P. Židonio nuotr.

Miesto vandalus išdavė kameros

Miesto vandalus išdavė kameros

Gilią naktį po Panevėžį blaškęsi, o galop Senvagės tilto stiklus iškūlę paaugliai nežinojo, kad tapo filmo apie buką ir bukesnį personažais. Jų kvailas „žygis“ visą laiką buvo filmuojamas mieste įrengtų gausybės vaizdo kamerų, o tėvams teks atlyginti nuostolius ne vien už nuniokotą Senvagę.

Būrius panevėžiečių pritraukianti Senvagė pirmadienio rytą atrodė baisiai. Į jaukią salelę vedančio tilto turėklų nepastebimi stikliniai segmentai šįkart rėžė akis.

Penkis jų vandalai „pašventino“ taip, kad grūdinti, plėvele padengti stiklai sueižėjo iki smulkiausių dalelių.

Senvagę rekonstruojančios įmonės Panevėžio statybos tresto filialas „Gerbusta“ apie vandalizmą pranešė policijai.

Ilgai laukti, kol bus išaiškinti chuliganai, nereikėjo.

Dar tą patį rytą Savivaldybės specialistai peržiūrėjo mieste įrengtas vaizdo stebėjimo kameras ir išvydo agresiją liejančius nuotykių ieškotojus.

Vaizdo kameros užfiksavo, kaip stiklus Senvagėje naktį daužo paauglių grupelė. P. Židonio nuotr.

Užkliuvo ir prekių vežimėlis

Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo Daliaus Vadlugos teigimu, vandalų kelionė prasidėjo dar gerokai iki Senvagės ir ja nesibaigė.

Net 23 vaizdo kameros užfiksavo, kaip naktį į pirmadienį, apie 1 val., trys paaugliai, maždaug 13–14 metų, blaškosi po miestą, ieškodami, ko nusitverti.

Pirmiausia jaunuoliai pastebėti prekybos centro „Maxima“ aikštelėje Ukmergės gatvėje. Iš jos pačiupę prekių vežimėlį jį nusivarė iki tilto ir šveitė į vandenį.

„Pirmadienį ir tą vežimėlį traukėme iš vandens, o dabar sužinojome, kad čia paauglių eibės“, – sako D. Vadluga.

Vėliau paauglių kelionė tęsėsi A. Jakšto gatve.

Nežinia, kaip naktinėtojai pasiekė Senvagę.

Neatmetama, kad į ją pateko persiropštę per rekonstruojamo pėsčiųjų tilto užtvaras.

Kameros nufilmavo, kaip ta pati trijulė Senvagėje lieja įtūžį – niokoja stiklus.

Pasak D. Vadlugos, Senvagė kol kas oficialiai laikoma statybų aikštele ir kol jos rekonstrukcija nebaigta, išdaužytus stiklus tenka savo lėšomis keisti rangovui.

Modernus sprendimas

Senvagės rekonstrukcijos projekto rengėjos mažosios bendrijos „Pupa – strateginė urbanistika“ direktorius Tadas Jonauskis sako, jog naują šios miesto reprezentacinės vietos vaizdą kūrė architektai įsivaizdavo, kad kai panevėžiečiai turės atnaujintas erdves ir naują kokybę, labiau mylės ir savo miestą.

„Vandalizmo pasitaiko visur: ir Vokietijoj, ir JAV, ir Lietuvoj, ir Panevėžy, bet dėl to ne mažiau apmaudu“, – kalbėjo T. Jonauskis.

Pasak architekto, reprezentacinei miesto vietai ieškota modernių, šiuolaikiškų ir išskirtinesnių, bet akių nerėžiančių sprendimų.

Matomiausiose vietose stiklas turėklams pasirinktas, kad būtų kuo mažiau vaizdą gadinančių elementų ir panevėžiečiai turėtų vietą, kur būtų galima žiūrėti į vandenį, detalėms neužstojant vaizdo.

„Senvagėje labai daug vietų sėdėti ir žiūrėti į vandenį. Atsisėdus turėklai atsiduria akių lygyje, jei jie būtų kitokie, tiesiog užstotų vaizdą. Kad būtų galimybė sėdint matyti vandenį, pasirinktas stiklas“, – teigė T. Jonauskis.

Miestas ne kalėjimas

Pasak architekto, stiklai Senvagėje sumontuoti ne tik dėl grožio – jie atlieka ir turėklų funkcijas. Jų konstrukcija – dvigubas grūdintas stiklas su plėvele – tokia, kad nuo smūgio nepažirtų šukės.

Tačiau, architekto teigimu, tokie stiklai, į juos atsitrenkus žmogui, negali dužti – jiems suniokoti reikia gerokai stipresnio smūgio.

Nors dar nebaigtoje rekonstruoti Senvagėje rangovams tenka nebe pirmą kartą keisti suniokotus stiklo turėklų segmentus, T. Jonauskis mano, jog tėra laiko klausimas, kada keisis visuomenės požiūris į viešąsias erdves ir ateis suvokimas, kad tai yra visų turtas ir su juos reikia elgtis atsakingai.

„Tikiuosi, kuo toliau, tuo mažiau bus tokių atvejų. Jau geriau miestui prisiimti stiklų keitimo naštą nei viešąsias erdves suprojektuoti kaip kalėjime, su nepajudinamais antivandaliniais įrenginiais. Geriau kartą per metus sumokėti už išdaužytus stiklus, nei gyventi su turėklais, pro kuriuos ir tankas nepravažiuotų“, – sako T. Jonauskis.

Stebi kameros

Vandalus užfiksavusios vaizdo stebėjimo kameros Panevėžyje įrengtos pastaraisiais metais.

Eismo saugumą ir tvarką mieste kasdien stebi beveik šimtas tokių akių. Jos sumontuotos 65-iose vietose – šalia gatvių ir sankryžų, įvažiavimų į miestą, parkuose, Laisvės aikštėje, Senvagėje ir kitur.

Tai nebe pirmas kartas, kai kameros išduoda pažeidėjus.

Maždaug prieš mėnesį jos užfiksavo, kaip naktį Laisvės aikštėje nulaužtas medis. Kamerų nufilmuotoje medžiagoje matyti, kaip du jaunuoliai praeina pro medelius. Vienas jų užkliūva ir keršydamas medeliui jį nulaužia. Kita kamera fiksuoja, kaip vienas šių jaunuolių prigula vaikų žaidimo aikštelėje ant suoliuko, kitas už kelių žingsnių šlapinasi atsisukęs į daugiabučio langus.

Galerija

Komentarai

 • ponas architekte, vandalu zinoma yra visame pasaulyje, bet parkuose projektuoti tokius stiklo atitvarus yra visiska kvailyste.taip kad yra ir vandalu yra ir kvailiu projektuotoju

 • eiline babkiu plovykla

 • Ar pakako 2 savaičių termino vandalų , nulaužusių medį už 300 eur , išaiškinimui ? Tas įvykis minimas šio straipsneliuko antroje dalyje ir kažkodėl nieko neužsimenama apie asmenis , kurie priavalo atlyginti nuostolius miestui .

 • Apie tokius vandalus reikia skelbti viešai, su vardais, pavardėmis, kur mokosi, kas tėvai. Čia negali būti jokių cackinimusi, pareikalauti kad atsakytų ir sumokėtų. Tik taip galima sustabdyti ir išauklėti tokius erelius.

  • Net ir vandalam, Senvages vaizda gadinantis stiklai nepatinka.

 • Parazitai yra parazitai taip ant savo miesto oi ne kas

 • Net ir vandalam, Senvages vaizda gadinantis stiklai nepatinka.

 • O ką veikia policija mieste jei dauzydami viską brenda per pusę miesto? Aplamai nepilnamečiai turėtų būti 22 val namie o ne bastytis kažkur. Ir policija turi patruliuoti mieste o ne prie trikoju pinigus kalti.

  • Jūsų klausimas liks be atsakymo , nes policijai vis dar mažai vaizdo kamerų , o kai jų pristatys daugiau ,gal tada nebus darbuotojų sėdinčių prie pulto stebint vaizdus ir t.t. ?

   • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (9)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų