Mirusiojo pelenus bus galima išbarstyti jūroje ir upėse

Mirusiojo pelenus bus galima išbarstyti jūroje ir upėse

Savivaldybių lėšomis įrengtos kolumbariumų nišos bus skiriamos nemokamai, o mirusiojo pelenus, išpildant jo valią, bus galima išbarstyti jūroje ir upėse.

Tai įteisino Seimas, priėmęs Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pataisas, kuriomis patikslino reikalavimus kremavimo įmonėms, kremavimo veiklos licencijavimą.

Seimo posėdyje buvo pritarta Seimo narės Vaidos Giraitytės-Juškevičienės siūlymui, kad ne tik kapavietės kapinėse, bet ir savivaldybės lėšomis įrengtos kolumbariumo nišos yra skiriamos neatlygintinai.

Įstatymo pataisos suteikė teisę organizuoti palaikų laidojimą ne tik mirusių asmenų sutuoktiniams, bet ir jų partneriams.

Už naują reglamentavimą balsavo 102 Seimo nariai, prieš buvo 2, susilaikė 17 Seimo narių. Jis įsigalios 2022 m. lapkričio 1 d.

Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pataisomis leista kremuotus palaikus laidoti ne tik dedant juos į kapavietę kapinėse arba į nišą kolumbariume ar išbarstant pelenus kapinių kremuotų palaikų barstymo lauke, bet ir išbarstyti pelenus ne arčiau kaip 5 km nuo kranto Baltijos jūroje, upėse, išskyrus urbanizuotas teritorijas ar paplūdimius.

Tokiam sprendimui pritarė 67 Seimo nariai, prieš balsavo 16, susilaikė 37 Seimo nariai.

Šios iniciatyvos autorius Seimo narys socialdemokratas Linas Jonauskas tikisi, kad, suteikus alternatyvias galimybes išbarstyti mirusiojo pelenus jūroje bei upėse, bus išvengta neteisėto pelenų išbarstymo viešosiose vietose.

„Atvejų, kai pažeidžiant galiojančius teisės aktus, norint išpildyti mirusiojo valią, kremuoti jo palaikai barstomi paplūdimyje, Pajūrio regioniniame parke, jo miškuose, ant Olando kepurės ir kitose žmonių lankomose vietose, tik daugėja. Pajūrio regioninio parko darbuotojai ir svečiai lankytinose pajūrio vietose, pavyzdžiui, ant Olando kepurės, pliažuose randa pelenų ir mirusįjį po kremavimo identifikuojančių žetonų, paplūdimio šiukšliadėžėse aptinkamos palaikams laikyti skirtos kapsulės“, – teigė L. Jonauskas.

Seimo narys L. Jonauskas mano, kad atverta galimybė išbarstyti mirusiųjų pelenus aiškiai reglamentuotomis aplinkybėmis padės apsaugoti Pajūrio regioninį parką, viešąsias, žmonių lankomas vietas nuo plintančios praktikos nelegaliai barstyti mirusiųjų pelenus.

„Norinčių po mirties būti išbarstytiems pelenų pavidalu jūroje ar upėse daugėja. Dabar jų giminaičiai galės išpildyti mirusio artimojo paskutinę valią legaliai, aiškiai nurodytomis sąlygomis, – pakankamai nutolus nuo apgyvendintų teritorijų ir pliažų, kad netrikdytų poilsiautojų“, – sako L. Jonauskas.

ELTA inf.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų