L. Kukuraitis su savo komanda nuo pat paskyrimo dienos kas savaitę stengiasi aplankyti bent vieną Lietuvos savivaldybę ir susipažinti su situacija socialinėje srityje. Penktadienį svečių sulaukė ir Panevėžio rajonas.
Ministras su komanda apsilankė Ramygalos socialinių paslaugų centre. L.Kukuraitis bendravo su keliais šių namų gyventojais, o šie taip džiaugėsi sulaukę svečių, kad pamiršo visus priekaištus valdžiai.
Nebe pirmą ministrą savo kambarėlyje priėmusi 86-erių Ramygalos socialinių paslaugų centro gyventoja Onutė dėkojo už patogų ir šiltą gyvenimą valdiškoje įstaigoje, nors per gyvenimą moteris prisipažino daug iškentėjusi.
Ministras šnektelėjo ir su dviem vyrais, kurie svečią priėmė sėdėdami neįgaliojo vežimėliuose. Ratukais, anot jų, nėra lengva judėti lauke, bet viduje visai nesunku.
„O žinote, kuo mums geriau nei karaliams? Jie į vieną vietą eina pėsti, o mes – ratuoti“, – geros nuotaikos neslėpė senjorai.
Savo kambarius ministrui aprodė ir savarankiško gyvenimo namų šeimininkai. Viena močiutė čia gyvena jau seniai, tad jos kampelyje viskas taip, kaip ji pati mėgsta: ir televizorius, ir sena spintelė, ir net nertos servetėlės.
Po trumpo vizito Socialinių paslaugų centro kambarėliuose ministras prisėdo rimtesniam pokalbiui su Panevėžio rajono vadovais.
Meras Povilas Žagunis ministrui pasitelkęs skaičius papasakojo apie gana aktyvią socialinę veiklą savo rajone ir priminė keletą svarbesnių tokio darbo problemų.
Rajono vadovas pasakojo, kaip sunku įgyvendinti kai kuriuos įstatymus realybėje. Antai bėdų kilo po audito rajono vaikų globos namuose, jiems reikės statyti atskirą valgyklą. Mat dabar čia maitinami ne tik globotiniai, bet ir vietinės mokyklos mokiniai.
P. Žagunis taip pat akcentavo, kad ne visi gyventojai supranta naujai įdiegtą integralią pagalbą rajone, nors ir tapo aišku, kad ji naudinga. Keblumų tiek visuomenėje, tiek ir Savivaldybei būna ir dėl vadinamosios vieno euro sistemos. Esą socialinę paramą gaunantys gyventojai itin stengiasi nė centu neperžengti pašalpoms nustatytos pajamų ribos ir taip dirbtinai sudaromos sąlygos tinginystei bei gyvenimui iš valdiškos kišenės.
„Ar negalima šitos tvarkos subalansuoti kitaip, nes dabar žmonės atsisako darbo, kad tik neprarastų pašalpos“, – vyriausybės atstovų klausė P. Žagunis.
Ministras L. Kukuraitis patikino, kad apie tai nuolat galvojama ir reikia ieškoti būdo, kaip ištaisyti šią įstatymų spragą. Esą tai – vienas iš naujos Vyriausybės numatytos vizijos uždavinių.
„Atvykome čia susipažinti su jūsų savivaldybe, mums labai svarbu išgirsti, kaip jūs gyvenate, kas čia gerai, kas blogai. Per visą tokių viešnagių laiką sužinojome labai daug“, – kalbėjo svečias.
L.Kukuraitis paaiškino, kad nauja ministerijos komanda šią kadenciją žada dirbti trimis kryptimis. Daugiausia dėmesio ir pakeitimų žadama mažinant socialinę atskirtį bei skurdą Lietuvoje, įtraukiant bendruomenes į socialinį darbą ir stiprinant vaikų ir šeimų apsaugą.
„Ateityje neturėtų likti socialinės rizikos šeimų sąvokos. Dirbti turėtume su platesniu ratu gyventojų. Apskritai reikia ieškoti kad ir netikėčiausių idėjų, kaip padėti šeimoms tinkamai tvarkyti savo gyvenimus. Gal jas mokyti namuose kad ir, pavyzdžiui, kaip konservuoti daržoves“, – sakė ministras.
Dar labiau tokią pagalbą žadama stiprinti ir papildomu finansavimu. L. Kukuraitis prasitarė, kad šiuo metu Vyriausybėje yra tariamasi 15 proc. padidinti atlyginimą su socialinės rizikos šeimomis dirbantiems socialiniams darbuotojams.
„Susitaupė valstybės biudžeto lėšų, tad nuo kitų metų žadame padidinti atlyginimą socialiniams darbuotojams, dirbantiems su socialinės rizikos šeimomis. Aš siūliau nieko nelaukti ir tai padaryti jau lapkritį“, – teigė L. Kukuraitis.
Nudžiuginti Panevėžio rajono savivaldybės vadovai pridūrė, kad dar 2016 metais iš rajono biudžeto šių darbuotojų algoms buvo skirta papildomai 450 tūkst. eurų. Dabar socialiniai darbuotojai Panevėžio rajone uždirba apie 550 – 600 eurų. Jiems sudarytos patogios darbo sąlygos seniūnijose, paskirti vairuotojai lankytis šeimose, duoti mobilieji telefonai, kompiuteriai.
„Tai Panevėžio rajono socialiniai darbuotojai ir taip gal uždirba daugiausia Lietuvoje?“, – pašmaikštavo ministras.
Tačiau Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Aldona Paškevičienė teigė, kad 15 proc. didesnė alga darbuotojams – geras priedas. Jis siektų apie 60 – 70 eurų. Tačiau vedėja dar nedrįsta tvirtai svajoti apie jį. Ministras, pasak jos, tik pažadėjo, o kitų metų dar reikia sulaukti.
Panevėžio rajone šiuo metu su socialinės rizikos šeimomis dirbti skirta 27,5 socialinio darbuotojo etato. Be jų, seniūnijose dar dirba socialiniai darbuotojai, besirūpinantys neįgaliaisiais ir senais žmonėmis. Iš viso socialinį darbą rajone dirba 180 darbuotojų. Vienokią ar kitokią socialinę paramą čia gauna 38 proc. gyventojų. Socialinei paramai Panevėžio rajonas 2017 metais išleido apie 8 mln. eurų.