Šilaičių kapinėse artimųjų amžino poilsio vietą tvarkanti senjorė guodžiasi, kad tokioje didžiulėje teritorijoje nepagalvota prie pėsčiųjų takų įrengti suoliukų. P. Židonio nuotr.

Mirusiųjų mieste pasigedo suoliukų

Mirusiųjų mieste pasigedo suoliukų

Nors kapinės – mirusiųjų poilsio vieta, jų kapus lankantieji Panevėžio savivaldybės prašo suoliukų trumpam atsikvėpti. Tokį siūlymą išgirdę infrastruktūros specialistai pripažįsta, jog idėja – protinga ir verta būti apsvarstyta.

O Savivaldybės mieste planuojamo statyti kolumbariumo teritorijoje numatytos vietos ne tik suoliukams, bet ir dviračių stovams.

Nors griūk iš nuovargio

Panevėžio savivaldybei priklausančiose Šilaičių kapinėse palaidotų artimųjų kapvietę prižiūrinti 76-erių panevėžietė pasakoja, jog jai, nebeturinčiai sveikatos, tokia kelionė – nemenkas vargas.

Į Šilaičių kapines, esančias 11-a kilometrų nuo miesto, autobusu važinėjanti senjorė guodžiasi, jog šioje amžino poilsio vietoje nėra nė vieno suoliuko pavargusioms kojoms pailsinti.

„Į Šilaičius važiuojama ne poilsiauti, o kapų tvarkyti. Kol nuraviu, kol vandens atsinešu, nors griūk iš nuovargio. O suoliuko prisėsti kvapą atgauti nėra nė vieno, tik autobusų stotelėje“, – dejavo į „Sekundę“ paskambinusi skaitytoja.

Senjorė stebisi, kodėl mieste prie pėsčiųjų takų suoliukai statomi, tačiau didelėse miesto kapinėse prie plačių takų jų nėra.

„Dar ir tos kapinės išsidėsčiusios ant kalvos. Mano artimųjų kapai kone pakrašty, kol užlipu ant kalniuko vandens, uždūstu. Kas tokiai be sveikatos lieka – tik ant betoninės sienelės prie vandens čiaupo atsiremti. Tokių kaip aš lankytojų – pilnos kapinės. Mano jaunesnė draugė irgi guodėsi, kad kojos sunkiai beneša, o nuvažiavus į kapines nors ant žemės sėsk“, – kalbėjo senjorė.

Ji atkreipė dėmesį, kad Šilaičių kapinėse suoliukai įrengti tik prie kolumbariumo sekcijų.

„Bet prie kolumbariumo laiko praleidžiama mažiau, nei ten ravėti, nei vandens nešioti gėlėms lieti. Suoliukai tik tam, kad ramiai sėdint apie mirusiuosius žmogus pagalvotų. O kol tokia kaip aš be sveikatos kapą sutvarkau, mintys lenda nebe apie artimuosius, tik kur prisėsti, kad nenugriūčiau. Nors po vieną kitą suoliuką prie tų plačių takų įrengtų ir jau būtų gerai“, – Savivaldybės prašo aštuntą dešimtį bebaigianti panevėžietė.

Idėją svarstys

Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga sutinka, kad pasiūlymas dėl suoliukų kapinėse įrengimo išties racionalus.

Vedėjo teigimu, klausimas bus svarstomas.

„Tikrai geras pasiūlymas, aktualus kapinių lankytojams, ypač senjorams. Galimybę dėl suoliukų įrengimo svarstysime. Tokį prašymą girdžiu pirmą kartą, nepamenu, kad apskritai kur kapinėse būčiau jų matęs, bet manau, kad pastatyti keletą suoliukų prie pagrindinių takų neturėtų kilti sunkumų“, – svarsto D. Vadluga.

Prie būsimo kolumbariumo mieste numatyti ne tik suoliukai, bet ir stovai dviračiams. „Atamis“ vizualizacija

Daugiau nei tūkstantis per metus

Panevėžio savivaldybei priklausančiose trejose kapinėse – Ramygalos gatvėje esančiose Kristaus Karaliaus, Šilaičių ir Pašilių per metus palaidojama apie 1100 mirusiųjų.

Vien šiais metais iki gegužės amžino poilsio jose jau atgulė 411-a.

Pernai daugiausia laidota sausį (119) ir rugsėjį (111). Kitais mėnesiais į paskutinę kelionę čia atlydėta apie 80–90 mirusiųjų.

Miesto infrastruktūros skyriaus specialistės Ritos Skrebienės teigimu, naujausiose Pašilių kapinėse šiuo metu likę 279 laisvos vietos laidoti ir 157-ios vietos urnoms mažesnėse kapavietėse.

Šilaičių kapinėse likusios 7-ios laisvos kapavietės ir 81-a niša kolumbariume.

Kristaus Karaliaus kapinėse naujiems kapams vietų seniai nebėra – čia leidžiama laidoti tik jau esamose šeimos kapavietėse.

Atsiras ir stovai dviračiams

Kapinėms sparčiai pilnėjant Savivaldybė planuoja šalia Kristaus Karaliaus katedros kapinių statyti visą mirusiųjų miestą –1,60 ha užimsiantį kolumbariumą iš 115-os sekcijų.

Iš viso betono konstrukcijų kolumbariume numatyta įrengti 2595 nišas, skirtas mirusiųjų pelenams saugoti urnose.

Numatyta, kad kolumbariumas bus dviejų dydžių – didesniame bus įrengta 1740 nišų, mažesniame – 855.

Planuojama, kad tiek vietų urnoms užteks tikrai ilgam – ne trejiems–penkeriems metams, o ir visai dešimčiai.

Nišas numatyta uždengti granito plokštėmis.

Statant kolumbariumą bus suformuotas reljefas, įrengti pėsčiųjų takai, o prie jų – šiukšlių dėžės, suoliukai, netgi dviračių stovai, įrengtos trys vandens kolonėlės.

Taip pat numatyta padidinti automobilių stovėjimo aikštelę ir pastatyti naują ties Žagienio gatve.

Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjo Dariaus Linkono teigimu, šiems darbams atlikti jau parengtas techninis projektas.

„Šiuo metu yra pateiktas projektas statybą leidžiančiam dokumentui išimti“, – teigė vedėjas.

Paskutinis kolumbariumas iškilo prieš trejetą metų Šilaičių kapinėse. Tąkart keturių blokų tokio objekto statybos atsiėjo daugiau nei 100 tūkst. eurų.

Planuojamo tokio objekto mieste visiškai naujos infrastruktūros įrengimas, pasak D. Linkono, atsieis gerokai brangiau.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų