Pačiame Panevėžio centre jau rengiamasi naujos erdvės susitikti atidarymui. P. Židonio nuotrauka

Miesto centre – kita mėnulio pusė

Miesto centre – kita mėnulio pusė

Pačiame Panevėžio centre jau pavasarį planuoja duris atverti nauja vieta, kur bus galima ne tik išgerti kavos.

Netipiškoje kavinėje su lankytojais mielai bendraus jos darbuotojai, o kad pokalbiams nepristigtų įkvėpimo, klientai prie kavos puodelio gaus ir lapelį su pasufleruota tema. Išeidami jie galės įsigyti rankų darbo suvenyrų ar papuošalų.
Vasario 16-osios gatvės 8-ame name jau pradeda kurtis pirmosios Panevėžyje socialinės dirbtuvės.
Jose, padedami etatinių darbuotojų, šeimininkaus žmonės su intelekto ar psichikos negalia.
Ši nauja erdvė susitikti neatsitiktinai bus pavadinta „Kita mėnulio pusė“.
„Mėnulis – vienintelis Žemės palydovas, visada į ją žvelgiantis viena puse. Kita jo pusė nematoma ir mažai pažinta, dėl to bauginanti. Mūsų tikslas – parodyti visuomenei asmens su negalia kitą, stipriąją, pusę. Tai nebus eilinė kavinė, o erdvė bendrystei, vieni kitiems pažinti“, – paaiškina socialines dirbtuves kuriančio Jaunuolių dienos centro direktorė Lina Trebienė.

Pašnekesiai prie kavos

Būsimos socialinės dirbtuvės pačioje Panevėžio širdyje įsikurs maždaug 80 kvadratinių metrų patalpose.
Jose šeimininkaus 10–12 žmonių, turinčių negalią, o jiems padės keturi etatiniai darbuotojai: meistras, rinkodaros specialistas, socialinis bei individualios priežiūros darbuotojai.
„Tokių dirbtuvių metodika paremta tuo, kad darbuotojai stebi negalią turinčio žmogaus stipriąsias puses ir pagal tai jam parenka darbus“, – pasakoja L. Trebienė.
Šiose dirbtuvėse neįgalieji užsiims nesudėtingais, didelės kompetencijos nereikalaujančiais darbais – verslo įmonėms teiks pakavimo, rūšiavimo, lankstymo paslaugas.
„O kita socialinių dirbtuvių veikla – bendrystė su visuomene. Bus galima užsukti išgerti kavos, pasišnekėti su čia dirbančiu žmogumi, turinčiu negalią, įsigyti rankų darbo dirbinių – keramikos, bižuterijos ir kitų“, – pasakoja L. Trebienė.
Kad pokalbis lengviau megztųsi, šalia puodelio kavos klientai ras kortelę su užrašyta tema. Kol pravės kava, liesis įdomūs pašnekesiai.
„Kitoje mėnulio pusėje“ dirbsiantys žmonės su negalia gaus vadinamąją kompensaciją, siekiančią 50 eurų. Tai – mažiausias atlygis, jis gali augti, priklausomai nuo socialinių dirbtuvių sėkmės.

Įdomi vieta ir verslui

Pasak L. Trebienės, šiuo metu rašoma paraiška gauti finansavimą patalpoms pritaikyti tokioms socialinėms dirbtuvėms.
Jaunuolių dienos centro direktorė tikisi, kad įrengimo darbai prasidės šių metų trečiąjį ar ketvirtąjį ketvirtį.
Tačiau socialines dirbtuves numatyta lankytojams atverti gerokai anksčiau, jau šį pavasarį, nelaukiant, kol patalpos bus atnaujintos.
Pasak L. Trebienės, „Kita mėnulio pusė“ bus vieta, kur bendruomenė matys ne žmogaus negalią, o jo stiprybes.
Tikimasi, kad tokios socialinės dirbtuvės turintiesiems negalią taps startu į darbo rinką – jose įgiję įgūdžių, pasisėmę darbo patirties, ateityje lengviau suras pragyvenimo šaltinį.
„Tikiu, kad ir verslininkai čia užsukę sutiks būsimų darbuotojų“, – viliasi direktorė.

Bus ir antrosios

Panevėžyje planuojama atidaryti dvejas socialines dirbtuves. Antrosioms, pasak L. Trebienės, dar ieškoma vietos. Pastarosiose žmonės su negalia būtų mokomi kurti rankdarbius – stalo dekoro elementus, keramikos dirbinius, papuošalus. Visi šie rankų darbo kūriniai bus pardavinėjami ne tik fizinėje, bet ir elektroninėje parduotuvėje.
Konkursą savivaldybėms steigti socialines dirbtuves skelbusios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, Panevėžyje registruota 915 asmenų, turinčių psichikos ar intelekto negalią.
Lietuvoje pirmosios socialinės dirbtuvės pradėtos steigti prieš trejus metus
Dabar tokių jau veikia kone trys dešimtys. Jose turintieji negalią ir suka medų, ir gamina mokyklinius sąsiuvinius, kuria rankdarbius ir juos pardavinėja.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų