I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Mėlynbarzdis stiklo karalystės valdovas

Mėlynbarzdis stiklo karalystės valdovas

Atėjusieji su 60-uoju jubiliejiniu gimtadieniu pasveikinti meninio stiklo virtuozo panevėžiečio Remigijaus Kriuko iš netikėtumo pamiršo net pasiruoštas kalbas.

Už Lietuvos ribų žinomas ne mažiau nei savo šalyje stiklo šedevrų kūrėjas sukaktį paminėjo originaliai – tapo Šarlio Pero knygos herojumi Mėlynbarzdžiu.

Kaip iš pasakos

Pusiau rimtai, pusiau juokais R. Kriukas „Sekundei“ pasakojo, jog mintis pasigražinti prieš jubiliejų brendo gana ilgai. Tačiau, anot jo, norint dažyti, visų pirma reikia turėti, ką dažyti. Per karantiną vešliai sužėlusi, net keturiasdešimt metų puoselėta barzda tam puikiai tiko.

„Su dukra dar prieš Kalėdas kalbėjome, kad dabar karantinas, Kalėdų Senelis negali atvažiuoti, todėl juo būsiu aš. Jau per šventes barzda buvo gerokai ūgtelėjusi. O tada ir sakau: auginsiu iki pat jubiliejaus“, – pasakoja R. Kriukas.

Remigijus juokiasi, jog tokio ilgio barzdą, kokią turi dabar, buvo užsiauginęs tik nutrūktgalviškais studijų metais. Tuomet galėjo didžiuotis ne tik vešlia augmenija ant veido, bet ir ant pečių gulančiais plaukais.

O mintis barzdą nudažyti mėlynai gimė kartu su dukra Rugile, V. Mikalausko menų gimnazijos trečioke, bevartant knygas. Kalbai pasisukus apie garsųjį Mėlynbarzdį, padrąsintas entuziastingai nusiteikusios dukros, R. Kriukas jubiliejaus išvakarėse, atžalos džiaugsmui, virto tikrų tikriausiu Šarlio Pero pasakos veikėju.

Padrąsintas entuziastingai nusiteikusios dukros, Remigijus Kriukas jubiliejaus išvakarėse, atžalos džiaugsmui, virto tikrų tikriausiu Šarlio Pero pasakos veikėju Mėlynbarzdžiu. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Padrąsintas entuziastingai nusiteikusios dukros, Remigijus Kriukas jubiliejaus išvakarėse, atžalos džiaugsmui, virto tikrų tikriausiu Šarlio Pero pasakos veikėju Mėlynbarzdžiu. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Mėlynas gyvenimas

Tik žmona, taip pat garsi stiklo kūrėja, fotografė Indrė Stulgaitė-Kriukienė dukters ir vyro improvizacijos nevertino rimtai.

„Žmona galvojo, jog čia tik juokai, dviejų vaikų žaidimas. Bet kada pajuokausi, jeigu ne dabar? Yra kas nedrįsta apsiauti mėlynų batų, ką jau kalbėti apie mėlyną barzdą“, – kalbėjo R. Kriukas, dabar turbūt vienintelis mėlynbarzdis Lietuvoje.

Barzdos dažymą Remigijus patikėjo profesionalams. Dar prieš šią grožio procedūrą menininkas nusiteikė, jog pokyčiai nebus ilgalaikiai – specialistai jam žadėjo, jog jau po geros savaitės mėlynumo nebeliks ir vėl išlįs natūrali barzdos spalva.

R. Kriukas tvirtina, jog mėlyna spalva pasirinkta neatsitiktinai. Ši – jo pati mėgstamiausia. Tad visai nenuostabu, jog ir meninio stiklo studijoje Skaistakalnio parko pašonėje, ir jaukiuose menininkų namuose dominuoja mėlyna spalva. Jų virtuvėje netgi stovėjo mėlynos spalvos šaldytuvas, tačiau šiam išėjus užtarnauto poilsio, tokio kito tiesiog neberado – teko tenkintis įprastu.

„Kiek, žmogau, užsuki tą spyruoklinį senovinį laikrodį, tiek ir turi.“

R. Kriukas

Iš nuostabos net kalbą pamiršo

Praėjusį pirmadienį gausius sveikinimus jubiliejaus proga priėmęs stiklo virtuozas ne vieną nustebino išvaizdos pokyčiais. R. Kriukui skubant į šventinį priėmimą pas miesto merą, Savivaldybės koridoriuose sutikta darbuotoja net aiktelėjo išvydusi menininką mėlynai nušvitusia barzda ir prie jos priderintais mėlynais batais. Sutikta nepažįstamoji lyg įbesta stovėjo ir net išsižiojusi nulydėjo praeinantį R. Kriuką.

„Stovėjo, o burna tik didėjo, – juokiasi Remigijus. – Ir kiti atėję pasveikinti, mane tokį pamatę, net pamiršo, ką norėjo pasakyti“.

60-metį atšventęs menininkas šypsosi esąs patenkintas gyvenimu: šalia yra mylima moteris ir dukra, turi mylimą darbą. Daug gyvenimo spalvų matęs, bet dar visos paletės nesumaišęs R. Kriukas nusiteikęs jas ir toliau maišyti.

„Kitą vien skaičius šešiasdešimt suriečia ir jau eina kaip bobutė, o aš viduje jaučiuosi jaunas, man dar reikia pas mergas lėkti, velniai striksi galvoje, – kaip visada šmaikštauja R. Kriukas. – Kai bendrauju su studentais, labai džiaugiuosi, kad jie mane dar savu laiko. Tik kai sąnarys girgžda ar nugara skauda, atsimeni, kad esi šešiasdešimties. Man tai tik skaičius. Kiek, žmogau, užsuki tą spyruoklinį senovinį laikrodį, tiek ir turi.“

Visame pasaulyje žinomas stiklo kūrėjas sako esantis maksimalistas – planų turi dar kelioms dešimtims į priekį.

Šiomis dienomis turėjo vykti didžiausia iki šiol Remigijaus Kriuko stiklo paroda Kinijoje. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Šiomis dienomis turėjo vykti didžiausia iki šiol Remigijaus Kriuko stiklo paroda Kinijoje. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Kuria naujus planus

Šiomis dienomis turėjo vykti didžiausia iki šiol R. Kriuko stiklo paroda Kinijoje. Visą pasaulį sustabdžiusi pandemija grandiozinius menininko planus smarkiai pakoregavo. Tačiau Remigijus net ir karantino sąlygomis ramiai nusėdėti negali ir jau kuria naujus planus.

„Daug kartų buvau Kinijoje ir pastebėjau, kad kinams barzda dorai nė neauga. Barzdotas vyras jiems atrodo kaip ateivis iš Marso. Bendraujant su parodos organizatoriais prieš kelias dienas pranešiau, kad turėsiu ilgą barzdą ir dar mėlyną, juos tai labai suintrigavo. Gal išeis koks netikėtas ateities šou?“ – šypsosi R. Kriukas.

Dabar Remigijus priverstas daryti kūrybinę pertraukėlę. Pasak jo, stiklo gaminių kūrimas turbūt vienintelė meninė specialybė, kai nieko neįmanoma dirbti namų sąlygomis. Tad studijoje veiklą teko pristabdyti.

„Bet vis tiek vaikštau po savo stiklo karalystę ir labai kviečiu visus atvažiuoti, apsilankyti mūsų studijoje, pamatyti mūsų stiklo muziejų“, – kviečia Mėlynbarzdis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų