Velžio kelio akligatvyje stūkstantys stulpai tėra butaforija – gyventojai jau seniai klaidžioja aklinoje tamsoje.

Miesto gatvėje – tamsu kaip vienkiemy

Miesto gatvėje – tamsu kaip vienkiemy

 

Panevėžyje per pastaruosius metus gerokai sumažėjo tamsių užkaborių. Miestui elektrifikuoti šįmet išleista maždaug 170 tūkst. eurų. Ir visgi Aukštaitijos sostinės gyvenamuosiuose rajonuose tebesama tamsoje skendinčių vietų, kuriose klaidžioja ir laiškininkai, ir pagalbos tarnybos.

Rekonstruoto Velžio kelio dalis gyventojų tebelaukia, kol bus apšviestas jų akligatvis – stulpai nuo seno stovi, bet šviestuvų trūksta. Šviesos pasiilgusiuosius Savivaldybė ramina, kad ir jų gatvelę numatyta elektrifikuoti, tačiau tik tada, kai prieis jos eilė.

Panevėžiečio Zigmanto Ročio namai anksčiau priklausė Daumantų gatvei, dabar ta pati vieta – nedidelė atkarpa, atsišakojusi nuo pagrindinės gatvės, gavusi Velžio kelio adresą. Pasak šio akligatvio gyventojo, dėl šios atkarpos, kurioje išsidėstę maždaug septyni namai, elektrifikavimo Į Savivaldybę ir miesto gatvių apšvietimą prižiūrinčią įmonę „Panevėžio gatvės“ kreipiamasi jau keletą metų.

„Ketveri metai, kaip juos kutename, bet naudos jokios. Jei naktį važiuotumėte pas mus, aklinoje tamsoje nematytumėte nė namo numerio. Laiškanešiai net neranda mūsų dėžučių, kur laiškus, laikraščius įmesti“, – guodžiasi Z. Ročys.

Anot jo, ir pagalbos tarnyboms tokioje tamsoje sunku surasti reikalingus adresus. Gatvės nė kiek neapšviečia nė langai – dauguma namų stovi galu į gatvę ir tose pusėse langų nėra.

Bijo nelaimės

Pasak Z. Ročio, praėjusių metų pabaigoje iš Savivaldybės atėjęs raštas, kad akligatvis prie Velžio kelio 96–102 namų dar šių metų pirmąjį pusmetį bus įtrauktas į apšvietimo eiliškumo sąrašą. Nesulaukę jokių žinių, rudenį gyventojai vėl beldėsi reikalaudami šviesos. Tuomet išgirdo, kad jų eilė dar nutolo. Savivaldybė motyvavo, jog šioji nustatoma remiantis ne prašymo pateikimo data, o namų ūkių ir verslo objektų tankumo, gatvės kategorijos, viešojo transporto, gyventojų interesų tenkinimo ir kriminogeninės situacijos kriterijais.

„Jeigu būtų mirtinas atvejis, tada gal ir suskubtų apšviesti, o kol kas ramu, nieko neįvykę, tai ir nesiskubina“, – ironizuoja Z. Ročys.

Tamsios gatvelės gyventojams dar labiau apmaudu, kad pernai buvo tvarkomas Velžio kelias – ne tik perasfaltuojama gatvė, bet ir įrengtas naujas apšvietimas, tačiau greta esanti tos pačios gatvės atkarpa liko neliesta. Z. Ročys įsitikinęs, kad elektrikams čia ne tiek ir daug to darbo būtų, mat gatvelėje stovi keli elektros stulpai, išlikę ir šviestuvų laikikliai. Kada čia užgeso elektra, jis nė nežino, tačiau prieš penkerius metus šioje gatvėje apsigyvenęs vyras sako apšvietimo jau neberadęs.

Nors akligatvyje stovi gana nedaug namų – vos septyni, tačiau netoliese yra galinė autobusų apsisukimo stotelė. Iš autobusų išlipę keleiviai, trumpindami kelią link Staniūnų, rizikuoja eiti per tamsųjį akligatvį.

„O svarbiausia, kad ir vaikai grįžta patamsyje po popamokinių užsiėmimų“, – dėl pėsčiųjų saugumo susirūpinęs Z. Ročys.

Tamsių užkaborių sumažėjo

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialisto Arvydo Šato nuomone, atkakliai šviesos prašantys gyventojai – labai nekantrūs.

„Žmonės įsivaizduoja, kad jei padavė prašymą, per pusę metų jis turi būti išpildytas“, – sako A. Šatas.

Anot jo, gatvių elektrifikavimo sąrašas gana ilgas ir sunku pasakyti, kada nušvis Velžio kelio atkarpa. Šiais metais jau apšviesta nemažai miesto. Prašymai elektrifikuoti kai kurias šįmet apšviestas vietas buvo pateikti dar 2015-aisiais.

„Panevėžyje likusi begalė neapšviestų gatvelių. Kai kurie prašymai parašyti dar 2008-aisiais. Bėda ta, kad apšvietimo įrengimas tokiose vietose pajudėjo maždaug per paskutinius trejus metus – biudžete kasmet numatoma tam lėšų ir po truputį tvarkomės“, – aiškina A. Šatas.

Šiemet Savivaldybė neapšviestoms gatvėms elektrifikuoti skyrė 170 tūkst. eurų. Apšvietimas įrengtas trijuose dideliuose kvartaluose – apšviesta Staniūnų gatvė nuo 73 iki 81 namų ir nuo 72 iki 82 namų. Tai didelė buvusių bendrabučių ir kitų namų teritorija, iki šiol buvusi visiškai neapšviesta. Apšviesta Žagienio gatvelė, dalis Sirupio gatvės pačiame miesto centre, įrengtas apšvietimas iki J. Tilvyčio gatvės galo. Taip pat sutvarkytas apšvietimas Savitiškio gatvėje.

„Net nesitikėjau, kad tiek daug padarysime. Anksčiau po vieną gatvelę šiaip taip, būdavo, išspaudžiame, nes labai trūkdavo lėšų, o dabar padarėme tikrai labai daug“, – pastebi A. Šatas.

Skaičiuoja žmonių srautus

Pasak A. Šato, apšvietimo darbai daugiabučių kvartaluose jau baigti. Dabar juose teliko vietų, kur reikalingas apšvietimas šalia vieno ar dviejų namų. Kitąmet gatvių apšvietimui Savivaldybė vėl planuoja skirti ne mažesnę sumą kaip šįmet.

„Neapšviestų vietų sąrašas trumpėja. Kažkada visiems ateis ta šventė, bet reikia kantrybės“, – tvirtina specialistas.

Anot jo, pernai įrengiant apšvietimą rekonstruojamame Velžio kelyje, teoriškai buvo galima apšviesti ir jo akligatvį.

„Nuo Velžio kelio galėjome ir į Žemaičių kvartalą lįsti, bet žinote, kokie tai būtų buvę pinigai. Praėjusiais metais, kai tvarkėme Velžio kelią, buvo labai striuka su lėšomis“, – esminę priežastį įvardija A. Šatas.

Be to, anot jo, net ir buvus didesnėms finansinėms galimybėms, būtų pažeistas eiliškumas. O šis, specialisto teigimu, nustatomas remiantis keliais kriterijais. Pagrindinis – namų ūkių ir verslo objektų tankumas neapšviestoje teritorijoje. Svarbi ir gatvės kategorija. Įvertinama, ar važiuoja viešasis transportas, ar galimas linijų prijungimas prie esamų valdymo spintų.

Svarbu ir kiti dalykai. Pavyzdžiui, šiemet gautas prašymas apšviesti naują takelį Kniaudiškių kvartale, kuriuo nuo Klaipėdos gatvės pusės daug žmonių keliauja į „Minties“ gimnaziją. Toks keliukas, kuriuo naudojasi didelis skaičius žmonių, iš karto atsiduria aukštesnėje sąrašo pozicijoje.

„Tikrai niekas nesupras, jeigu pagal prašymą apšviesime gatvę kokiems penkiems namams, o kiti toliau į tą pačią pusę liks neapšviesti“, – sako A. Šatas.

Komentarai

  • O kada dviračių taką sutvarkysit šalia rekonstruoto Velžio kelio ? Baigiu dviratį sulaužyti. Jei rajono ribose takas normalus, tai miesto ribose – tragedija, neįmanoma važiuoti.

    • Atsakyti
  • Reikia ,kad toje gatvėje gyventų kas nors iš valdžios ,tada nei eilės reikės , viską be eilės apšvies.

  • Jakšto gatvės suremontuotoje dalyje taip pat apšvietimas nedega,vakare važiuojant reikia tolimų šviesų..

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų