Mėlynosios planetos šventė: išrinktos geriausios vandenyno fotografijos

Mėlynosios planetos šventė: išrinktos geriausios vandenyno fotografijos

Mylintys gamtą šį mėnesį buvo išties pamaloninti.

Žurnalas „Oceanographic“ ką tik paskelbė „Vandenyno fotografijos apdovanojimų“ finalininkus, o jų nuotraukos kalba pačios už save. Tai unikali galimybė per fotografiją pasinerti į požeminių ir viršvandeninių ekosistemų gyvenimą.

Okeano istorijų metraštininkai

Šis kasmetinis konkursas yra skirtas fotografams, kurie fiksuoja vandenyno gelmes ir dalijasi nuotraukomis su tais, kurie turbūt niekada neturės galimybės pamatyti tokių retų vietų bei vaizdų.

Dalydamiesi savo fotografijomis, kuriose užfiksuotas darnus žmogaus santykis su gamta, vandenyne verdantis nepaprastas gyvenimas, menininkai savo auditorijai suteikia galimybę susilieti su aplinka, taip skatindami žmonių norą ją apsaugoti.

Vertinimo komisija praleido daugybę laiko atidžiai peržiūrėdama pateiktas nuotraukas ir  diskutuodama išrinko šių metų geriausius kadrus.

„Tai tikrai buvo labai keblus procesas, nes mes gavome pačių nuostabiausių vaizdų rinkinį. Kiekvienas iš fotografų nenuilstamai saugo vandenyną ir pasakoja nepaprastą istoriją, kad paskatintų tikrus pokyčius. Jų laikas, energija ir patirtis yra labai svarbi ir vertinga šių apdovanojimų dalis“, – sakė „Ocean Photography Awards“ komandos atstovas.

Du rykliai ritasi bangomis Red Bluff, Quobba stotyje, tolimoje Vakarų Australijoje.

„Didžiulis masalo kamuolys, kuriuo rykliai maitindavosi, priartėjo prie kranto“, – sakė kerintį kadrą užfiksavęs Šonas Skotas, dalyvavęs ekspedicijoje, apimančioje visą Vakarų Australijos pakrantę. – Išsiėmiau ilgą objektyvą ir padariau bandomąjį kadrą, o jau sulig kita banga atsirito ir šie du rykliai. Nemačiau, kad tai pasikartotų per kitas dvi dienas, kai buvau ten.“

Vienas iš finalininkų, pretenduojančių į apdovanojimą, Tobiasas Baumgirtneris užfiksavo du našlius pingvinus, žvelgiančius į ryškias Melburno šviesas.

„Mano nuotrauka yra viena tų, kurių negali suplanuoti, net jei labai norėtum. Aš nuvykau ten fotografuoti pingvinų kolonijos ir ketinau padaryti fotografiją, kurioje būtų parodyta, kokią žalą besiplečiančios žmonių gyvenvietės ir infrastruktūra gali sukelti laukinei gamtai bei gyvūnų populiacijai“, – sakė jis.

Tobiasas praleido tris naktis šioje pingvinų kolonijoje ir jam pasisekė užfiksuoti šį jautrų meilės gestą.

„Tai – meilės ir atjautos istorija, ir aš labai džiaugiuosi, kad ji pasiekė tiek daug širdžių visame pasaulyje“, – sakė fotografas.

Tobiasas teigė, kad didžiausi iššūkiai, su kuriais susidūrė, buvo apšvietimo sąlygos. Arti šios pingvinų kolonijos gyvenvietės griežtai draudžiami bet kokie nenatūralūs šviesos šaltiniai. Taigi  šviesa sklido tik iš netoliese esančio miesto ir jūrų uosto.

Kuprotųjų banginių jauniklis „šoka“ šiltuose Tongos vandenyse. Fotografas Džonas Alenas šią akimirką užfiksavo paskutinę savo trijų savaičių kelionės dieną.

„Per visą sezoną mums nepasisekė sutikti banginių, ir staiga paskutinę dieną susidūrėme su šiuo nuostabiu ir džiaugsmingu jaunikliu“, – sakė fotografas.

Nardytojas tyrinėja urvą Tongoje. Nepaisant to, kad lankėsi šioje vietoje daugiau nei 100 kartų, fotografas Karimas Ilija niekada nematė tokios įspūdingos sklindančios šviesos, kaip kad buvo tądien.

„Atrodė, kad naras žvalgėsi į kitą pasaulį. Tai privertė susimąstyti apie tyrinėjimus šioje planetoje ir apie tai, kaip netgi nuvykę į tą pačią vietą šimtąjį kartą, galite ją pamatyti visai kitomis akimis“, – sakė magiškos nuotraukos autorius.

Šiaurinis jūrų liūtas žvelgia tiesiai į fotografės Celijos Kujalos objektyvą Kupolo uoste prie Hornbio salos, Britų Kolumbijoje. Šiauriniai jūrų liūtai yra įtraukti į IUCN raudonąjį sąrašą ir yra prie išnykimo ribos.

„Tikiuosi, kad šis vaizdas žmonėms sukels norą apsaugoti juos ir jų namus“, – sakė fotografė.

Nadia Ali yra daugybę apdovanojimų pelniusi laukinės gamtos fotografė, daugiausia dėmesio skirianti povandeninei jūrų gyvybei. Jos pagrindinis tikslas yra šviesti žmones apie įvairias jūrų būtybių, esančių vandenyne, populiacijas. Ji tikisi, kad jos fotografija padidins žmonių sąmoningumą, kad būtų išsaugotas vandenynas ir jo gyventojai.

Į septyniolikmetės fotografės Kailos Maklei akiratį pakliuvo paprastasis delfinas.

„Su šeima plaukėme keltu, o aš buvau su fotoaparatu rankoje. Pamačiau jauną delfiną, kuris tarsi sekė mano objektyvą. Staiga jis paniro ir išnėrė, o ant jo nugaros sužiro nuostabūs vandens purslai“, – pasakojo nuotraukos autorė.

Saulėlydžiu irklentininkai plaukioja virš rifo. „Ši nuotrauka yra viena iš vaizdų serijos, kuria siekiu parodyti žmonių prigimtinį ryšį su vandenynu – nesvarbu, ar esame jame fiziškai, ar tiesiog plūduriuojame paviršiuje, – sako fotografas Grantas Tomasas. – Kuriant šią fotografiją laikas nebuvo mano sąjungininkas. Aš turėjau fotografuoti tiksliai atoslūgio metu, būti ganėtinai arti rifo, tuo pat metu užfiksuoti saulę, kai ji pateko į horizontą.“

Grantas Tomasas yra galybę apdovanojimų pelnęs povandeninio pasaulio fotografas, rašytojas ir ekspedicijos vadovas, besižavintis gamta. Kilęs iš Jungtinės Karalystės, jis persikėlė į Aziją dirbti nardymo instruktoriumi. Dirbdamas jis apkeliavo visą pasaulį – nuo šiltų tropinių Indonezijos vandenų iki ledynu padengto Arkties kraštovaizdžio.

Medūza, nufotografuota naktį nardanti juoduose vandenyse Anilao, Filipinuose. „Devyniasdešimt procentų rifo gyventojų gyvenimą pradeda būtent šioje pelaginėje zonoje, – sako fotografas Henlis Spirsas. – Dieną ji saugiai būna gana giliai ir tik naktį iškyla į paviršių. Medūza tąkart vijosi krevetes, kurias taip pat matote kadro apačioje.“

Henlis Spirsas yra apdovanotas fotografas, nuolat pasirodantis tarptautinėje spaudoje, įskaitant „The Sunday Times“ ir „Der Spiegel“, jo fotografijos puošė daugybę žurnalų viršelių. Henlis fotografuoja, norėdamas parodyti neįtikėtinus povandeninių laukinių gyvūnų susitikimus.

Plėšrūnas ir grobis Jupiterio pakrantėje, Floridoje.

„Saulė leidosi, o apšvietimas buvo tiesiog nuostabus, – sakė fotografas Taneris Manselas. – Vakariniai perkūnijos debesys kaupėsi, bet šviesos spinduliai vis tiek veržėsi šen bei ten. Viskas susidėjo į vieną vietą, tad man buvo įdomu pabandyti tą akimirką nufotografuoti.“

Badaujantis baltasis lokys žiūri į jūrą, laukdamas, kol grįš ledas. Fotografas Martinas Bergas  žvalgėsi krante, kai pamatė baltąjį lokį ant tolimo skardžio.

„Vasara buvo neįprastai šilta, o ledo luitas nuplaukė toliau į šiaurę. Daugybė baltųjų lokių, įskaitant ir šį, įstrigo tiesiog krante“, – pasakojo nuotraukos autorius.

Marlinai ir jūrų liūtai. Kiekvienais metais rudenį skumbrės ir sardinės migruoja į pietus palei Kalifornijos pusiasalio pakrantę Meksikoje. Paskui jas būriuojasi plėšrūnų gauja, iš kurių didingiausi yra dryžuotieji marlinai. Tačiau Kalifornijos jūrų liūtai dažnai varžosi su marlinais dėl maisto. Būtent šią nepaprastą akimirką užfiksavo fotografas Honesas Klostermenas.

Pingvinai žygiuoja per gausų sniegą ir stiprų vėją Šv. Endriaus įlankoje, Pietų Džordžijos valstijoje, Antarktidoje. Fotografas Benas Krankė iš viso praleido penkias dienas šioje vietoje, į kurią pateko nediduke jachta. Šį užburiantį vaizdą jis užfiksavo paskutinę savo ekspedicijos dieną.

Atsiskyrėlis krabas šliaužia plastiko atliekų krūva mažoje Thanburudhoo saloje Maldyvuose, fotografas Metas Šarpas tikisi, kad ši nuotrauka primins apie tiesioginį plastiko taršos poveikį gamtos pasauliui.

„Mes buvome labai sukrėsti plastiko atliekų, nusėjusių salą, gausos. Ir tada pamačiau, kaip šis atsiskyrėlis krabas iriasi per kelis plastiko butelius. Būtent tai parodo tikrąjį šios problemos mastą“, – sakė M. Šarpas.

Fotografas Kreigas Peris tikėjosi užfiksuoti stambų banginio akies portretą, kai žindžuvė nusprendė įlįsti į kadrą. Šešerius metus jis lankėsi Vavau mieste Tongoje ir daugiau nei 400 valandų praleido vandenyje, ieškodamas tobulo akių kontakto. Regis, jam pavyko!

Banglentininkas Tasmanijoje. Milžiniškos bangos tūkstantmečius skalauja aukštus Šipsterno skardžius.

„Uolos pamažu pasidavė vėjui ir bangoms, ir po gabaliuką sukūrė vieną pavojingiausių bangų pasaulyje. Ši pasaulio dalis yra labai atoki ir šalta, o pagalba yra labai toli“, – sakė itin pavojingą akimirką įamžinęs fotografas Lencas Morganas.

Florianas yra laukinių gyvūnų fotografas, dirbantis poliariniuose regionuose. Fotografo karjerą jis pradėjo Prancūzijos laivyne kaip reporteris. Aistra gamtai, o vėliau ir meilė Arkties žemynui paskatino jį įgyvendinti svajones. Jis kuria poliarinių regionų dokumentiką ir sako esantis labai laimingas galėdamas tai daryti. Naudodamas droną Florianas siekia sukurti naują požiūrį į šias atokias vietas.

Išgyventi. Mėlynasis ryklys aiškiai rodo du iš jo burnos kyšančius kabliukus – tai du laimingi pabėgimai nuo žvejų. Fotografija daryta prie Rodo salos pakrantės. Fotografijos autorius – Ronas Vatkinsas.

Plaukikas ir aplinkosaugos aktyvistas Liujisas Pagas plaukioja prie Antarktidos. Fotografijos autorius – ekspedicijos fotografas Ole Nordelas, ypač didžiuojasi sugebėjęs įamžinti Liujisą, besiiriantį didingo mėlyno ledyno pakraščiu.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų