Meno kūrinys į metalo laužą

Meno kūrinys į metalo laužą

 

Tris dešimtmečius Juozo Miltinio gimnaziją puošęs panevėžiečio žymaus skulptoriaus Alfrido Pajuodžio meno kūrinys „Mergaitė“ nepaliko abejingų ir vagių. Nors mokyklos teritoriją stebi vaizdo kamerų akys, ilgapirščiams tai nebuvo kliūtis – Visų Šventųjų dieną skulptūra, jau tapusi J. Miltinio mokyklos vizitine kortele, pavogta iš kiemo. Tyrimą dėl vagystės pradėjo policija, tačiau viltys atgauti vertingą skulptūrą mąžta.

J. Miltinio gimnazijos direktoriaus Vytauto Raišio teigimu, tai nebe pirmas bandymas pavogti šį meno kūrinį. Prieš keletą metų į skulptūrą pasikėsinta net dukart, tačiau sunkoko meno kūrinio toli nepavyko nunešti – gimnazijos darbuotojai abu kartus ją rado įmestą į krūmus. Deja, šįkart vagys iki galo įvykdė savo kėslus.

„Kol kas jokių žinių, kur iškeliavo skulptūra, neturime. Bet neprarandame vilties, kad ji atsiras. Mokyklos teritorijoje esančių vaizdo kamerų nufilmuotą informaciją perdavėme policijai, pagalbos kreipėmės ir į visuomenę. Tik kol kas tyla“, – sakė V. Raišys.

Anot direktoriaus, vagims tai tik metalo laužas, o J. Miltinio gimnazijos bendruomenei – itin vertinga dovana. Ją gimnazijos 20-mečio proga padovanojo šios mokyklos auklėtinis skulptorius Alfridas Pajuodis.

„Skulptūra jau tapo mūsų mokyklos simboliu, vizitine kortele, simbolizuojančia jaunystę, polėkį, skrydį. Labai gaila, kad kažkam ją prireikė išniekinti“, – apgailestavo V. Raišys.

A. Pajuodis įsitikinęs, kad iš gimnazijos kiemo skulptūra buvo pavogta siekiant lengvai pasipelnyti. Rinkoje pridavus tokį kiekį metalo laužo galima gauti apie 150 eurų, nors pagaminti šiam kūriniui prireikė kelių tūkstančių eurų. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Istorijos dalis

Pats skulptūros autorius A. Pajuodis atviravo, kad tai jau ne pirmas jo darbas, kuris užkliūna vandalams. Tikriausiai nepakaktų rankos pirštų, kiek jo meno kūrinių buvo pavogta, išniekinta ar sugadinta. Menininkas įsitikinęs, kad iš gimnazijos kiemo skulptūra buvo pavogta siekiant lengvai pasipelnyti. Rinkoje pridavus tokį kiekį metalo laužo galima gauti apie 150 eurų, nors pagaminti šiam kūriniui prireikė kelių tūkstančių eurų.

„Čia pasidarbavo žmonės, kurių net vandalais negalėčiau pavadinti. Net neabejoju, kad vagys tikėjosi iš to uždirbti, nors uždarbis nėra lengvas. Juk skulptūrą kažkaip reikės supjaustyti, niekas jos taip nepriims į metalo laužo supirktuvę“, – apgailestauja A. Pajuodis.

Meno kūrinį sunaikinti labai lengva, tačiau jį išlieti – sudėtinga. Anot skulptoriaus, prieš tris dešimtmečius tokių darbų neliedavo niekur Lietuvoje, tad dėl „Mergaitės“ jis važiavo specialiai į Taliną. Skulptūra buvo skirta papuošti mokyklai. Menininko idėja buvo pavaizduoti jauną, nepatyrusią mergaitę, keliančią sparnus į gyvenimą.

„Mergaitė, stovinti ant simbolinio laivo priekio, rengiasi savotiškam skrydžiui, tarsi mokykla jaunus žmones neša į gyvenimą. Kai kūriau šią skulptūrą, „Titaniko“ dar nebuvo, – šypsosi skulptorius. – Žinoma, jeigu atsirastų rėmėjų, daryčiau skulptūrą iš granito, tik jau ne vienos mergaitės, o ir berniuko, nes dabar visur turi būti lyčių lygybė.“

Menininkas sako, kad skulptūros vagystė skaudžiai palietė ne tik mokyklos bendruomenę, bet ir jį patį. Dar prieš kelias dienas važiuodamas pro gimnaziją širdyje pasidžiaugė, kad jo darbas gražiai puošia jos teritoriją. O po dienos pasiekė žinia, kad kažkas pavogė dalelę gimnazijos istorijos.

„Simboliška, kad ta pati skulptūra buvo dingusi prieš penkerius metus. Vagys ją numetė tiesiog į krūmus ir gerokai apdaužė. Ją restauravau ir ji vėl puošė gimnaziją. Dėl šio įvykio nemalonu visai bendruomenei. Skulptūra buvo svarbi jų istorijos dalis“, – sako A. Pajuodžiui.

Komentarai

  • Lietuvoje meno nereikia ir jo nevertina. Cia reikalingi tik zemo ir auksto fvalifikacijos darbuotojai kuriems dodamas minimumas visam gyvenimui

  • Alfridai,
    „Ant Nevėžio krantų kelkim koją kartu“ Marijonų gatvėje kaip tai sugebėjo LD apdausti. O kodėl tamstos darbo savivaldybei nei gimnazijai nėra poreikio irgi apdrausti? Matyt nesutari su Laisvės a. klerkais…..

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų