Panevėžys jau pradėjo ruoštis gražiausioms žiemos šventėms. P. Židonio nuotr.

Mieste – pirmieji Kalėdų šaukliai

Mieste – pirmieji Kalėdų šaukliai

 

Rudeninėms darganoms nesitraukiant, Panevėžys jau ėmė ruoštis žiemos šventėms.

Apkasais virtusi įprastinė miesto Kalėdų vieta – Laisvės aikštė – pakoregavo šiųmečių švenčių geografiją. Tačiau organizatoriai žada, kad dėl to jos niekuo nebus prastesnės. Atvirkščiai – nustebins inovatyvumu, muzikalumu ir išskirtinėmis atrakcijomis.

Jau po dviejų savaičių, lapkričio 29-ąją, panevėžiečiai bus kviečiami į šventinių renginių maratono pradžią tradiciškai skelbiantį Kalėdų eglės įžiebimą. Tik šiemet pagrindinė miesto žaliaskarė stovės kitoje nuo Laisvės aikštės Elektros gatvės pusėje – prie miesto įkūrėjo Aleksandro paminklo. Ir išsiskirs tuo, kad bus kaip niekad aukšta – sieks net 18 m, arba keturiais metrais daugiau nei pernykštė eglė.

Nors praėjusiais metais kalėdinei miesto puošybai buvo atseikėta rekordinio dydžio suma – apie 150 tūkst. eurų, pagrindinė Kalėdų eglė sulaukė ne tik palankių įvertinimų. Šios Kalėdos miesto biudžetui bus kiek lengvesnės: visos šventinės puošmenos atsieis 112,6 tūkst. eurų. Iš jų daugiau nei pusė sumos – 52,6 tūkst. – atiteks svarbiausiam akcentui eglei.

Atspindės besikeičiantį miestą

Dar vasarą skelbtą viešųjų pirkimų konkursą papuošti miestą laimėjusi įmonė „Lumidėja“ iš Vilniaus rajono žada, kad panevėžiečių Kalėdos bus inovatyvios, interaktyvios, tačiau kartu išsaugos šios šventės tradicinį jaukumą ir šventinę dvasią.

Pasak Panevėžio savivaldybės Teritorijų ir architektūros skyriaus vyriausiosios specialistės Vitos Bubliauskaitės, šiemet komisija galėjo rinktis net iš šešių pasiūlytų variantų. Praėjusiais metais jų būta tik trijų, o dar ankstesniais – vos vieno. Iš jų, atmetusi visai nevertus dėmesio ar tradiciškai „saugius“ variantus, komisija esą atrinkusi geriausią pasiūlymą.

„Šis pasiūlymas atitiko mūsų idėją Panevėžį atskleisti kaip augantį ir besikeičiantį miestą su savo išskirtinumais ir pasirinkta technologijų pažangos ir inovacijų kryptimi“, – tvirtino V. Bubliauskaitė.

„Mus tenkino ir kainos bei kokybės santykis“, – pridūrė specialistė.

O svarbiausia, kad laimėtojų pasiūlyta pagrindinės miesto eglės puošyba atrodė itin elegantiškai ir patraukliai.

Interaktyvios pramogos

Tradicinius kalėdinės eglės puošybos elementus šiemet pakeis origamiai.

Japonų kultūroje tikima, kad išlanksčius šimtą gervių išsipildo vienas noras. O kad šiam laimės simboliui būtų lengviau pildyti panevėžiečių svajones, padės organizatorių žadėtieji interaktyvūs sprendimai: pakuždėjus savo norą į specialų įrenginį, eglutė sužėrės kitomis spalvomis.

„Tokia interaktyvi programa buvo pasiūlyta pirmą kartą. Ir ji tikrai nebus vienintelė, – intriguoja V. Bubliauskaitė. – Nuo pat gruodžio 20-osios iki Naujųjų metų veiks ir interaktyvi fotostudija: nusifotografavus prie eglutės ir įkėlus nuotrauką į socialinius tinklus, vėliau ją bus galima gauti asmeniškai.“

Laisvės aikštė, nors ir užleista statybininkams, irgi neliks pamiršta: pagrindiniai jos praėjimai bus šventiškai išpuošti. Šią savaitę jau pradėtos dekoruoti Elektros, dalis Vilniaus, Respublikos, Vasario 16-osios gatvės bei aplinkines gatvelės, Senvagė, Savanorių aikštės prieigos.

Žvaigždžių koncertas

Tikrosios Kalėdų dvasios bus galima įkvėpti jau netrukus – paskutinį lapkričio penktadienį. Jau tapo tradicija būtent šią dieną įžiebti pagrindinę miesto eglę.

Šventiniam renginiui buvo atseikėta apie 15 tūkst. eurų. O šiųmetę eglutės įžiebimo ceremonijos temą padiktavo ką tik aprašyta interaktyvi pramoga „Pakuždėk norą“.

Pasak Bendruomenių rūmų direktorės Sandros Myškienės, Kalėdos – visos šeimos šventė, tad šiemet buvo nuspręsta taip sudėlioti programą, kad ji būtų patraukli ne tik patiems mažiausiesiems. Nors jie, labiausiai laukiantys Kalėdų, tikrai nestokos organizatorių rūpesčio. Dar prieš įžiebimo ceremoniją nykštukai vaikus pakvies į savo dirbtuvėles, kuriose mokys, kaip pasigaminti eglutės žaisliukų ar atvirukų. Taip pat bus galima glaistu puošti meduolius ir juos pakuoti kaip dovanėles. Jau dabar rūpinamasi, kad net penkiolikos metrų palapinėje, kurią šildys infraraudonųjų spindulių šildytuvai, tilptų visi norintieji.

Įprastai eglutės įžiebimo vakarą kandžiojasi nemenkas šaltukas, tad šiemet buvo nuspręsta dar renginio pradžioje, šaudant fejerverkams, įžiebti žaliaskarę, o jau po to pakviesti visus linksmintis koncerte, kurį surengs iš Panevėžio kilęs Leonas Somovas ir Jurijus Veklenko.

Žinoma, kokia eglės įžiebimo šventė be Kalėdų Senelio. Būtent jo pasirodymas šventėje kasmet tapdavo ypatinga staigmena – Kalėdų Senelis į Panevėžį yra atvykęs ir pasakų traukinuku, ir net nusileidęs nuo stogų. Kaip bus šiemet, kūrybinė komanda, pasak S. Myškienės, vis dar neapsisprendė.

„Dabar vyksta režisūrinės kančios, – šypsosi ji. – Per atsinaujinančio miesto apkasus Senelis gal neklampos, tad tenka sukti galvą. Gal tai bus tradicinis atėjimas per Senvagę, lydint eskimams? O gal Kalėdų Senelis paslaptingai išlįs iš eglaičių – sugrįžti prie senųjų tradicijų irgi nėra blogai.“

Ledinė dovana

Šventinė scena iškils netoli Aleksandro paminklo – ten, kur įprastai per kitus miesto renginius stovėdavo mažoji scena. O kad panevėžiečiai galėtų matyti ir Kalėdų eglę, ir koncerto dalyvius, bus pastatytas šešių metrų šviesos diodų – LED – ekranas.

Greta bus galima aplankyti ir prakartėlę – šįkart irgi netradicinę, sukurtą tik iš šviesos diodų lempučių.

Savotišką perėjimą į ateinančius Naujuosius metus simbolizuos stilizuoti vartai, padaryti iš skaičių – 2020.

Dar viena didelė staigmena lauks Senvagės pusiasalyje. Menininkas iš Indonezijos Balio salos, pasivadinęs slapyvardžiu Made Sutuma, iš maždaug tonos ledo luito kurs Kalėdų Senelio dovaną miestiečiams – ledo gėlę. Beveik trijų metrų ledinė skulptūra panevėžiečius ir miesto svečius džiugins, kol ištirps.

„Po eglutės įžiebimo Senvagėje lauks įspūdinga ledo šou programa“, – neabejoja S. Myškienė.

O kad švenčiantieji patys nevirstų ledo varvekliais, Senvagėje įsikursiančioje mugėje bus galima pasišildyti karšta kava, kvapniais imbieriniais sausainiais bei kitais kalėdiniais gardumynais. Organizatoriai sako jau pasirūpinę, kad prie pagrindinio Kalėdų simbolio bent savaitgaliais iki pat Trijų karalių veiktų cukrainė.

„Tikimės, kad oro sąlygos leis ir savaitgaliais baltuose kalėdinio miestelio nameliuose šalia eglutės lauks prekybininkai su imbieriniais meduoliais, nealkoholiniu vynu, spurgomis, karštais kaštainiais ir karamelizuotais riešutais“, – spalvingas ir kvapnias Kalėdas mieste žada S. Myškienė.

Komentarai

  • Kuo čia tie paukščiai su Kalėdomis susieja?

    • Atsakyti
  • Pagal senuosius mūsų papročius, tradicijas paukščiai Velykoms, o iš kur Kalėdoms atskrido paukščiai?

  • Galbūt, kad primaitinti batonais paukščiai jau nebeišskrenda i šiltus kraštus?

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų