"Sekundės“ nuotr.

Namo – su pilnais vežimėliais prekių

Namo – su pilnais vežimėliais prekių

Gyvenimas karantino sąlygomis vienoms įmonėms reiškia sunkius laikus, kitoms – išaugusius pardavimus. Net ir pirmosiomis saviizoliacijos dienomis panevėžiečiai nenustojo šturmuoti parduotuvių.

Prekybininkai tikina, kad ir gamintojai, ir tiekėjai dirba įprastu režimu, o lentynos pustuštės tik dėl to, jog tiesiog nebespėjama jų pildyti. Pastarąją savaitę iš parduotuvių pilnus vežimėlius prekių vežę panevėžiečiai veikiausiai jau pripildė šaldytuvus bei spinteles ir, verslininkų nuomone, padėtis turėtų stabilizuotis.

Sekmadienį, paskutinę dieną prieš karantiną, daugelyje Panevėžio parduotuvių kai kurios lentynos buvo visiškai iššluotos. Buvo perkama viskas iš eilės. Kai kuriuose prekybos centruose neliko ne tik brangių jau paruoštų kepsnių, kuriuos įprastai išpirkdavo prieš šventes, bet ir kaulų bei mėsos atraižų, skirtų daugiau keturkojams. Taip pat iššluotos kruopos, makaronai, šaldyti pusgaminiai, tualetinis popierius, higienos bei kitos prekės, kurių galiojimo laikas ilgesnis.

Regis, niekas nepasikeitė nei pirmadienį, nei antradienį. Nors pirkėjų srautai sumažėjo, žalia mėsa taip ir liko deficitine preke.

Neprognozuojama reakcija

Panevėžyje veikiančio prekybos centro „Bičiulis“ direktorius Nerijus Gvazdauskas teigė, kad tokia situacija susiklostė ne dėl tiekimo sutrikimų, o todėl, kad nesitikėta tokio pirkėjų antplūdžio. Anot verslininko, kiek išaugo prekyba per praėjusį savaitgalį, būtų sunku apskaičiuoti, visgi matyti, kad kai kurių prekių pardavimai išaugo kelis kartus.

Savaitgalį, ypač penktadienį ir šeštadienį, žmonės masiškai pirko viską, o tiekimas savaitgalį nevyksta, taigi natūralu, kad kai kurių produktų atsargos greitai baigėsi“, – teigė N. Gvazdauskas.

Labiausiai panevėžiečiai pirko žalią mėsą, kruopas, makaronus, taip pat parduotuvėje neliko trumpai galiojančių produktų, mat jų paprastai prekybos centras užsakydavo po nedaug.

Nuo pirmadienio tiekėjai veža maisto produktus ir kitas prekes šiek tiek didesniais kiekiais. Anot direktoriaus, kai tokia situacija, sunku numatyti pirkėjų elgseną.

Visi užsakymai vykdomi, situacija turėtų stabilizuotis. Sudėtinga ką nors planuoti, nežinia, kaip žmonės toliau reaguos. Dabar planuojame didesnius kiekius, tik neaišku, ar toliau taip masiškai pirks“, – kalbėjo N. Gvazdauskas.

Perka maišais

Savaitgalį žmonės plūstelėjo ir į Panevėžio centrinę turgavietę. Jau įpusėjus šeštadieniui kai kurios mėsos lentynos buvo ištuštintos. Turgavietę valdančios bendrovės „Kauptė“ direktorės Astos Pačekajūtės teigimu, jų prekybininkai šaldytuvus mėsos produktais papildo kasdien, tad nebuvo taip, kad į namus pirkėjai grįžtų tuščiomis rankomis.

Savaitgalį antroje dienos pusėje kai kurių mėsos produktų trūko, bet kadangi turgavietėje mėsa vežama kas rytą, tuščios vitrinos kitą dieną vėl pildomos šviežia produkcija. Daugiausia žmonės pirko šviežios mėsos ir paukštienos, kurią būtų galima užsišaldyti. Gal baiminamasi, kad vėliau negalės įsigyti?“ – pasakojo A. Pačekajūtė.

Tarp perkamiausių prekių atsidūrė ir šaltai rūkytos dešros bei dešrelės. O greitai gendančių mėsos produktų prekyba sumažėjusi.

Panevėžiečiai turgavietėje masiškai ir dideliais kiekiais pirko ir daržoves, ypač bulves. Išaugo ir bulvių, morkų, burokėlių bei kitų daržovių atvežimo į namus paslaugos poreikis.

Pastebime, kad tarp pirkėjų atsirado daugiau jaunimo. Gal jie rūpinasi ne tik savimi, bet ir tėvais ar seneliais? Pensinio amžiaus žmonės perka po nedaug, bet gal jie gyvena arčiau ar tiesiog negali daug panešti? Matome, kad nemažai žmonių mūvi vienkartines pirštines, saugodami ne tik savo, bet ir kitų sveikatą“, – kalbėjo turgaus direktorė.

Pasak A. Pačekajūtės, pavasarį visada suaktyvėdavo ir šviežių daržovių prekyba, tačiau šiuo metu žmonės pirmenybę teikia ilgesnio vartojimo raugintiems produktams. Anksčiau paprastai vienas pirkėjas pirkdavo stiklainiuką raugintų kopūstų, dabar iš karto po kelis. Šviežių daržovių, salotų perkama tik kelioms dienoms, mat jas išlaikyti ilgesnį laiką sudėtingiau. Tačiau gerokai daugiau žmonių save palepina žaliaisiais kokteiliais, ypač su imbieru.

Tendencijos rodo, kad žmonės ruošia atsargas, kad kuo mažiau reikėtų vaikščioti į prekybos vietas“, – pastebi A. Pačekajūtė.

Nespėjo krauti į lentynas

Jau nuo ketvirtadienio pirkėjų antplūdį pajuto ir didieji prekybos centrai. Kaip teigė „Maximos“ Komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorė Ernesta Dapkienė, pardavimai praėjusį ketvirtadienį išaugo apie 40 procentų. Savaitgalį šie skaičiai buvo dar didesni, o pirmadienį srautai jau stabilizavosi.

Praėjusį savaitgalį pardavimai mūsų tinkle išaugo apie 40–50 proc. Pirmadienį klientų srautai jau sumažėjo ir buvo kaip įprastą pirmadienį“, – teigė E. Dapkienė.

Anot jos, makaronų, ryžių, žuvies konservų, aliejaus, popieriaus gaminių pardavimai Panevėžyje išaugo 2–3 kartus. Taip pat daugiau panevėžiečiai pirko sviesto, šaldytų pusgaminių, šviežios mėsos.

Pasak E. Dapkienės, prekybos tinkluose prekių netrūksta – stebėdami situaciją pasaulyje, prekybininkai pradėjo galimiems variantams ruoštis iš anksto.

Ne visada spėjame vežti prekes ir krauti jas į parduotuvių lentynas, nes prekės šiuo metu perkamos ne vienetais, o dešimtimis arba blokais. Mūsų darbuotojai visuose miestuose maksimaliai mobilizuojasi ir deda visas pastangas, kad būtų užtikrintas sklandus parduotuvių darbas. Darbuotojų šiuo metu netrūksta – žmonės supranta situaciją, taip pat pozityviai žiūri į nuo kovo 16 dienos sutrumpintą darbo laiką“, – teigė E. Dapkienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų