I. Stulgaitės-Kriukienės nuote.

Mokslo metai nauji – baimės senos

Mokslo metai nauji – baimės senos

Po beveik metų nuotolinio mokymo rugsėjį į mokyklas sugrįšiantiems pedagogams ir mokiniams teks įprasti prie naujos realybės: nuolatinio testavimo, kaukių, srautų valdymo. Tai reiškia dar papildomą naštą ant mokytojų pečių, o kai kurie mokyklų vadovai svarsto, kad tokioje situacijoje gal ir švietimo įstaigose praverstų galimybių pasai.

Startas klasėse

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Kazimiero Armonavičiaus teigimu, nors mokyklos intensyviai ruošiasi naujiems mokslo metams, kokie jie bus – ar pamokos vyks klasėse, ar vėl namuose prie kompiuterių, niekas nesiryžta prognozuoti. Aišku tik viena – naujus mokslo metus visi moksleiviai pradės mokyklose. Tačiau jei pandeminė situacija blogės, 5–11 klasių mokiniai gali būti vėl išsiųsti į nuotolinį mokymą.

„Apibrėžtumo nėra, bet mokslo metus pradėsime visi kontaktiniu būdu. O toliau jau priklausys nuo pandeminės situacijos ir Vyriausybės nutarimų“, – sako K. Armonavičius.

Kaukės ir testai

Nors testavimas švietimo įstaigose bus tik rekomendacinio pobūdžio, visgi, pasak K. Armonavičiaus, tikimasi, kad dauguma moksleivių ir jų tėvų neprieštaraus dėl tokios saugumo priemonės. Testuoti galima trimis būdais. Ikimokyklinio ugdymo įstaigoms rekomenduojamas paviršių testavimas, antrasis būdas – kaupinių metodas, kai į vieną mėgintuvėlį sudedami šešių vaikų testų rezultatai. Ir trečiasis – savikontrolė greitaisiais antigenų testais, kuriuos atlikti gali pats vaikas, prižiūrimas mokyklos darbuotojo. Panevėžio savivaldybė yra apsisprendusi, jog visos miesto mokyklos naudosis savikontrolės – greitaisiais antigenų testais. Toks pasitikrinimas bus atliekamas kas 3–5 dienas. Jeigu vaikai jaunesni nei 16 metų, tokiam testui atlikti bus reikalingas tėvų sutikimas, o vyresnieji galės patys nuspręsti dėl testavimo. Miesto darželiuose kas 14 dienų bus atliekamas aplinkos paviršių testavimas.

„Testavimas nėra privalomas, bet tai vienas iš būdų kontroliuoti pandeminę situaciją ir pasiekti, kad vaikai kuo ilgiau mokytųsi kontaktiniu būdu“, – pabrėžė K. Armonavičius.

Naujus mokslo metus klasėse pradės visi, bet augant susirgimų skaičiams, daliai moksleivių gali ir vėl tekti mokytis iš namų. P. Židonio nuotr.

Tampa išmanesni

Jeigu greitasis testas būtų teigiamas, moksleivis būtų siunčiamas į mobilųjį punktą pasidaryti PGR testo. Gavus ir jo teigiamą atsakymą, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai spręs, ar visa klasė bus siunčiama izoliuotis. Tik persirgusieji ir pasiskiepiję moksleiviai galėtų toliau mokytis mokykloje. Pasak K. Armonavičiaus, tokiam mokymui įstaigos per vasarą jau pasiruošė po kelias hibridines klases. Joms įrengti per 60 tūkst. eurų yra skyrusi ir Savivaldybė. Savo ruožtu pirkimus vykdo Vyriausybė – visos mokyklos spalį ar lapkritį turėtų sulaukti hibridinių klasių įrangos.

Už skaitmeninio ugdymo plėtrai skirtas lėšas Panevėžio mokykloms padalyta 312 tūkst. 700 Eur: įsigyta interaktyvių ekranų, kompiuterių, vaizdo kamerų, mokytojų skaitmeninio raštingumo mokymų ir kt.

„Nuo 12 metų vaikai jau gali skiepytis, o tai leistų jiems mokytis klasėse. Tačiau kaip klostysis pandeminė situacija, sunku prognozuoti. Susirgus vienam ar keliems mokiniams, dėl klasės tolesnio ugdymo būdo sprendimą priimtų pati mokykla“, – pabrėžė pavaduotojas.

Pasak K. Armonavičiaus, ne tik testavimas ir skiepijimasis, bet ir kitos priemonės turėtų padėti valdyti situaciją. Tai ir srautų valdymas, ir dezinfekavimas, patalpų vėdinimas. Visi moksleiviai, išskyrus pradinukus, mokykloje privalės dėvėti kaukes. Pradinukams kaukės būtų privalomos tuo atveju, jeigu sergamumo situacija pradėtų itin blogėti. Be to, 1–4 klasių moksleiviai bei abiturientai nuo 2022-ųjų vasario, net ir esant sudėtingai pandeminei situacijai, mokytis turės tik klasėse.

Dovanos pirmokams

Šiemet į mokslo metų pradžios šventę mokyklose vėl galės susirinkti ne tik mokiniai ir mokytojai, bet ir visa bendruomenė. Tiesa, tam tikros išimtys visgi bus taikomos. Pasak K. Armonavičiaus, jeigu šventė organizuojama lauke, leidžiamas dalyvių skaičius neturės viršyti 500, o jeigu žmonių bus daugiau, teks reguliuoti srautus.

„Gal reikėtų griežčiau žiūrėti – į mokyklas įleisti tik su galimybių pasais.“

R. Dambrauskas

Šiemet mokyklose laukia dar viena naujovė – pirmoko krepšelis iš pačių būtiniausių kanceliarinių priemonių. Kai kuriose savivaldybėse tai nėra naujas dalykas, kažkada ir Panevėžys turėjo tokią tradiciją – pasveikinti pirmokus, įteikiant jiems simbolinę dovaną. Šiemet ją nuspręsta atgaivinti.

„Tai buvo vyresniųjų moksleivių organizacijos prašymas. Savivaldybei reikėjo tam surasti lėšų. Negalime sau leisti labai daug pridėti į šį krepšelį, bet apie dešimt eurų vienam pirmokui tikrai galima skirti“, – sakė K. Armonavičius.

Patirties jau turi

Mokyklų bendruomenės viliasi, kad pavyks susidoroti su kylančiais iššūkiais, kuriuos gali atnešti vėl į viršų kopianti pandemijos banga.

„Galima pakelti rankas ir šaukti, kaip viskas blogai ir kokia čia nesąmonė. Bet galima ramiai apgalvoti ir daryti. Mes renkamės antrąjį variantą, nes ir vaikai, ir mokytojai yra išsiilgę kontaktinio ugdymo“, – teigė Panevėžio „Vilties“ progimnazijos direktorė Danutė Valiukienė.

Anot jos, beveik visi mokyklos pedagogai yra pasiskiepiję, srautų valdymo ir dezinfekcijos sąlygos ir reikalavimai taip pat aiškūs, o neseniai atlikta renovacija užtikrina galimybes šių reikalavimų laikytis.

„Patirties, kaip saugiai dirbti, jau turime. Žinoma, nebus taip, kad vaikai iš skirtingų klasių visai nesusitiks, bet kruopščiai planuojant viskas įmanoma. Norisi tikėti, kad didelė dalis vaikų testuosis ir taip ilgiau eisime į mokyklą, nes visi jau pavargo nuo nuotolinių mokslų“, – mano D. Valiukienė.

Kaukės, testavimas ir srautų valdymas taps mokyklos kasdienybe. P. Židonio nuotr.

Papildomas darbas pedagogams

Panevėžio J. Balčikonio gimnazijos direktorius Raimondas Dambrauskas neslėpė abejojantis, ar ilgai pavyks mokytis klasėse. Jo nuomone, gal netgi vertėtų svarstyti galimybę ir į mokyklas įsileisti tik su galimybių pasais.

Be to, anot jo, papildomų rūpesčių užkraunama ant pedagogų pečių. Be savo tiesioginio darbo, jiems teks vertinti ir moksleivių sveikatos būklę – testuoti, tikrinti temperatūrą, stebėti. Jau dabar gimnazija renka informaciją, kiek moksleivių pasiskiepiję ir kiek persirgę COVID-19. Neturintieji imuniteto bus kviečiami testuotis.

„Gal reikėtų griežčiau žiūrėti – į mokyklas įleisti tik su galimybių pasais. Dabar testavimas savanoriškas, tai kokia jo prasmė, kai penki sutiks testuotis, o 25 – ne? Tikimės, kad viskas bus gerai. Šiųmetiniai abiturientai, bent jau kritinė masė, buvo pasiskiepiję, taip pat beveik visi mokytojai pasiskiepiję, galėjo ir abu mėnesius eiti į mokyklą, ir išleistuvėse dalyvauti. Pavyko ir užsikrėtimo atvejų išvengti. Kaip bus rudenį, sunku pasakyti, visi kalba, kad susirgimų tik daugės“, – svarsto R. Dambrauskas.

Tai bus jau tretieji pandeminiai metai, todėl, pasak direktoriaus, mokykloms baimių šiek tiek mažiau.

„Šiemet rugsėjį pasitinkame jau ramesni. Gal kada baigsis ši pandemija, bet kaip buvo prieš ją, jau nebebus, turime išmokti gyventi kitaip“, – mano R. Dambrauskas.

     Pilnesnės klasės

Prognozuojama, kad šiais mokslo metais Panevėžio mokyklose mokysis daugiau vaikų nei praėjusiais.

Miesto savivaldybės duomenimis, 2021–2022 mokslo metais bendrojo ugdymo mokyklose sukomplektuotos 436 klasės. Planuojama, kad jose mokysis 9638 vaikai – 51 daugiau nei praėjusiais mokslo metais.

Mieste mokyklinis skambutis pirmą kartą skambės 833 pirmokams.

Sėkmingai komplektuotos ir gimnazijų pirmosios klasės. Jose pirmokais taps 760 jaunuoliai. Išankstiniais duomenimis, lopšelius-darželius nuo rudens lankys 4503 vaikai.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų