P. Židonio nuotr.

Moterų vidutiniai atlyginimai kilstelėjo 56-iose srityse

Moterų vidutiniai atlyginimai kilstelėjo 56-iose srityse

„Sodrai“ pradėjus viešai skelbti vidutinius vyrų ir moterų atlyginimus pagal sektorius, per tris mėnesius moterų atlyginimai ūgtelėjo 56-iose srityse iš 81. Skirtinguose sektoriuose vidutiniai moterų atlyginimai kilo nuo 2 iki 325 eurų per mėnesį, sakoma pranešime.

Per tris mėnesius moterų vidutinis atlyginimas padidėjo 20 eurų, vyrų – 15 eurų.

13-oje sričių moterų atlyginimai kilo daugiau kaip 10 proc., tačiau yra veiklų, kuriose skirtumai dar labiau didėjo vyrų naudai – tai draudimo, perdraudimo, pensijų kaupimo įmonės, taip pat elektros, dujų ir oro kondicionavimo bendrovės bei farmacijos pramonė.

„Creditinfo Lietuva“ atlikta analizė parodė, kad nuo balandžio iki liepos 56-iose veiklos srityse moterų vidutiniai atlyginimai paaugo nuo 0,1 proc. iki 36,1 proc., arba nuo 2 iki 325 eurų per mėnesį. Trylikoje veiklos sričių moterų atlyginimai ūgtelėjo daugiau kaip dešimtadaliu, o didžiausio augimo pasiekta apgyvendinimo veikloje (16,8 proc.), maitinimo ir gėrimų tiekime (21,6 proc.) bei azartinių lošimų ir lažybų versle (36,1 proc.).

Nuo 10 iki 14 proc. moterų atlyginimai paaugo odos gamyboje ir vandens transporte, pašto ir kurjerių veikloje, kelionių organizavime, sporto veikloje ir renginių organizavime, keliose kitose srityse, kokso ir rafinuotų naftos produktų gamyboje, kino filmų ir televizijos programų kūrime, nuotekų valyme, programų rengime ir transliavime, chemijos produktų gamyboje, naftos bei dujų gavyboje.

Tačiau iš jau išvardintų sektorių tik dviejuose (pašto ir kurjerių, taip pat naftos ir dujų gavyboje) vidutiniai moterų atlyginimai yra didesni ir atitinkamai siekia 1856 eurus (vyrų – 1552 eurus) bei 2851 eurą (vyrų – 2248 eurus), kituose vidutiniškai daugiau gauna vyrai.

Skirtumas sumažėjo

Nepaisant vidutinių atlyginimų skirtumo mažėjimo, užfiksuoto nuo balandžio iki liepos, Lietuvoje vyrai liepą uždirbo vidutiniškai 185 eurais daugiau nei moterys: vyrų vidutinis atlyginimas šiuo metu siekia 1596 eurus, moterų – 1411 eurų. Balandį skirtumas siekė 190 eurų, nes vyrų vidutinis atlygis sudarė 1581 eurą, o moterų – 1391 eurą.

„Creditinfo Lietuva“ vadovas Aurimas Kačinskas atkreipia dėmesį, kad be gilesnės analizės nėra tikslu vertinti atlyginimų skirtumus pagal lytis ir būtina išsiaiškinti, kiek vyrų bei moterų eina skirtingas pareigas, nuo ko priklauso pareiginiai atlyginimai.

„Viešas vidutinių atlyginimų skelbimas yra dar vienas rodiklis, pagal kurį būsimi darbuotojai arba partneriai vertina įmones, šios informacijos žinojimas skatina geriau pažinti ir įsigilinti į kiekvienos įmonės veiklos specifiką“, – sako A. Kačinskas.

Atotrūkis toliau auga draudime, finansinių ir telekomunikacijų paslaugų, farmacijos bendrovėse
Nors daugumoje sričių moterų vidutiniai atlyginimai paaugo, 22 srityse atotrūkis vyrų naudai toliau didėjo. Vidutinis moterų atlyginimas sumažėjo 17,9 proc. draudimo, perdraudimo ir pensijų kaupime, kur liepą vyrai vidutiniškai uždirbo 3179 eurus per mėnesį, moterys – 2284 eurus. Nuo 11,1 iki 11,5 proc. vidutinių atlyginimų skirtumai vyrų naudai augo mokslinėje ir techninėje veikloje, vaistų pramonėje, elektros ir dujų tiekime, oro kondicionavime.

Toliau auga atskirtis pagal gaunamus vidutinius atlyginimus gėrimų gamyboje, nekilnojamojo turto veikloje, pastatų statybose, telekomunikacijų ir finansinių paslaugų sektoriuose.

Pvz., telekomunikacijose vidutinis moterų atlyginimas liepą siekė 1602 Eur/mėn., kai vyrų – 2154 Eur/mėn., o finansinių paslaugų versle atitinkamai – 2433 Eur/mėn. ir 3620 Eur/mėn.
Didžiausias vyrų ir moterų gaunamų atlyginimų vidurkių skirtumas išlieka oro transporte, kur vyrai vidutiniškai gauna 3932 Eur/mėn., o moterys – 2385 Eur/mėn. Personalo valdymo specialistų teigimu, taip yra todėl, kad aviacijoje geriau apmokamose pilotų pareigose dirba daugiau vyrų, o orlaivių palydovėmis – moterų.

Tačiau verta pažymėti, kad per 3 mėnesius nuo 9 iki 11 padaugėjo veiklos sričių, kuriose moterys vidutiniškai uždirba daugiau nei vyrai. Prie švietimo, bibliotekų, sausumos transporto ir transportavimo vamzdynais, socialinio darbo, globos, baldų gamybos, pašto ir kurjerių, tabako bei metalo gaminių gamybos liepą prisijungė žvejybos ir akvakultūros įmonės, taip pat variklinių transporto priemonių gamybos sektorius.

Anksčiau birželį buvo skelbta, kad, balandžio mėnesio duomenimis, iš 81 veiklos srities net 72-jose vyrų vidutiniai atlyginimai buvo didesni nei moterų.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų