išpuošti tuščiavidurių kiaušinių kevalai. P. Židonio nuotr.

Tūkstančiai tuščiavidurių margučių

O Aldona Ladavičienė savo namų kiemą Velykoms puošia tikrais vištų kiaušiniais. Visaip išmarginti, apnerti, margučių kompozicijomis tapę kiaušiniai – visi tuščiaviduriai. Šiųmetėms Velykoms Aldona primargino per pusę tūkstančio tokių margučių. O iš viso jų per keletą metų jų prigaminusi begalybę – tūkstančius.

Anksčiau Vydūno gatvėje esančių A. Ladavičienės namų kieme jos išmargintais kiaušiniais buvo apkabinėjama suaugusi obelis ir dvi obelaitės.

Šiemet kiemo vaizdas kitoks: margučių kompozicijos kabo ant obels, jų vėriniais nukabinta ir namo siena per abu aukštus.

„Tikrai ne vieno akį traukė ant obelaičių kaboję margučiai, bet atėjus gegužei tos obelaitės nustojo žydėti. Stebėjausi, kodėl medeliai nežydi, o vyras paaiškino, kad kabindami margučius sužalojome pumpurus. Tad šiemet obelaičių kiaušiniais nepuošėme, pakabinome suvertus ant namo sienos“, – pasakojo įspūdingai papuoštų namų šeimininkė.
Beje, tuos 500-us šiemet išmargintų ir sukabintų kiaušinių, kurių telikę kevalai, Ladavičių šeima valgė visus metus.
„Kepiau iš jų kiaušinienę, blynus, pyragus“, – aiškino moteris.

Gamindama kiaušinių lukštų ji nemušdavo – baltymą ir trynį išpūsdavo per skylutes. O per žiemą tuščiavidurius kiaušinius margino.

A. Ladavičienė irgi azartiška nėrėja bei mezgėja, jai nesinori iš rankų paleisti virbalų ar vąšelio. Beje, šiemet savo namų išorę panevėžietė išpuošė ne tik margučiais, bet ir pačios sukomponuotomis spalvingomis verbomis.

Pasižiūrėti margučių ir jų kompozicijų į Vydūno gatvę užsuka nemažai žmonių. A. Ladavičienę džiugina dėmesys, patinka, kad jos kūriniai žmonėms suteikia gerų emocijų.

Tiesa, atsiranda ir tokių, kurie į trapiąsias ant medžių siūbuojančias puošmenas išdrįsta paleisti akmenį. Kūrėja sako ir ant tokių nepykstanti, tik liūdna, kad yra žmonių, kuriuos grožis skaudina, kuriems norisi jį naikinti.

P. Židonio nuotr. 

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų