Mokyklų vadovų laukia išbandymas

Mokyklų vadovų laukia išbandymas

Pasikeitus tvarkai, Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės susidūrė su problema – baigiantis švietimo įstaigų vadovų kadencijoms, reikia skelbti naujus konkursus. Deja, iš pirmo karto rasti vadovą retai pasiseka. Kliūtimi tampa ir pretendentams keliami reikalavimai, ir kitos priežastys.

Praėjusiais metais įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią švietimo įstaigų vadovai skiriami penkerių metų kadencijai. Pagal tą tvarką pernai konkursai skelbti į tose švietimo įstaigose, kuriose tie patys vadovai dirba 30 ir daugiau metų, šiemet – 25–30 metų. Šis procesas ganėtinai sudėtingas – dalies vadovų nerandama.

Panevėžio savivaldybė šiemet ieško 12 švietimo įstaigų vadovų, rajono – 11. Mieste konkursai jau paskelbti į J. Balčikonio gimnazijos, Specialiosios mokyklos-daugiafunkcio centro, Pradinės, Gamtos, Muzikos mokyklų, lopšelių-darželių „Kastytis“, „Vaikystė“, „Diemedis“, „Pušynėlis“, „Nykštukas“, „Varpelis“, „Rugelis“ direktorius. Dokumentai, atitinkamai pagal įstaigas, bus priimami rugsėjo 3–13 dienomis.

Miesto Savivaldybės Vidaus administravimo skyriaus vedėja Sonata Vizorienė sako, kad didžioji dalis konkursų bus nauji. Keturių įstaigų vadovų konkursai persikėlė iš praėjusių metų. Tuomet buvo skelbti šeši, tačiau net keturioms įstaigoms – „Nykštuko“, „Varpelio“, „Pušynėlio“, „Rugelio“ lopšeliams-darželiams – naujų vadovų rasti nepavyko. Tiesiog neatsirado pretendentų. Beje, dabartiniai įstaigų vadovai taip pat gali dalyvauti konkurse, tačiau ne visi nori.

Nuspėja bėdą

Panevėžio savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus vedėjo pavaduotojas Eugenijus Kuchalskis prognozuoja, kad ir dabar dalies įstaigų vadovai, sulaukę pensinio amžiaus, gali apsispręsti nebedalyvauti konkurse. Amžius – ne kliūtis teikiant kandidatūrą, tačiau jie turi galimybę rinktis ir ne vienas pasirenka pensiją.

Konkursas nėra paprastas. Pirmiausia būtina pasitikrinti kompetencijas. Pasak E. Kuchalskio, dabar tai galima padaryti dviem būdais – sostinėje Nacionalinėje mokyklų vertinimo agentūroje arba prašyti ekspertų atvykti į vietą įvertinti darbą. Pastarasis būdas, pasak vedėjo pavaduotojo, galioja dar palyginti neseniai ir juo gali pasinaudoti dabartiniai ilgamečiai įstaigų vadovai.

„Problema, kad Vilniuje labai daug kas nuvažiavę neišlaiko. Gauna prastą įvertinimą ir tada neturi teisės eiti į konkursą. Visoje Lietuvoje ta problema yra“, – pažymi E. Kuchalskis.

Pasak jo, praktika rodo, kad tiek naujų vadovų, kiek reikia, neatsiranda.

„Tų kandidatų nėra. Tai ne tik miesto, bet ir šalies problema. Pagal dabartines tendencijas iki 2021 metų turėtų vis daugėti neužimtų vadovų vietų“, – sako jis.

Pristabdė pokyčiai?

Panevėžio rajono savivaldybės Personalo administravimo skyriaus vedėja Stasė Venslavičienė sako, kad nuo gegužės 20 dienos rajone bus pradėta skelbti 11 konkursų į rajono švietimo įstaigų vadovų vietas. Pirmoji bus rajono Muzikos mokykla, paskui Naujamiesčio, Raguvos, Dembavos lopšeliai-darželiai, Bernatonių mokykla-darželis, Ramygalos gimnazija, dar vėliau pagrindinės mokyklos – Berčiūnų, Linkaučių, Miežiškių, Paliūniškio, Vadoklių. Kitais metais prireiks keturių tokių konkursų Velžio, Raguvos, Naujamiesčio gimnazijų vadovams ir Pedagoginei psichologinei tarnybai.

Pernai skelbti du konkursai – į Piniavos mokyklos-darželio ir Žibartonių pagrindinės mokyklos vadovo vietą. Pastarosios direktoriaus iki šiol nėra – net du kartus neatsirado pretendentų. Dabartinė vadovė Aldona Gudavičienė apsisprendė nebedalyvauti – ji pensinio amžiaus. Tačiau, kol atsiras nuolatinis direktorius, ji dirbs toliau. Beje, šiai įstaigai naujas konkursas jau nebebus skelbiamas.

„Nepatraukli vieta. Juolab kad pagal mokyklų tinklo optimizavimo planą nuo kitų metų šią mokyklą planuojama daryti Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos skyriumi“, – sako S. Venslavičienė.

Dalis atsisijoja

Piniavos mokyklos-darželio direktore vėl tapo ilgametė jo vadovė Alvida Tamošiūnienė. Pasak S. Venslavičienės, šiame konkurse ji buvo viena pretendentė, ir pasirinko naują būdą – įvertinimą darbo vietoje.

„Tai gali daryti tie direktoriai, kurie tai pačiai įstaigai vadovavo daugiau kaip 20 metų. Dviem dienoms buvo atvykę ekspertai, kurie vertino darbą, vyko įvairūs pokalbiai su bendruomene, steigėju“, – pasakoja vedėja.

Jos teigimu, ir patys domėjosi Nacionaline mokyklų vertinimo agentūra – buvo nuvykę.

„Labai didelė dalis žmonių neišlaiko tų kompetencijų. Tai gal kiek ir riboja“, – sako ji.

Iš dabar rengiamų konkursų tik vienos įstaigos vadovas jau sulaukęs pensinio amžiaus. S. Venslavičienės žiniomis, jis rengiasi dalyvauti konkurse, bandyti savo jėgas.

„Nėra lengva. Dabar yra šiek tiek pakeitimų – nebereikia laikyti kognityvinio testo Vilniuje, bet jis yra tik viena dalis“, – ji sako, kad pretendentams teks pasistengti.

Bėda, vedėjos žiniomis, ne vien Panevėžio rajone, bet ir kitose savivaldybėse.

„Ir taip nėra daug tų pretendentų“, – ji svarsto, kad sudėtingas įvertinimas dar labiau apriboja norinčių skaičių.

S. Venslavičienės teigimu, įsivertinti kompetencijų išvyksta ir daugiau pretendentų, bet spėjama, kad jiems nepavyksta.

„Ir į Piniavos mokyklos-darželio vadovo vietą norinčių iš pradžių buvo daugiau. Išvažiavo į Vilnių. Jei negrįžo pas mus su dokumentais, suprantame, kad neišlaikė“

Komentarai

  • tik patologiniai debilai (pardon) gali sugalvoti tokius konkursus, kurių nėra net patiems politikams.. .. ši problema didės ir aštrės, tad reikia žymiai supaprastinti tuos konkursus,… niekas negimė paruoštas dirbti tam tikrus darbus… žmogus įgauna patirties bedirbdamas… taip kad supaprastinkime konkursų sąlygas ir viskas stosis į savo vietas.. aleliujaaaaaaaaaa……………

    • Atsakyti
  • O kaip dėl mokyklų vadovų partinės priklausomybės? Kai kurie buvę rajono mokyklų vadovai yra privačiai pripažinę, kad buvo paskirti tik dėl priklausymo socdemų arba valstiečių- žaliųjų partijai. Ar tokia praktika vis dar tęsiasi, miela Stase Venslavičiene???

    • Tame ir reikalas, kad priklausymas jokiai partijai nepadės, kai reikės nuvažiavus į Vilnių savo realias žinias ir sugebėjimus parodyti. Jei būtų kitaip – seniai visos direktorių vietos būtų užimtos.

      • Atsakyti
      • Tai kad yra ir, manau, bus Vilniuje išsilaikiusių kompetencijas, bet netapusių mokyklų vadovais dėl neteisingos politinės orientacijos 🙂 Va, jei taip paėmus ir paviešinus rajono mokyklų vadovų partinę priklausomybę, smalsu… 🙂

  • Manau visiems vadovams būtinas kompetencijų išlaikymas Vilniuje, o ne darbo vietoje.

  • Hm… dabar švietimas taip aukštai ,,iškilo“ visais požiūriais, kad iki 2025-prestižinių metų ne tik vadovų, bet ir eilinių mokytojėlių nebeliks.

  • NEJUOKINKIT..NĖRA ČIA JOKIŲ KONKURSŲ….LAIMI TIE KURIE TURI POLITINĮ UŽNUGARĮ..DAR GIMINĖS..DRAUGELIAI.. ŠITIEMS NEREIKIA JOKIŲ KOMPETENCIJŲ. KONKURSAI TAM IR SUGALVOTI,KAD
    PRASTUMTI SAVUS Į VALDŽIĄ.

Rodyti visus komentarus (7)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų