Mirusiuosius pagerbkime tausodami aplinką

Mirusiuosius pagerbkime tausodami aplinką

Artėjant Vėlinėms, ramybės bei susikaupimo metui,  į kapines tvarkyti artimųjų kapų tradiciškai vyksta daugybę šalies gyventojų. Kapų tvarkymas ir puošimas prieš Vėlines nuo seno turi gilias tradicijas, kapavietės apgaubiamos žvakių šviesa ir pražysta rudeninių žiedų spalvomis.

Tokiu laikotarpiu amžinojo poilsio vietose susidaro du kartus daugiau atliekų nei įprastomis dienomis. AB „Panevėžio specialus autotransportas“ specialistai skaičiuoja, kad Panevėžio mieste ir rajone veikiančiose kapinėse Vėlinių laikotarpiu atliekų srautas padidėja dvigubai. Jeigu įprastą mėnesį iš kapinių vidutiniškai išvežama apie 100 tonų atliekų, tai  prieš Vėlines vežama jau net 200 tonų specifinių „šventės atributų“.

Ribotai perdirbamos atliekos

Panevėžyje atliekų surinkimu besirūpinančios AB „Panevėžio specialus autotransportas“ atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė atkreipia dėmesį, kad ne visos po Vėlinių susikaupusios atliekos yra perdirbamos ir dėl netinkamo rūšiavimo didelė atliekų, surinktų iš kapinių, keliauja į sąvartynus.

„Surenkant ir tvarkant Vėlinių atliekas sudėtingiausia atskirti visiškai skirtingų rūšių atliekas. Labai retai prie kapinių esančiose atliekų surinkimo aikštelėse randame tvarkingai surūšiuotas atliekas. Priešingai –viename konteineryje randame sumaišytas įvairias atliekas, tai yra,  stiklą, gyvas gėles, įvairiausio plastiko atmainas, žaliąsias atliekas. Jei gyventojai teisingai rūšiuotų atliekas ir jas šalintų į atitinkamos paskirties konteinerius, sumažėtų sąvartyne šalinamų atliekų kiekiai“, – sakė atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė.

Tinkamas rūšiavimas

Panevėžio miesto ir rajono kapinių lankytojai turi galimybę susidariusias atliekas mesti į patogiai išdėstytus stiklo, žaliųjų ir buitinių (mišrių) kapinių atliekų konteinerius.  AB „Panevėžio specialus autotransportas“ specialistai pataria kaip teisingai rūšiuoti  kapinėse susidarančias atliekas:

Į žaliųjų atliekų konteinerius reikėtų mesti nužydėjusias gėles, augalus, sugrėbtus lapus, smulkias medžių, krūmų šakeles ir panašiai.

Į stiklo  atliekų konteinerius reikėtų mesti stiklines žvakides, kurias prieš tai patariama išvalyti nuo vaško likučių, ir kitus stiklinius indus.

Į mišrių (buitinių) kapinių atliekų konteinerius mesti dirbtines gėles, plastikinius gėlių vazonus, krepšelius, vaikinus ir kitas buitines atliekas.

Tinkamai atskirdami ir rūšiuodami kapinių atliekas, gyventojai prisidėtų prie švaresnės, saugesnės aplinkos kūrimo. Pasak atliekų tvarkymo skyriaus vadovės Juditos Vingilytės, vienas iš paprasčiausių būdų prisidėti prie tvaresnės ateities yra šventinių simbolių – žvakučių, plastmasinių gėlių ir kitų papuošimų ribojimas. Todėl patariama pradėti nuo paprastų dalykų – apsiriboti maža gyvų gėlių puokšte, vengti plastmasinių ir vienkartinių dirbinių, rinktis vieną žvakutę arba daugkartines žvakides su keičiamais žvakių įdėklais.

Komentarai

  • uzdrausti plastmasines geles.Vietoj ju,kam netinka gyvos,galima butu naudoti tik dirbtines, pagamintas is organines kilmes medziagu,lengvai suiranciu.Taspats ir su ilietomis zvakemis.Kur jas po to deda?Juk taip paprasta naudoti zvakide su ideklu ir esme ta pati-ugnele.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų